Görme özürlü çocuklar için oyunlar

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Görme özürlü çocuklar için oyunlar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  Cevap: Görme engelli çocuklar için oyun bitti; Körebe...

  Türkiye'nin ilk ve tek kabarma yazılı çocuk dergisi Körebe sponsor bulamayınca yayınına son vermek zorunda kaldı...
  Görme engelli çocuklar üç yıl önce ilk kez ders kitabı dışında bir yayına dokundu. Türkiye’nin ilk ve tek kabarma yazılı çocuk dergisi sayesinde engelli olmayan yaşıtları gibi hikâyeler, fıkralar, bilmeceler okudular. Ancak mutlulukları üç yıl sürdü. İki ayda bir çıkan dergi için sponsor bulunamadı. Engelliler her zamanki gibi yok sayıldı.
  Gazeteci- Yazar Yalvaç Ural’ın danışmanlığını yaptığı ‘Körebe’ 2005 yılında görme engelli çocuklara yeni bir dünyanın kapısını araladı. Altı Nokta Körler Derneği tarafından, gönüllülük esasına dayalı olarak hazırlanan dergi Türkiye’de görme engelli çocukların ilk kabartma yazılı dergisi oldu. İçinde, hikâyeler, fıkralar, bilmeceler ve çeşitli konularda yazılar bulunan dergi, Türkiye’deki 15 körler okulunda her sınıfa birer tane olmak üzere ücretsiz dağıtılıyordu. Yaklaşık 2 bin görme engelli 7-14 yaş arası öğrenci ilk kez yaşıtları gibi dergiye sahip oldu. Ancak bu eşitlik kısa sürdü.

  Sponsor bulunamıyor
  Ocak 2009’dan beri dergi çıkamıyor. Sebebi ise maddi yetersizlikler. Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Süha Sağlam, ekonomik kriz nedeniyle sponsor bulamadıklarını belirterek “Bir de Kültür Bakanlığı Kütüphaneler Genel Müdürlüğü, bu dergiyi süreli yayınlar çerçevesinde satın alıyordu. Fakat 2009 yılına gelindiğinde ekonomik krizi gerekçe göstererek vazgeçti” diye konuşuyor.
  Derginin yayın danışmanlığını yapan Yalvaç Ural, derginin basılmamasının çocukları olumsuz etkilediğini anlatıyor:
  “Çocuklardan mektuplar geliyordu. Dergi çıkmayınca öğretmenler aradı ‘niye çıkmıyor’ diye. Bu derginin yerini doldurabilecek bir yayın şu anda yok. Görme engelliler için kütüphaneler açıyorlar, yetkililer bana soruyor ‘kör bulabilir misin’ diye. Görme engelliler için yapılan şeylerin çoğu şov için yapılıyor. Çoğu proje görme engellilere ulaşmıyor. Televizyon programlarında, derneklere bağış yapan şirketler var. Ancak ben dergiye reklam dahi alamadım. Bir derginin çocuklar için ne kadar önemli olduğunun bilincinde değiller. Türkiye’de bir tane görme engelli çocuklar için dergi yokken, Japonya’da bir sürü var. “

  ‘Çocuklarda heyecan yaratmıştı’
  Derginin fikir babası ve Yazı İşleri Müdürü Ali Taş ise dergini iki ayda bir çıktığını ancak yayınlanmasının ardından haftalık ya da aylık olması için birçok mektup aldıklarını vurgulayarak “Sponsor bulunduğunda tekrar eski kadroyla basılmaya başlanacak. Ders kitapları bilgilenme, dergiler ise kültürlenme açısından önemli. Çocukların yaratıcılığı açısından Körebe önemliydi. Çocuklarda heyecan yaratmıştı” dedi.
  Radikal+ Yorum Gönder
engelli çocuklar için oyunlar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi