0.75 derece miyopluk

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden 0.75 derece miyopluk ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  0.75 derece miyopluk
  Soru: arkadaşlar ben bundan 2 yıl önce 0.75 gözlük kullanıyordum fakat ilerlediğini sanıyorum arkadaşımın 1,75 gözlüğünü denediğimde çok iyi göre biliyordum acaba bozukluk 1,75 altında diye bi tanı koyabilirmiyiz.cevaplarsanız çok memnun olurum. ? 2. 2
  Gülehasret
  Süper Moderatör

  Cevap: tanıyı biz koyamayız doktora çıkıp görünmeniz gerekir göz numarası ilerlemişmi diye kontör ettilin

  Miyop Nedir? Uzağı Görememe Nedenleri ve Belirtileri, Miyop Tedavisi


  Miyop Nedir?

  Gözün belirli bir uzaklığın ötesindeki nesneleri odaklayamamasına miyopluk denir.
  Miyopluk Belirtileri

  - Uzaktaki nesneleri bulanık görmek
  Genel nüfusun %20`sinde görülen bu basit görme sorunu, göz küresinin önden arkaya gereginden fazla uzun olmasından kaynaklanabilir. Böylece gelen ışınlar, retna yerine, onun biraz önünde odaklanabilir. Bunun sonucu olarak uzaktaki nesneler bulanık görülür.
  Yakındaki nesneleri rahatlıkla görebilirsiniz, ama eger miyopluk dereceniz çok fazlaysa
  bunda da bazı sorunlar olabilir.
  Bazen de miyopluk mercek ve korneada bulunan gereginden fazla odaklama gücünden kaynaklanabilir. Ama sonuç yine aynıdır. Yani ışınlar, retinanın önünde odaklanır.
  Miyopluk genelde çocukluk döneminde ortaya çıkar. Kız ve erkek çocuklarda aynı oranda görülür. Ergenlik döneminde hızla ilerIeyebilir. Daha sonra bir yavaşlama dönemi başlar.
  20`li ve 30`lu yaşlarda gözlük ya da lens değişimi gerekebilir. 40`lı yaşlarda zaten yaş ilerlemesiyle birlikte gelen görme bozuklukları da ortaya çıkar. Miyopluk, kalıtımsal olduğu sanılan bir rahatsızlıktır.
  Miyop Teşhisi

  Eğer çocuğunuz sürekli gözlerini kısıyor,çok yakından televizyon seyrediyor,sınıfta tahtaya çok yakın oturuyor, okurken kitabı çok yaklaştırıyor ya da uzaktaki cisimleri seçemiyorsa bir göz doktoruna başvurun.
  Muayene, her iki gözdeki görmeyi (görme keskinliği) belirlemek için çocuğunuza bir tablo okutularak başlayacaktır. Okuma bilmeyen çocuklar için özel tablolar vardır(bkz. Göz Muayenesi). Ayrıca, doktorunuz uygun gözlüğü vermek için bir dizi test de yapacaktır.
  Miyopluk Ne Kadar Ciddidir?

  Eğer çocuklardaki miyopluğa erken teşhis konulmaz ve uygun gözlük verilmezse, çeşitli sosyal, duygusal ve eğitimsel sorunlar ortaya çıkabilir.
  Tedavi, Düzeltici Lensler

  Miyopluk gözlük ya da kontak lens kullanımı ile kolayca düzeltilebilir. Göz uzmanları bu konuda size yardımcı olurlar. Genelde içbükey lenslerde yapılan düzeltmeler görmeyi normale yakın, hatta normal hale dönüştürebilirler. Bu gözlük ya da lensle olabilir ancak ergenliğe erişmemiş çocuklar için lens kullanımı çok uygun değildir.
  Ameliyat

  Bir başka tedavi yöntemi “radyol keratotomi” denilen işlemdir. 3. 3
  Ziyaretçi
  benim gözümde 0.75 biri sence kaç yıl takarım?
  çok yeni takıyorum gözlük takmaya özeniyodum ama özeenilecek 1 şey değilmiş+ Yorum Gönder
0.75 miyop,  0.75 göz bozukluğu,  0.75 gözlük,  0.75 miyop nedir,  0.75 göz bozukluğu nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi