Okulunuzun kontrol ve otomasyon bölümü hakkında

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Okulunuzun kontrol ve otomasyon bölümü hakkında ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Okulunuzun kontrol ve otomasyon bölümü hakkında

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: TANIM: Endüstrideki fabrikaların temel mekanik, elektrik, elektronik, havalı ve hidrolik sistemlerin yapısı ve çalışma prensipleri konularında bilgi sahibi, bu sistemleri manuel ve bilgisayar ile otomatik olarak kontrol edebilen, oluşan arızaları giderme ve cihazların kalibrasyonunu yapma becerisine sahip teknik elemandır.

  diyor İstanbul Üniversitesi...

  Genel olarak böyle, otomasyon bir bütün olmasının yanı sıra içinde epey farklı iş kolları da var. Örneğin bir fabrikada otomatik kontrol sistemleri ile ilgilenirken (bakın - onarım ) kişi sadece program alanındada kendini geliştirebilir. Ama dediğim gibi normalde bunlar bir bütündür program yazarken diğer bilgilerde olmazsa olmaz.

  Peki otomasyoncular ne tür programlar yazar? dersen : Bir fabrikanın otomasyonunu sağlacayak PLC(Programmable Logic Controller) denilen (birnevi sanayi bilgisayarı) makinların programını yazar (her PLC kendi programı ve komutları vardır) PLC programlama bir otomasyoncu için olmazsa olmazdır.

  Aynı şekilde otomasyoncu Mikrodenetleyici programlamasınıda öğrenir. Çeşitli marka ve özelliklerde mikrodenetleyiceler vardır(PIC,ATMEL v.s) Bunların programları ve programlama dilleride farklılık gösterir.

  Mikrodenetleyici programlayabilen bir otomasyoncu aynı zamanda devre konusunada hakim olmalıdır. Otomasyoncu çeşitli devre tasarımları yada çizimleride yapar. Baskı devre ve şema çizmesini öğrenir. Bunun içinde çeşitli programlar vardır. Bunun yanı sıra çeşitli çizim programlarınıda öğrenir(Autocad v.s)

  Bu işin yazılım kısmıydı, bir otomasyoncu elektrik-elektronik , hidrolik,pnomatik v.s sistemlerede hakim olmalıdır.

  Bir otomasyoncu aşağı yukarı bu işleri yapar. Aslında otomasyoncu ne iş yapacağı birazda kendi belirler. Bir işletmede bakım-onarım yapabileceği gibi oturduğu yerdende işlerini yapabilir(programlama v.s)

  Otomasyon ile ilgili söyleceyeklerim şimdilik bunlar.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi