Sosyal davranışların ölçülmesi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Sosyal davranışların ölçülmesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Sosyal Davranış Açısından Eğitim
  07/03/2011

  Sosyal Davranış Açısından Eğitim ;
  Sosyal davranış; toplum ve bireyin etkileşiminin sonucunda yani sosyoloji ve psikolojinin etkisiyle gerçekleşen eylemlere sosyal davranış denir.

  Sosyal davranış; bireyin başka birey ya da bireylerden uyarıcıyla etkilenerek davranışta bulunmasıdır.

  Eğitim yoluyla bireylerde sosyal davranışların oluşturulması, geliştirilmesi veya istenmedik davranışların değiştirilmesidir.

  Toplum, bireyin davranışlarının biçimlenmesine ve değişmesine sosyal etki yapar. Toplum bireye sosyal etkiyi iki değişik şekilde yapar

  - Birey, başka kişi ya da kişilerle yüz yüze ilişkiler içindeyken etkilenir ve davranışlarını biçimlendirir.

  - Birey, toplumun fiziksel varlığı olmaksızın onların önceden oluşturduğu duygu ve düşüncelerinden etkilenerek davranışlarını biçimlendirir. Taziye, düğün merasimleri, bayramlar v.b.

  Sosyal etki sonucunda bireylerde guruba uyma davranışı oluşur. Bireyin düşünce ve davranışlarını, üyesi olduğu grubun düşünce ve davranışlarına göre şekillendirmeye başlamasıyla gruba uyum süreci sona erer. Gruptan biri olur. Grubun öğretilerine göre hareket eder.

  O halde, bireylerin içinde bulundukları gruba uygun olarak konuşmaları, giyinmeleri, oturup kalkmaları kısaca, örf ve adetleri birer gruba uyma davranışıdır.


  Grup[1] (Fikir)’ a Uyma Davranışı Kazandıran Unsurlar

  Grupta uyma davranışı gösteren birey sayısı ne kadar çoksa gruba uyma artar. Örneğin; Katılacağı sivil toplum örgütü güçlü ise entegrasyonu hızlanacaktır. Çünkü kendisini güçlü hissedecektir.

  Grupta anlayış birliği kuvvetli ise, üyeler kendilerini gruba uymada daha zorunlu hisseder.

  Grubu oluşturan bireyler arasında, konusunda uzman ve saygın kişiler varsa, grup güven veriyorsa uyma davranışı artar. Sivil toplum kurumları, üniversiteler,

  Grubu oluşturan insanlarla fiziki olarak aynı ortamda bulunmak, üyenin gruba uyma davranışını artırır.


  Grup(fikir)’a Uyma Nedenleri

  Grup, üyelerinde gruba uymayı gerçekleştirirken onları grubun kararları konusunda ikna edebilir. Örneğin, Sivil toplum kuruluşları gönüllük esastır. Aktif olarak çalışmalara katılımını sağlamak için çalışmanın sağlayacağı yararları anlatıp, onun çalışması konusunda ikna edebilir.

  Bireyin özendiği, beğendiği bir kişiye öykünerek gruba uyması özdeşleşmedir. Örneğin; Hz Muhammed (sas)’e seven, takdir eden biri evde, işyerinde toplumda onun gibi davranıyorsa özdeşleme olmuştur.

  Bireyin gruba, grubun düşünce ve davranışlarına gerçekten inandığı için uymasıdır. Örneğin; Birey STK’ larında kurallara uymanın doğru bir davranış olduğuna inanarak davranışlarını biçimlendirebilir.

  Bireyin grup üyelerinden biriyle özdeşleşip, ikna olduğu ve benimsediği gruba(fikre) itaat eder.  Grup İçerisinde Bireyin Özelliklerindeki Farklılıklar :

  Bireyin grup içindeyken fedakarlığı arttırır. Fedakarlığı bireyin yaptığı davranışlarla büyük kazançlara ulaşmanın yanında büyük kayıpları da göze almayı gerektirir. Birey grup içindeyken bunu daha çok göze alır. Çoğu kez birey tek başınayken riski göze alamaz. Örneğin; Tek başınayken mezarlığın yakınından geçmeye korkan genç, kendisi açısından imkansız gibi görünen eylemleri grup psikolojisiyle ve çevresindeki insanların varlığından etkilenerek bu eylemleri gerçekleştirir.

  Bireyin farklı birey ve grupların yanında aynı tavrı sergileyememesi kimlik problemini ortaya çıkarır.

  Gruba uyma davranışı kazandıran unsurları, gruba uyma nedenlerini, grup içerisinde bireyin özelliklerindeki farklılıkları dikkate alıp eğitim modeli belirlenmelidir.

  İnsan etkileyen ve etkilenen bir varlıktır. Toplumda var olan her davranışın doğru olup olmadığını sorgular. Sorgularken kriterinin olması gerekir. Bazıları için kriter hukuk, bazıları için ise din, bazıları için ise heva ve hevestir.

  İnsanlar tek başına iken yaptığı davranışları, her durumda, çevrede başka insanlar varken de yapabiliyor mu? Hayır; O halde yapılan davranış toplumun kabul etmediği ve düzeltilmesi gereken bir davranıştır.

  Hz. Muhammed (sas) Sosyal Hayatındaki Davranışlar Asıl Ölçü Olmalıdır:

  -Güzel bir örnektir. Ahlakı kur’an’dır.

  -Topluma ögüt olarak söylediklerini kendisi harf harf uygulamıştır.

  3. -İnsanlara karşı kaba ve katı kalpli olmayıp, şefkat ve merhametli olmuştur.

  4. -Aile hayatı son derece muntazamdır.

  5. -İnsanların haklarına ve hayatlarına saygılı olmuştur.

  6. -Komşusu aç iken kendisi geceyi tok geçirmemiştir.

  7. -Adaleti titizlikle uygulamış; insanlara sırf mevki ve makamlarına göre muamele etmemiştir.

  8. -Halkın arasına karışır, her fırsatta kendisinin insan olduğunu ilah olmadığı söylemiştir.

  9. -Kibirlenmez; kibirle imanın bir arada olmayacağını söylemiştir.

  1 -Din ve dünya işlerinde ideal bir uyum vardır.

  11. - İbadetlerinde ölçülü ve süreklilik vardır.

  12. - Kendisine ve bütün insanlığa inen‘Ey Muhammed, sana emredildiği gibi dosdoğru ol”[2]ayetini uygulamıştır.

  13. - Kendisini kanunlar üstü görmemiştir.

  14. - Emanete sadık kalmıştır.

  15. -İnsanların işlerini zorlaştırmamıştır.

  16. -Yaşamında kendisi ile çelişen hiçbir bölüm yoktur.

  Düzgün yaşayışı, bütün ahlâk güzelliklerini kazanıp dünya ve ahiret mutluluğunu isteyen kişi, Hz. Muhammed’(sas)i örnek almalıdır. Çünkü “Allah(c.c) Resulullah’ın ahlâkını övmüş, faziletleri en mükemmel şekliyle onda toplamış ve onu her türlü kusurlardan arındırmıştır”
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi