Savaş ile ilgili kısa sözler lazım

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Savaş ile ilgili kısa sözler lazım ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Savaş ile ilgili kısa sözler lazım
  Soru: proje ödevim var çok acil benim hemen acil olarak savaş ile ilgili sözler bulup bir kağıda süper düzgün yazmam gerekli sonra da yapıştırmam ? 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  Cevap: Yenilmez Ingiliz donanmasının uğradığı akibetten komutanlar değil, strateji kurallarını ihmal eden devlet adamları sorumludur. Boğazlar ve Trakya bölgesinde altı Türk kolordusu varken, donanmayı tahkim edilmiş bir Boğaz’dan geçirmek ve Boğaz kıyıları işgal edilmeden beş tümenlik bir kuvvei seferiyeyi Istanbul’a getirmek planının şansı çok azdı.”

  General Fahri BELEN
  .
  “Çanakkale Savaşları, Avusturalya ordusunun gelişimine birçok etkide bulunmuştur. İlk olarak Avusturalya ordusu kuvvetlerinin bir yabancı tarafından değil, bir Avusturalyalı subay tarafından idare edilmesini temin edecek bir uygulamaya başlanmıştır. Ve Çanakkale olayları, bu uygulamayı başlattı.”

  Avustralyalı Yarbay D. M. HORNER
  .
  “Çanakkale Savaşları, savaşa İngiliz bayrağı altında katılan Yeni Zelanda’nın uluslaşma sürecine çok önemli katkılarda bulunmuştur. 1915’te Yeni Zelandalılar, kimliklerini İngiliz İmparatorluğu içerisinde tanımlamaktaydılar ve bağımsızlık kazanmak gibi istekleri yoktu.”

  Yeni Zelandalı Prof. Dr. J. PHİLLIPS
  .
  “Çanakkale Savaşları, modern savaş tarihinde birleşik kara ve deniz savaşlarımn başlangıcı ve ilk örneğidir.”

  Japon Prof. Dr. Em. Krg. Hideo MIKI
  .
  “Avrupa diplomasisinin çıkmazlarında ihtiyatla yolunu arayan ve Avrupa devletleri’nin birbirine düşmüş meclislerinde kendi lehinde fırsatlar kollamaya çalışan ürkek ve tereddütler içindeki Osmanlı, artık yerini, dimdik adeta mağrur ve kendine güvenen, kendi hayatını yaşamaya azmetmiş, Hristiyan düşmanlarına tam bir istihfafla bakan şahsiyete bırakmıştı.”

  Alan Moorhead
  .
  “Çanakkale Boğazı’ndaki Türkler ve Almanlar da 18 Martı aralıksız takip eden sessiz günler, şaşkınlık ve sonra da, büyük bir sevinç uyandırdı. Moral, son derece yüksekti. Kaleler ve tabyalardaki hasar da kolaylıkla giderilmiş olmakla beraber, ağır bataryaların cephane durumu ciddiyetini koruyordu.”

  Robert Rhodes James
  .
  “Çanakkale Müharebelerinde Türk ordusunun başında daha başlangıçtan itibaren orayı, üç kez ve yalnız kendi inisiyatifiyle kurtarmış olan Türk Başbuğu (Atatürk) bulunmuş olsaydı, bu gün tarih, bir Çanakkale Savaşı yerine, karaya ayak basmasıyla beraber, akim kalan bir Çanakkale teşebbüsünden bahsederdi.”

  M. Şevki YAZMAN 3. 3
  Ziyaretçi
  - Zafer Zafer benimdir diyebilenlerindir. (M. Kemal Atatürk)

  - Savaş bir oyundur. Bazen en mahiride yenilir. (M. Kemal Atatürk)

  - Savaşta silah yerine öğretmen kullansaydık, zafer mutlaka bizim olurdur. (Bismark)

  - Savaşa girmeden önce kaçış yollarını da planla. (Bonaparte)

  - Kan dökmek değil, gözyaşını kurutabilmek marifettir. (Byron)

  - Savaşta ölenler sayesinde, kazananlar bayram yapıyor. (Byron)

  - Savaşı kazanmak, siperlerin sağlamlığı değil, komutanların cesaret ve becerisine bağlıdır. (Frederick II)

  - En suçlu metal altındır, çünkü onu elde etmek için dökülen kanların haddi hesabı yoktur. (Herder)

  - Kanlı savaşlar, mezarlıkların sayısının artmasından başka bir işe yaramaz. (Lamartine)

  - Savaş hayatın vazgeçilmez bir yasasıdır. Barışsa iki savaş arasında kurulan mutluluk köprüsüdür. (Nietzsche)

  - İki dargının arasına girme, onlar barıştığında sen zor durumda kalırsın. (Sadi)

  - İnsanlar, avlandıkları zaman bunun adı spor olur. Gelgelelim avlandıkları hayvan onları öldürdüğünde buna vahşet derler. Cinayetle adalet arasındaki farkı siz bulun. (Shaw)

  - En iyi komutan ne kendi tarafına, ne de karşı tarafa hiçbir kayıp vermeden, savaştan galip olarak çıkandır. (Çin Sözü) 4. 4
  Ziyaretçi
  savaş
  insanlar savaş yapınca bazı çocuklar öksüz kalıyor. savaşta ağlayan çocuklar sefalet çeken insanlar vardır. aç ve susuz kalırlar. bir parça ekmeğe muhtaç kalırlar. bazı çocuklar açlıktan bazıları ise savaşta ölür. savaş çok kötü bir şey işte biz insanlar böyleyiz. bir kara parçası için savaşırız

+ Yorum Gönder
savaş sözleri kısa,  kısa savaş sözleri,  savaş ile ilgili sözler,  savaşta silahın önemi ile ilgili sözler,  çanakkale sözleri kısa
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi