Uluslararası Muhasebe Standartları Nedir Hangi Kurul Tarafından Belirlenmiştir Türkiyede Uygulanıyor Mu

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Uluslararası Muhasebe Standartları Nedir Hangi Kurul Tarafından Belirlenmiştir Türkiyede Uygulanıyor Mu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Uluslararası Muhasebe Standartları Nedir Hangi Kurul Tarafından Belirlenmiştir Türkiyede Uygulanıyor Mu

 2. 2
  Mesport
  Yeni Üye

  Cevap: ULUSLAR ARASI MUHASEBE STANDARTLARI KURULU
  •Uluslar arası Muhasebe Standartları Komitesi (International Accounting Standards Committee – IASC) , Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, Japonya, Meksika, Hollanda,İngiltere, İrlanda ve ABD’de bulunan muhasebe örgütlerinin imzaladıkları bir anlaşma sonucunda 1973 yılında kurulmuştur.
  •Uluslar arası Muhasebe Standartları Kurulu (International Accounting Standarts Board-IASB); Kurulun başlangıcı, Uluslar arası Muhasebe Standartları Komitesi’ne dayanmaktadır. IASB, 29 Haziran 1973 tarihinde Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, Japonya, Meksika, Hollanda, İngiltere, İrlanda ve Amerika Birleşik Devletleri muhasebe örgütlerinin anlaşması sonucu kurulmuştur.
  •Muhasebe örgütlerinin uluslar arası alandaki çalışmaları, 1977 yılında Uluslar arası Muhasebeciler Federasyonu (International Federation of Accountants – IFAC) çatısı altında organize olmuştur.
  •1981 yılında, IASC ve IFAC; IASC’nin uluslar arası muhasebe standartlarını oluşturmada ve uluslar arası muhasebe sorunları üzerinde yapacakları çalışmaları yayınlama konusunda tek ve tam yetkili olduğu konusunda anlaşmışlardır. Aynı dönemde, IFAC’ın tüm üyeleri IASC’nin üyesi olmuşlardır.
  •Kurul, 18-20 Nisan 2004 tarihleri arasında yaptığı toplantılarında daha önce IASB tarafından çıkarılan tüm Uluslar arası Muhasebe Standartlarını ve ilgili yorumları onaylamıştır. Uluslar arası Muhasebe Standartları Kurulu tarafından çıkarılacak tüm muhasebe standartları “Uluslar arası Finansal Raporlama Standartlarını (Internationla Financial Reporting Standards – UFRS) oluşturacaktır.
  •IOSCO, Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği gibi uluslar arası örgütler, IASB’nin çalışmalarını desteklemektedir.
  •IASB tarafından bugüne kadar 30 adedi IAS, 8 adedi de IFRS kodlu olmak üzere toplam 38 adet muhasebe standardı yayınlanmıştır.
  DÜNYADA UFRS ÇALIŞMALARI
  •Hâlihazırda dünyada uygulanan iki muhasebe standart seti bulunmaktadır. İlke bazlı standart olarak IFRS, kural bazlı olarak uygulanan US GAAP (ABD Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkeleri)
  •Son dönemde yaşanan Enron, Worldcom, Tyco, Xerox vb. muhasebe skandalları US GAAP standartlarının güvenilirliğini azaltmıştır.
  •IOSCO (Uluslar arası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü), menkul kıymet ihraçlarında uluslar arası kabul gören muhasebe standartlarının oluşturulmasını desteklemektedir.
  •Basel Komitesi (Basel Committe on Banking Supervision) UFRS çalışmalarını desteklemektedir. Basel II kurallarının uygulanmaya+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi