Birlikten Kuvvet Doğar Açıklaması Nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Birlikten Kuvvet Doğar Açıklaması Nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  ● ∂єИiz ●
  Usta Üye

  Cevap: Evimizde, okulumuzda, çevremizde, birlik ve beraberliğin önemini dile getiren konuşmalara şahit olmuşuzdur. Evimiz bizim mutluluk dünyamızdır. Anne, baba ve çocuklar olarak, birlik ve beraberlik içinde hareket etmediğimiz takdirde evimizin yaşanamaz bir yuva olacağını hepimiz tahmin edebiliyoruz. Anne, babasını dinlemeyen çocukların bulunduğu, herkesin kendi başına buyruk, hiçbir sorumluluk taşımadan yaşadığı bir evi mutluluk yuvası olarak tanımlamak mümkün mü?

  Birlik ve beraberliğin yaşanamadığı bir toplumda, kargaşa, anarşi ve kavgaların insanları olumsuz etkileyeceği, onları huzursuz, mutsuz insanlara dönüştüreceği bir gerçek. Atalarımız, toplum hayatının, ancak birlik ve beraberlikle yaşanabileceğini belirtmişlerdir. İnsanların çevrelerine karşı sorumlu olduklarını, hoşgörü içinde, insanca yaşadıkları ölçüde mutluluğu tadacaklarını özlü sözleriyle bizlere hatırlatmışlardır. ”Yalnız taş duvar olmaz.” Diyen atalarımız, duvarı topluma benzeterek, taşların birbirleriyle omuz omuza vererek duvar olabileceklerini mecazi bir anlatımla ortaya koymuşlardır. “Yalnız öküz çifte koşulmaz.”, “Sürüden ayrılanı kurt kapar.”,”El el ile, değirmen yel ile.”, El eli yıkarsa, iki el de yüzü yıkar.”,”Bir elin nesi var, iki elin sesi var.”,”Baş başa vermeyince taş yerinden kalkmaz.”, “Bir kanatla kuş uçmaz.”, “Birlik dirliktir.”, “Nerde birlik, orda dirlik.”
  Birlik ve beraberlikle ilgili güzel bir hikaye vardır: Bir çiftçinin üç oğlu varmış. Kardeşler birbirleriyle geçinemez, hep kavga ederlermiş. Baba, “Birbirinizi sevin, yardımlaşın!” dermiş. Ama onlar, bu güzel öğüdü tutmazlarmış. Bir gün baba, çocuklarını çağırmış.
  -Bana on çubuk getirin, demiş. Çocuklar çubukları getirmişler. Baba, bunları birbirine bağlayıp oğullarına vermiş.
  - Hadi kırın, demiş. Kardeşler, çubuk demetini kırmaya çalışmışlar. Ama kıramamışlar. Çiftçi demeti alıp çözmüş. Çubukları, bu kez birer birer vermiş. Üçü de çubukları kolayca kırmış. Bu olay üzerine çiftçi, şöyle demiş:
  -Görüyorsunuz işte. Tek olunca çabucak parçalanan çubuklar, bir araya gelince kırılamıyor. Siz de bir araya gelmez, tek durursanız, kırılırsınız. Birleşmek güç yaratıyor. Birbirinizle anlaşıp birleşiniz. O zaman size kimsenin gücü yetmez. Siz de her güçlüğü yenersiniz. Böylelikle hem gelişir, hem de mutlu yaşarsınız. İnsan sosyal bir varlıktır. O, bütün ihtiyaçlarını kendi başına karşılayamaz. Bu nedenle diğer insanlarla birlikte, yardımlaşarak, onlarla bir ve beraber olarak hayatını sürdürür. Birlik ve beraberlik; bizi her zaman; başarıya, huzur ve mutluluğa götürür. 3. 3
  Ziyaretçi
  teşekkür ederim 4. 4
  Ziyaretçi
  İnsanlar tek başlarına bazı işleri yapmakta zorlanabilirler.Fakat birden fazla kişi olduklarında tek başlarına yapamadıkları şeyleri kolaylıkla yapabilirler.

 5. 5
  Ziyaretçi
  teşekkür ederim

 6. 6
  Ziyaretçi
  benim ödevim olduğu için yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim

 7. 7
  Ziyaretçi
  teşekür ederim

 8. 8
  Ziyaretçi
  teşekkürler yapana bu site çok ama çok güzel çok hoşlandım

+ Yorum Gönder
birlikten kuvvet doğar,  birlikten kuvvet doğar anlamı,  birlikten kuvvet doğar sözünü açıklayınız,  birlikten kuvvet doğar atasözünün anlamı,  birlikten kuvvet do
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi