Çocukta yaratıcılık gelişimi ile ilgili oyunlar

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Çocukta yaratıcılık gelişimi ile ilgili oyunlar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  RüzgarGülü
  Bayan Üye

  Cevap:
  size bir kitap önerebilirim, içinde oyunlarda yer alıyormuş.

  Çocuklarda Yaratıcılığın Gelişimi
  Yazar: Dorothy G.Singer Jerome L.Singer
  Yayınevi: Gendaş


  Çocukların hayal gücünü tüm yönleriyle araştıran bu kapsamlı çalışmada, Dorothy ve Jerome Singer, bebeğin ilk gülümsemesinden daha sonra yer aldığı oyunlara dek yaratıcı oyunların nasıl başladığını ve geliştiğini inceliyor. Çalışmalarında çocukların hayali oyun arkadaşları, gençlik dönemleri, kurallı oyunlar, yetişkinlerin yaratıcılıkları ve düşünceleri ile ilgili ilginç örnekler ve araştırma sonuçları sunuyorlar. Kitapta yer alan bölümler, yaşam boyunca yaratıcılık ve oyunların etkileri, televizyon ve hayal gücü konusunda çalışan yazarlar, aileler ve yöneticiler için oldukça önemli.
  İÇİNDEKİLER Çocukluk Oyunları Anılan
  Yaratıcılık Olasılıklar
  Taklit ve Bebek Oyunlarının Başlaması
  Yaratıcı Oyunların En Fazla Olduğu Dönem
  Hayali Oyun Arkadaşları ve Hayal Dünyası
  Oyunlarla Bilişsel ve Duygusal Büyüme
  Yaratıcı Oyunlar İçin Ortam Yaratma
  Televizyon İzleme ve Yaratıcılık
  Yapıcı Olarak Oyun
  Yaratıcı Oyunlar Sona Erdiğinde İleri Çocukluk Döneminde Hayal
  Yaratıcı Yetişkinlere Doğru  Bu kitabı okumak; bir anne ve eğitimci olarak uyarıcı, sosyal bilimlere meraklı bir insan olarak tatmin edici, sıradan bir okur olarak çarpıcı oldu.

  Bir anne ve eğitimci olarak bana şunları bir kez daha hatırlattı:

  · Oyunun, kitap okumanın ve keşif özgürlüğünün yaratıcılığın gelişiminde elzem olduğunu, (Pek sevdiğim Arno Gruen de keşif özgürlüğünü hem yaratıcılık hem de sağlıklı bir gelişim için gerekli görür)
  · Çocuğa oyun ortamı yaratmanın her anne baba için görev olduğunu
  · Televizyonu çok az açık bırakmak gerektiğini

  “Sosyal Bilimlere meraklı insan” olarak bana şunu verdi:

  · Her işte, her sanat dalında, çözülmesi gereken her problemde yaratıcılığın birazcık bile fazla oluşunun ne kadar büyük fark yarattığını görmek

  Sıradan bir okur olarak ise; her bölümde hafızamda olan bilgilerin toparlanıp, neden-sonuç ilişkileri içinde, zihnimi sürekli canlı tutarak verilmesinden çok etkilendim.

  Kabaca kitabın önemli bölümleri şöyle:

  · Taklit ve bebek oyunları
  · Yaratıcı oyunların en fazla olduğu dönem
  · Hayali oyun arkadaşları ve hayal dünyası
  · Oyunlarla bilişsel ve duygusal büyüme
  · Yaratıcı oyunlar için ortam yaratma
  · TV izleme ve yaratıcılık
  · Yapıcı olarak oyun
  · İleri çocukluk döneminde hayal


  Genel olarak yaratıcılığı oluşturan faktörlerin incelendiği kitapta, yukarıdaki notlardan da anlaşılacağı gibi oyun, hayal kurma, kitap okuma, annenin küçük yaştan itibaren hikaye anlatması, çocukların keşfetmesine izin verilmesinin yaratıcılığın oluşumunda çok önemli olduğu, TV izlemenin ise ancak belli koşullarda, belli programlarla ve mutlaka ebeveyn ile birlikte izlendiğinde yaratıcılığın oluşumuna etki ettiği anlatılıyor.

  Bu arada TV izlemenin kitap okuma alışkanlığını olumsuz etkilediği çeşitli araştırma sonuçlarına yer verilerek aktarılıyor. Babaları çok TV izleyen çocukların çoğunun çok TV izlediği bilgisi ise, günde ortalama 6 saat TV izlenen Türkiye için üzülmemiz gerektiğini hatırlatıyor. Devlet okulunda çalışan bir rehber öğretmen olarak hemen her veli seminerinde, veli görüşmesinde TV izleme saatlerinin azaltılmasını söylemekten, TV nun çocukların en büyük düşmanı olduğunu anlatmaktan asla bıkmıyorum. Çünkü benim gözlemlerime göre de TV çocuğun sorumluluk alma, çözüme odaklı yaklaşma, yaratıcı düşünme, araştırma gibi davranışlarını çok olumsuz etkiliyor. Kitabı okuldaki kütüphaneme koyup, okuyabilecek ebeveynlere ödünç vereceğim.

  Çocuklar insanlığın temeli ise, iyi bir temel için kitaplarla, seminerlerle, programlarla bilgilenelim….

+ Yorum Gönder
yaratıcılıkla ilgili oyunlar,  yaratıcılık ile ilgili oyunlar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi