Yaş gruplarına göre besin miktarı ne kadar

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yaş gruplarına göre besin miktarı ne kadar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  RüzgarGülü
  Bayan Üye

  Cevap:
  Gençlik yıllarında vücut daha çok kalori yakar. Orta yaşlara gelindiğinde ise kilo vermek zorlaşır.

  Farklı yaş dönemleri için uygun beslenme biçimleri de farklılıklar gösterir. Gençlik, orta yaş ve yaşlılık dönemlerinde beslenmenizde dikkat etmeniz gereken ayrıntılar...
  Yaşamın tüm güzelliği aslında insanın ne kadar sağlıklı olduğu ile bire bir ilintilidir. Sağlıksız bir insanın ister zayıf, ister şişman olsun mutlaka sorunları vardır. Sağlığımız üzerinde yeme alışkanlıklarının önemi büyüktür ve yaş grubuna göre de farklılıklar gösterir. Genç yaşlarda sadece kiloya önem verilir. Oysa ileriki yaşlarda çıkacak sorunların temelinde özellikle gençlik yıllarında fazla tüketilen gıdaların fonksiyonu büyüktür.

  Sizler için gençlik, orta yaş ve yaşlılık dönemlerinde beslenmenizde dikkat etmeniz gereken ayrıntıları inceledik.

  GENÇLİK YILLARI

  Sadece tartıda görülen rakamların önemli olduğu bu dönemde güzel bir vücut için güzel yemeklere paydos demenize gerek yok. Akılcı ve yağ dengesi düşük gıdalar yiyerek formda kalmanız mümkün.

  Kilo alıp vermenin en kolay olduğu gençlik yıllarında vücut daha çok kalori yakabilir. Kilo vermek kolay diye düşünerek uzun süreli ve çok kilo vermeye yönelik rejimlere başlamak son derece yanlış bir uygulamadır. Kişi kendi kapasitesine uygun doğru hedefler seçmelidir. Aksi takdirde yarı yolda bırakılan diyetler yüzünden vücudun dengesi bozulur.

  Yapılan araştırmalar, dengesiz diyet yapanların özellikle 40 yaş sonrası kalp hastalığına yakalanma riskinin yüksek olduğunu ortaya koymaktadır.

  Sevdiğiniz yiyeceklerden uzak kalmak yerine, yediklerinizin en az % 80’inin besin değerinin yüksek olmasına dikkat edin. Alkol, sigara, kolalı içecekler ve abur cuburun en çok tüketildiği bu dönemde dikkat etmediğiniz ayrıntılar ileri yaşlarda sağlığınız üzerinde olumsuz bir rol oynayabilir.

  YAŞ OTUZ BEŞ YOLUN YARISI

  Sorumluluklar artmış, kariyerde bir yerlere gelinmiş ve belki de çoluk çocuğa karışılan, yoğun dönemlerin yaşandığı yıllar...

  Beslenmenin ara dönemi 30’lu yaşlarda günlük kalsiyum, meyve, sebze ve lifli gıdaların tüketiminin üzerinde durulmalıdır. Özellikle kadınlarda kalsiyum eksikliği menopozdan sonra kemik erimesine yol açmaktadır.

  Fast-food gıdalarda bol sostan, asitli içeceklerden, kahve sigaradan kaçınmalıdır. Bu arada sebze ve meyve tüketimini mümkün olduğu kadar artırmalıdır.

  Gençlik yıllarının yeme alışkanlığı değiştirip düzenli egzersizlerin başlayabileceği iyi bir dönemdir.

  OLGUNLUĞUN ZİRVESİNDE...

  Kimileri elliye merdiven dayadığını düşünerek yaşlılık sendromuna girer. Oysa çocukların büyüdüğü, işlerin azaldığı, en azından rayına girdiği bahardır bu yıllar...

  Bu yaştaki kişilerin ana kuralları bilmeleri o yaşın fizyolojisi, psikolojisi ve esasları hakkında yeterli bilgiye sahip olmaları gerekir. Bir anlamda kendi kendinin doktoru olmak zorundadır.

  Sağlık çok daha önem kazanır. Geçin senelerde beslenme alışkanlıklarının artı ve eksilerin ortaya çıktığı bir dönemdir. En azından şimdi yediklerinize dikkat etmeye karar verdiyseniz çok iyi bir adım attınız demektir. Yaşlılığa giden yolda fazla kilolardan kurtulmanın son dönemecidir bu yaşlar.

  Vücudun en çok vitamin, kalsiyum ve demire ihtiyacı vardır. Yağ oranları kalp ve damar hastalıklarının başladığı bu yaşlarda, önemini bir kat daha artırır. Riskli hastalıkların basamağında yeme alışkanlıklarından ve sigaradan acil olarak kurtulmak gerekir.

 3. 3
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Gençlik yılları
  Sadece tartıda görülen rakamların önemli olduğu bu dönemde “güzel bir vücut için güzelyemeklere paydos” demenize gerek yok.
  Kilo alıp vermenin en kolay olduğu gençlik yıllarında vücut daha çok kalori yakabilir.
  Kilo vermek kolay diye düşünerek uzun süreli ve çok kilo vermeye yönelik rejimlere başlamak son derece yanlış bir uygulamadır. Yarı yolda bırakılan diyetler yüzünden vücudun dengesi bozulur.
  Orta yaşlar
  Kalsiyum, meyve, sebze ve lifli gıdaların tüketiminin üzerinde durulmalıdır.
  Özellikle kadınlarda kalsiyum eksikliği menopozdan sonra kemik erimesine yol açmaktadır.
  Fast-food gıdalarda bol sostan, asitli içeceklerden, kahve ve sigaradan uzak durmalıdır.
  Bu arada sebze ve meyve tüketimini mümkün olduğu kadar artırmalıdır.
  Olgunluk yılları
  Kimileri elliye merdiven dayadığını düşünerek yaşlılık sendromuna girer.
  Bu yaşlarda kişi bir anlamda kendi kendinin doktoru olmak zorundadır. Geçmiş senelerdeki beslenme alışkanlıklarının artı ve eksilerin ortaya çıktığı bir dönemdir.
  Vücudun en çok vitamin, kalsiyum ve sodyuma ihtiyacı vardır. Riskli hastalıklar baş göstermişse yeme alışkanlıklarından ve sigaradan acil olarak kurtulmak gerekir.
  UZMAN GÖRÜŞÜ
  Kadınlarda vücut çatlağı
  Her kadının hayali pürüzsüz bir cilt, estetik bir vücuttur...
  Üç kadından birinde görülen cilt çatlakları, sık sık kilo alıp verme dönemleri ve hamilelik sırasında ortaya çıkıyor...
  Çatlaklar, cildin aşırı gerilmesi sonucu derideki elastik dokunun kırılmasıyla oluşur.
  Başlangıçta kırmızı ile mor arası bir renkte olan büyüklü, küçüklü bu çizikler, zamanla deri renginden açık bir renge dönüşüyor.
  En çok karın, kalça, baldırlar ve göğüslerde görülen çatlakların oluşumuna kilo değişimleri, hamilelik, obezite, hızlı büyüme, sık ağırlık kaldırma, kortizonlu ilaç kullanımı gibi durumlar sebep oluyor. Kimi ciltler diğerlerine göre daha dayanıksız olabiliyor.
  Çatlaklara engel olabilmek için karın, göğüs ve bacakları esnemeye alıştırmak gerekir.
  Çeşitli losyon ve yağlar masaj yardımıyla dolaşımı hızlandırır ve cildin esnemesine yardımcı olur.
  Cilt hafifçe kızarıncaya kadar minik uyarıcı çimdiklerle yoğrulması da alınacak tedbirlerden biridir.
  Buna ek olarak masaj, soğuk-sıcak su ile şok duş, düzenli egzersiz; cilt ve kasların oksijenle beslenmesi, hücrelerin güçlenmesi açısından önemli. Güçlü hücreler çatlamaz.
  Ayrıca dengeli beslenmek ve bol su içmek de cildin sağlıklı bir yapıya sahip olmasında ve kendini korumasında önemli bir faktör... > (...Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Yusuf Özmen)
  TAVSİYELER
  Stres tuzağından kurtulmanın yolları
  > Mecburi olmadığınız stres faktörlerini ortadan kaldırın.
  > Hayatınıza düzenli uyguladığınız alışkanlıklar ekleyin. Her sabah aynı saatte bir meyve, öğle yemeğinden sonra bir küçük yürüyüş vs.
  > Kendinizi dakik olmaya alıştırın. Sürekli bir yerlere geç kalmak bize olaylara hakim olmama hissi verir.
  > Düzenli olmaya çalışın. Çevremizdeki düzen düşüncelerimize yansır.
  > Kendinizi asla vazgeçilmez olarak görmeyin. Çevrenizde işinizi hafifletecek insanlar varsa onlardan yardım istemeye çekinmeyin.
  > En önemli işlerinizi önce halletmeye özen gösterin. Dikkatinizi tamamen yaptığınız işe verin ve onu en iyi şekilde yapın.
  > Şikayet etmeyin. Şikayet etmek için harcadığınız vakti sevdiğiniz şeyler için harcayın. Şikayet etmek ne işinizi hafifletir ne de moralinizi düzeltir.
  > Bol vitaminli gıdalar tüketin. Vitamin C ve mineralden zengin olan gıdaların anti stres etkisi vardır.
  > Spor yapmayı ihmal etmeyin. Spor stres hormonlarını kontrol altına almanın etkili bir yoludur.
  MARKET
  Cildinize Skincode'dan E vitamini desteği...
  Olumsuz çevresel faktörler sebebiyle kuruyup, nemini ve canlılığını kaybeden bir cilt bütün kadınların kâbusu...
  İsviçreli dermatologların geliştirdiği Skincode'un yeni ürünü “Cellular Cream” (Hücresel Krem), kadınları bu dertten kurtarıyor...
  E vitamini deposu Skincode Hücresel Krem, cildin en çok ihtiyacı olan su ve oksijen dengesini sağlayarak; stres, yorgunluk, uykusuzluk gibi olumsuz pek çok faktörden etkilenen tenin nefes almasını sağlarken, cildin sıkılık, parlaklık ve esneklik kazanmasını yardımcı oluyor...
  Meyan kökü ile sağlıklı serinlik
  Çukurova'da yıllarca serinleme aracı olarak kullanılan, kolalı içeceklerin ana maddelerinden meyan kökü, beslenme uzmanlarının tavsiyeleri doğrultusunda yeniden gözde oldu. Çukurova'da bunaltıcı hava sıcaklığı sebebiyle yörede yaşayanlar tarafından yaz aylarında bol miktarda tüketilen ve “aşlama” olarak da adlandırılan meyan şerbeti, serinletici özellikleri ve sağlığa yararıyla biliniyor.
  Düzenli koşun genç kalın
  Hergün düzenli olarak koşmanın yaşlanma sürecini yavaşlattığı ortaya çıktı. Uzmanlar, düzenli koşan yaşlıların kanser gibi hastalıklar yüzünden erken ölme risklerinin de yarı yarıya azaldığını ve bu kişilerin azalan fiziki sıkıntılarıyla daha mutlu bir hayat sürdüğünü belirledi. Uzmanlar, yaşlı kişilerin düzenli egzersiz yapmalarının öneminin bu buluşla daha da güçlendiğini ifade etti.
  Geç yaşlanmanın sırrı: D vitamini
  İsveç Gıda Maddelerini Denetleme Kurulu, vatandaşlara, uzun yaşamaları için D vitaminini tüketmeleri tavsiyesinde bulundu. ABD ve İsveç'te yapılan son araştırmalar, D vitamini eksikliği olanların, bu vitamine yeterli derecede sahip kişilere göre daha az yaşadığını ortaya koydu. Uzmanlar vatandaşlara, yazın güneş ışınlarından yararlanmaları, kışın ise bol bol balık tüketmeleri tavsiyesinde bulundu.
  oyun oynayan çocuk daha ZEKİ oluyor
  > Uzmanlar; çocuğun, bebeklik döneminden itibaren oyunla eğitilmesi gerektiğini söylüyor...
  > oyunun çocuklara problem çözme imkanı sağladığını açıklayan uzmanlar, bu yolla çocuğun, büyüklük, şekil, renk, boyut, ağırlık, hacim, ölçme, sayma, zaman, mekan, uzaklık ve uzay gibi çok sayıda kavramı öğrendiğini ifade ediyor...
  > oyunlar/" class="habertag" style="color:inherit;text-decoration:inherit">oyunların çoğunun dil kullanımı gerektirdiğine dikkat çeken uzmanlar, çocukların oyun sırasında yeni kelimeler öğrenebildiklerini ve bu yolla birbirlerine bilgi aktarabildiklerini kaydediyor.
  > Çocukların oyun oynarken eşleştirme, sınıflandırma, sıralama, analiz, sentez ve problem çözme gibi birçok zihinsel işlemleri kavradığını vurgulayan uzmanlar, “Yapılan araştırmalar, çocukların oyunlar/" class="habertag" style="color:inherit;text-decoration:inherit">oyunları ve zihinsel gelişimleri arasında paralellik bulunduğunu, bebeklikteki araştırıcı oyunun daha sonraki zihinsel gelişim üzerinde etkili olduğunu ortaya koymuştur” diyor.
  Manikür yaparken
  > Asetonlu pamuğu tırnağınıza bastırın ve 1-2 saniye tutun.. Ardından ojeyi bir iki dokunuşla temizleyin. Bu işlemi oje tamamen çıkana kadar tekrarlayın.
  > Tırnaklarınızı karton törpü yardımıyla şekillendirin... Bu işlemi yaparken tırnakların köşelerini çok derinleştirmekten kaçının...
  > Tırnak etlerinizin etrafına tırnak eti çıkarıcı ürünü uygulayın... Tırnak etleriniz yumuşadıktan sonra bu ölü deriyi, çubuğa sarılı pamuk yardımıyla alın...
  > İnatçı tırnak etlerini tahta çubuk yardımıyla geri itin. Çubuğu tırnaklarınızın içini temizlemek için de kullanabilirsiniz...
  > Tırnak besleyici ürünü sürerek manikürü tamamlayabilir ve oje sürmeye geçebilirsiniz...
  İNCİ
  “-Annelik, kadını başka bir kadına çeviriyor... Sabır, hoşgörü, şefkat, fedakarlık, başkalarını hep anlamaya çalışma gayreti annelikle gelişiyor... Kendimi her zaman, her yerde, her şartta arka planda tutabilmeyi öğrendim...”
  (...Çiğdem Anad- Gazeteci)
  SİZDEN GELENLER
  Tarifiniz
  (...Esra Y.Yılmaz'ın tarifi)
  >> PEYNİRLİ KABAK DOLMASI
  >> MALZEMELER:
  > 6 adet kabak > 1 küçük kalıp beyaz peynir
  > Yarım demet dereotu > 1 tatlı kaşığı pul biber > 6 ince dilim salam
  > 1 çay bardağı zeytinyağı > Yarım tatlı kaşığı karabiber
  > 1 çorba kaşığı salça > 1 su bardağı su
  >> YAPILIŞI:
  Kabaklar ortadan kesilir ve oyulur. Salça ve su dışındaki tüm malzemeler ezilerek karıştırılır. Kabaklara peynirli iç doldurulur. Dolmalar tencereye dizilir. Üzerine salçalı su gezdirilir. Tencerenin kapağı kapatılır. Orta-kısık ateş arası konumda yarım saat kadar pişirilir.
  Albümünüz
  (...Faruk Koyuncu'nun albümü)
  BERRA RABİA ŞENPEKER
  Dalların, güllerin içindeki bu şirin şey; dayılarının biricik gülü Berra'cık...
  Şiiriniz
  (...Gizem Naz'ın satırları)
  >> AŞK HAVASI
  Bugün hava bir açıyor, bir yağıyor...
  Kararsız havalar hiç güzel değil,
  Sıcağı kavuracak, soğuğu donduracak şehir dediğinin...
  Aslında buranın havası sevgili gibi,
  Sıcağı da soğuğu da öldüresiye...
  Varlığı nefes kesecek kadar güzel,
  Yokluğu nefes aldırmayacak kadar acı...
  GÜNÜN TATLISI
  Egzotik Waffel
  Malzemeler
  > Yarım çay bardağı sıvı yağ > 1 adet yumurta > 1 su bardağı süt > 1 paket vanilya > 1 su bardağı un > 1 çay bardağı toz şeker > Bir fiske tuz > 1 çay kaşığı kabartma tozu > Muz> Karamel sosu
  HAZIRLANIŞI: Yumurta, süt ve yarım çay bardağı şekeri iyice çırpın, yavaş yavaş unu ilave edin. Vanilya kabartma tozu ve tuzu da ekleyip çırpın. Waffel makinesinin alt ve üst tarafını yağlayın, hazırladığınız harcı ince bir şekilde waffel makinesine dökün ve kapağını kapatın. Waffel hafif kızarınca makineden alın. Bir tarafta yarım çay bardağı şekeri tencere koyun ve eriyip karamelize olana kadar pişirin. Waffelin içine karemel sosunu sürün ve içerisine doğranmış muzları ekleyin, rulo biçiminde sarın. Yüzüne bal sürüp çamfıstığı tozuna batırın.
  PÜF NOKTASI
  > Haşladığınız ıspanağın suyuyla mayonezinizi kolaylıkla boyayabilirsiniz. Değişik bir garnitür olur...
  > Salatanızın lezzetli olmasını isterseniz, önce sirkeyi veya limonu tuzla karıştırıp dökmeli, sonra zeytinyağını ilave etmelisiniz...
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi