Göller bölgesi hakkında bilgi lazım

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Göller bölgesi hakkında bilgi lazım ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Göller bölgesi hakkında bilgi lazım

 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  Cevap: Göller Bölgesi

  Farklı özellikler taşıyan, eşsiz güzellikteki pek çok göl, Anadolu toprakları üzerine serpiştirilmiş mavi noktacıklar gibi... Ülkemizin en büyük tatlı su gölleriyle, irili ufaklı tuzlu ve sodalı pek çok gölün yer aldığı Göller Bölgesi ise doğaseverlere, kuş gözlemcilerine her mevsim eşsiz güzellikler sunuyor. Bölge, göllerin hemen yanı başında yükselen zirveleri karlarla kaplı dağları, sık sazlıkları ve konup göçen kuşlarıyla doğa fotoğrafçılarının da vazgeçilmez mekânları arasında. Ege, Akdeniz ve İç Anadolu Bölgeleri’nin kesiştiği noktada yer alan Isparta’da Eğirdir, Kovada ve Gölcük gölleri birer doğa cenneti. Dünyaca ünlü antik kentleri bünyesinde toplayan Göller Bölgesi, Kovada ve Kızıldağı Milli Parkları ile hem görsel hem de bitki örtüsü açısından çok değerli. Kış sporlarına uygun Davras Dağı, doğa yürüyüşü ve nehir sporlarına elverişli kanyonlar, mağaralar ve dağları ile Isparta alternatif turizmciler için ideal bir kent. Camileri, türbeleri ve medreseleri de tarihsel açıdan değerli olan kentin mağaraları da dünyaca ünlü. Isparta’nın Binevler ilçesi sınırları içinde bulunan Pınargözü Mağarası dünya mağaralar literatürüne girmiş. 15 km. mesafesiyle Türkiye’nin en uzun mağarası... Ayrıca bölgeye tren seferleri de var. Bir alternatif ulaşım aracı olarak Göller Expresi nostaljik ve keyifli bir yolculuk vaat ediyor Göller Bölgesi’ne...

  Eğirdir Gölü
  Her tür doğa sporlarına olanak tanıyan doğası, eşsiz ormanları ile Isparta’ya 25 km uzaklıktaki Eğirdir Gölü bir turizm harikası.Türkiye’nin dördüncü büyük gölü olan Eğirdir’de, kayak (Alp disiplini), tur kayakçılığı, trekking, cross bisiklet, yamaç paraşütü, mağaracılık (speleoloji araştırma), arama kurtarma, deprem araştırma, enkaz çalışması, avcılık-binicilik, kuş gözlemciliği, foto safari, kanyoning ve daha bir çok aktivite gerçekleştiriliyor.

  Eğirdir Gölü yakınlarındaki Kovada Gölü, çevresindeki Kovada Milli Parkı ile yabani hayatın en çarpıcı merkezlerinden biri. Eğirdir halkı, gelen turistlerin ihtiyaçlarını gidermek için bölgede bir dağcılık kulübü oluşturmuş. Ayrıca isteyenler rehberlik hizmetinden de yararlanabiliyorlar. Su ürünlerinde ayrı bir yeri olan Eğirdir’de tatlı su levreğinin tadına bakmanızı öneririz. Alabalık ve diğer tatlı su balıkları doyumsuz lezzetlerden. Bölgede konaklama ihtiyacını karşılamak için çeşitli nitelikte oteller de mevcut.

  Eğirdir Gölü sahiline vuran dalga sesleri ile uyumak ve uyanmak, dinlendirici olduğu kadar hoş bir duygu. Bu yüzden konaklama tesisleri kıyı ve göl içine uzanan yarımadada toplanmış.

  Dedegül Dağları
  Anadolu'nun en güzel ama en az ziyaret edilen dağlarından biri. Kayalık yapısı oldukça sağlam. Dağcılar, kaya tırmanıcıları ve doğa severlerin kaçırmaması gereken yerlerden biri. Batı yamaçlarındaki Kuzu Kulağı Yaylası ideal bir kamp yeri. Ulu çam ağaçlarının altında, dik duvarların yanı başında kamp yapmanın keyfine doyulmuyor. Dağın güney yamaçlarında birkaç ufak dağ gölü var. Dağların en yüksek noktası olan Dedegül zirvesine ise en kolay kuzey yamaçlardaki Melikler yaylasından çıkılıyor. 4-5 saatlik dik sayılacak bir tırmanışla bütün çevre, özellikle Beyşehir Gölü ayaklarınızın altında uzanıp gidiyor. Dağlarda konaklamak için hiçbir tesis yok. Ama günübirlik geziler için Eğirdir üzerinden veya Beyşehir üzerinden ulaşmak mümkün.

  Kovada Gölü
  Eğirdir ilçesinin 30 km. güneyinde yer alan Kovada Gölü’nün doğal görünümü çok güzel. Çevresi çok zengin bitki örtüsüyle çevrili. Yabanî ördekleri ve diğer av hayvanları yaşamakta. Bu özelikleri nedeniyle göl ve çevresi Milli Park ilân edilmiş ve koruma altında.

  Salda Gölü
  Yeşilova ilçe merkezine 4 km. uzaklıkta. Doğanbaba, Salda, Eşeler Dağları ve Kayadibi Köyü önünde oluşmuş. Tektonik yapılı. 1193 metre yükseltisi olan göl, oldukça yuvarlak bir görünümde. İçinde balık yaşayan, suyu tatlı, derin göllerden biri.

  Beyşehir Gölü
  Türkiye’nin üçüncü büyük gölü olmasının yanı sıra ülkenin en büyük tatlısu gölü. Dedegöl sıradağları, Beyşehir Gölü’nün batı sahilleri boyunca uzanıyor. Ardıç ve karaçam ormanları çok çeşitli bir vahşi yaşama ev sahipliği yapıyor. Ormanla kaplı dağ ve gölün sıra dışı donuk mavi suları özellikle doğu yakasında adeta bir kartpostal manzarası yaratıyor. Bu alan, hem güzelliğinden dolayı hem de zengin flora ve faunasını korumak için Milli Park ilan edilmiş. Gezinize gölün milli park içindeki kuzeybatı ucundan başlayarak bir yanında göl diğer yanında Dedegöl Dağları’yla sınırlandırılmış yol boyunca güneye doğru yürüyebilirsiniz. Ötüşen kuşların çağrılarını dinleyerek ardıç ağaçları boyunca gezinirken göl suları üzerinde benek gibi yayılmış adalara hayret edeceksiniz. Adadan adaya hoş bir keşif gezisi için Gedikli ve Gölyaka köylerinden kayık kiralayabilirsiniz. Beyşehir’den ayrılmadan gölde tutulan lezzetli balıkları tatmayı da unutmayın.

  Burdur Gölü
  Kendi adını taşıyan çöküntü alanının en çukur yerini kaplayan Burdur Gölü, oldukça geniş bir havzanın içinde bulunuyor. Yapısı bakımından tektonik bir göl. Gölün kuzeydoğusu ve kuzeyi ovalarla çevrili. Burdur Gölü şehre çok yakın.

  Göller Bölgesi'nde Antik İzler
  M.Ö 2000’lerde Luvi ve Arzava topluluklarının yerleşme alanı olan Pisida bölgesindeki tarihi izler Paleolitik döneme kadar iniyor.

  Sagalassos
  Burdur’a 30 km. Ağlasun 7 km. uzaklıkta. Bugün kalıntıları hala ayakta olan ve Belçikalı bir ekip tarafından kazısı yapılan antik şehir, M.S 2. yüzyılda en parlak dönemini yaşamış.

  Antiocheia Antik Kenti
  Pisidia bölgesinin başkenti Antiocheia, Seleukos soyundan Antiocheia tarafından (M.Ö. 281-261) yıllarında kurulmuş. Kente kurucunun adına izafeten “Antiocheia” adı verilmiş. Bizans döneminde özellikle M.S. 1 yüzyıl başlarında St. Paul ve St. Barnabas’ın Hristiyanlığı yaymak için Anadolu’ya yapmış oldukları üç önemli misyoner seferinin ilkinde Antiocheia’yi merkez seçmeleri şehrin öneminin göstergesi olarak kabul ediliyor.

  St. Paul Kilisesi
  Yalvaç ilçesinin 1 km kuzeyinde, Pisidia Antiocheia antik kenti içerisinde yer almakta. İlk Hristiyan kiliselerinden olan bazilika planlı yapı, bir sinagog üzerine inşa edilmiş. Kilise adını, kenti ziyaret eden St. Paul’dan almış. St. Paul, Aziz Barnabas ile birlikte M.S. 46 yılında kente gelerek buradaki sinagogda ilk resmi vaazını vermiş. Bu gelişten sonra da St. Paul’un kenti iki defa daha ziyaret etmesi nedeniyle, gerek kilise, gerekse Antiocheia Hristiyanlık dünyası için özel önem taşımakta.

  Limenia Adası
  Yalvaç ilçesine 25 km. uzaklıkta Gaziri mevkiinde Hoyran Gölü içerisinde Limenia adası yer alıyor. Adanın etrafı surlarla çevrili ve içerisinde Artemis adına inşa edilmiş bir tapınak ile diğer yapı kalıntıları bulunmakta.

  Adada
  Sütçüler ilçesine 12 km. Sığırlık Köyü’ne 2 km. uzaklıkta. Bugün antik kentte görülen kalıntılar şunlar: Kent alanının geometrik ekseninde yer almış, büyük taşlarla döşeli ilk çağ ana caddesi, küçük tapınak kalıntıları ki bu tapınaklar rektangonal (dikdörtgen prizma biçimi) çok düzgün kesilmiş, kimine süs çıkıntısı bırakılmış taşlarla yapılmış Agora ve onu çevreleyen yapılar kompleksi Bouleuterion (kent yöneticileri toplanma yeri), kentin su düzenine ait parçalar, Nekropolis ve mausoleiom (ev görünüşünde anıtsal mezar) bulunmakta.

  İnsuyu Mağarası
  Toplam 597 m. uzunluğunda yatay ve kuru bir mağara. Kalker tortulanmalarından türlü şekil ve yapıda meydana gelen sarkıt ve dikitlerin oluşum tarzları dikkate alınarak mağaranın binlerce yıl evvel oluştuğu tahmin ediliyor. Mağara içinde girintili-çıkıntılı muhtelif istikametlere açılan dehlizlerde yer alan irili ufaklı 9 göl mevcut. Bir kısım mağara sularının şeker ve mide hastalıklarına şifalı olduğuna inanılıyor.


  alıntı.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi