Ülkemizde ısınmak için kullanılan yakıtların oluşumu ile ilgili yazı

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ülkemizde ısınmak için kullanılan yakıtların oluşumu ile ilgili yazı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Ülkemizde ısınmak için kullanılan yakıtların oluşumu ile ilgili yazı

 2. 2
  aybuke
  Usta Üye

  Cevap: Kömür Oluşumu - Kömürün Oluşumu - Kömür Nasıl Oluşur

  Kömür bataklıklarda uygun nem ve sıcaklığın oluşması ortamın asit miktarının artması gerekli organik maddelerin ortamda bulunmasıyla bozunmuş çürüyen bitkilerin su altına inmesi ve bataklığın zamanla üstünün örtülmesi gibi olaylar sonucu oluşur.

  • Deltalar (en kalın kömür damarlarının oluştuğu ortamlardır)
  • Göller nehirler (göl kıyıları kalın kömür damarlarının meydana geldiği uygun bataklık ortamlardır)
  • Lagünler (deniz etkisinin olduğu ince kömür damarcıklarını meydana getirirler)
  • Akarsu taşma ovaları (İnce kömür damarcıklarını oluştururlar).

  Jeolojik tarihte iki büyük kömür oluşum çağı vardır. Bunlardan daha eski olanı KarboniferPermiyen (280-225) dönemlerini kapsar. Kuzey Amerika'nın doğusu ile Avrupadaki taşkömürü yataklarının çoğu Karbonifer döneminde; Sibirya Asya’nın doğusu ve Avustralya'daki kömür yatakları Permiyen döneminde oluşmuştur. İkinci büyük kömürleşme çağı ise Kretase (tebeşir) Döneminde başladı ve Tersiyer dönemilinyitlerin ve yağsız kömürlerin çoğu bu dönemde oluşmuştur. Kömürlerin türediği bitkilerden geriye çok az iz kalmıştır. Kömür katmanlarının altında ve üstünde yer alan kayaçlarda eğreltiotları kibritotları (345-280 milyon yıl önce) ve sırasında sona erdi. Dünyadaki atkuyrukları ve birçok bitki fosiline rastlanabilir.

  Kömürler yoğunluk gözeneklilik sertlilik ve parlaklık bakımından farklılık gösterebilir. Genellikle kömür türleri bazı inorganik maddeler genelliklede killer sülfürler ve klorürlerciva titan ve manganez gibi bazı elementlerede içerir. 3. 3
  aybuke
  Usta Üye
  Doğal gaz yerkabuğunun içindeki fosil kaynaklı bir çeşit yanıcı gaz karışımıdır. Bir petrol****n gazı (CH4) adı verilen hidrokarbon bileşiğinden oluşur. Diğer bileşenleri; etan (C2H6) propan(C3H8) bütan (C4H10) gazlarıdır. İçeriğinde eser miktarda karbondioksit (CO2) azot (N2) helyum(He) ve hidrojensülfür (H2S) de bulunur.


  Doğal gazı oluşturan hidrokarbon bileşikleri yeraltındaki petrol'ün de bileşenleridir. Doğal gaz geçmişte petrol üretimi esnasında ortaya çıkan yararsız bir atık olarak görülmüş ve petrol üretim tesislerinde yakılarak uzaklaştırlmıştır. Günümüzde ise oldukça değerli ve stratejik bir enerji kaynağı olarak sıklıkla evlerde ve endüstride kullanılmaktadır.
  Dünya üzerinde Antarktika dışında tüm kıtalarda doğal gaz üretilmektedir. Dünyadaki en büyük üretici Bağımsız Devletler Topluluğu'dur. ABD Kanada ve Hollanda ve İran da önemli doğal gaz üreticileri ülkelerdendir.

  Doğal gazı en verimli ve en ucuz taşıma yöntemi boru hattı kullanımıdır. ABD'de büyük bölümü II. Dünya Savaşı sırasında döşenmiş yaklaşık 32 milyon km doğalgaz boru hattı vardır. Bunun yanında doğal gaz basınçlı tanklarda sıvılaştırılmış olarak da taşınabilir. Sıvılaştırılmış doğal gazın (LNG) taşıma sırasında çok yüksek basınç altında ve düşük sıcaklıklarda tutulması zorunluluğu bu taşıma yöntemini boru hattı yöntemine göre daha verimsiz kılmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi