Termometreden nasıl yararlanırız

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Termometreden nasıl yararlanırız ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  naberya?
  Bayan Üye

  Cevap: Mevsimine göreevinizde veya dışarıda soğuğun ya da sıcağın kaç derece olduğunu öğrenmek için kim bilir kaç kez termometreye bakmışsınızdır.

  Herkesin bildiği gibi termometrenin görevi ısıyı ölçmektir. Başka türlü söylemek gerekirsesoğuğun veya sıcağın ne kadar olduğunu (kaç dereceyi bulduğunu) göstermektir. Termometre kelimesi"ısı" anlamına "thermo" ve "ölçü" karşılığı "meter metre" kelimelerinden meydana gelmiştir. Yani bileşik bir kelimedir.

  Bir termometrenin yapı ve görevindeki esasaynı ısıda daima aynı dereceyi göstermesidir. Bu alandaki ilk çalışmalar daKristof Kolomb`un Amerika’yı keşfinden 100 yıl sonra 1592 yılında Galileo (Galile) adındaki bilgin tarafından yapılmıştır. Galilegerçekte bir "hava termoskopu" diye tanımlanması gereken bir tür termometrenin yapımını tasarlamış ve bunu başarıyla gerçekleştirmiştir. Galile`nin yaptığı termoskop (ısı gösterici)bir ucunda oyuk bir ampulcük bulunan cam bir tüptü. Dar bir boru görünüşündeki cam tüpün içinde hava vardı. Tüp ve ampulcükiçindeki havanın genleşmesi için ısıtılıyordu. Sonra açık olan uç su gibi bir sıvının içine sokuluyordu.

  Tüpteki hava soğuyunca hacmi büzüşüyor küçülüyor ve onun yerine açık uçtan giren su yükseliyordu.Kısacası ısı değişikliği tüpün içindeki sıvının (suyun) yükselip alçalmasıyla fark ediliyordu. Ancak burada sadece havanın genleşip büzülüşü sayesinde ısı değişiklikleri görülüyorfakat ısının ölçülmesi mümkün olmuyordu. Gene deısı değişimlerinin atmosfer basıncıyla ilişkisi esası ortaya çıkarılmıştı.


  Günümüzde kullanılan modern termometrelerdeısıyı ölçmek içinhava değişimlerine göre genleşip büzülen bir sıvı kullanılır. Söz konusu sıvıince cam boruya titiz bir dikkatle bağlantılı camdan ve çok küçük bir yuvarlağın içindedir. Yüksek ısıyla (sıcakla)sıvı genleşir. Cam boruda yükselir. Alçak ısıyla (soğukla)büzüşür aşağı doğru çekilir. Cam borunun üstündeki taksimetre (dereceleme)bize ısının ne olduğunu belirtir. 3. 3
  bezgi
  Yeni Üye
  tşkkr edrm f. k.bilgi için+ Yorum Gönder
termometreden nasıl yararlanırız
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi