Türkçe ingilizce yılbaşı sözlük anlamı

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Türkçe ingilizce yılbaşı sözlük anlamı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  Cevap: YILBASI NEDIR ?

  Nedir bu yılbaşı, ya da daha doğrusu Noel ritüelleri? Aslında Noel farklı ülkelerde farklı biçimlerde kutlanıyor. Bugün yaygın olarak bilinen Noel kutlamaları 19. yüzyılda ortaya çıkmış. Tabii şunu da eklemek gerek, bizim bildiğimiz şekliyle kutlanan Noel, aslında ABD’ye özgü; diğer ülkelerde Noel kutlamaları bazı farklılıklar gösteriyor. Noel Baba da farklı ülkelerde birçok değişik isimle anılıyor.

  Türkiye’de, Patara yakınlarındaki Mira’da doğan Saint Nicholas ya da Hacı Nicholas, ABD’de Santa Claus ismini alıyor. Santa Claus’un Hollandaca versiyonu ise Sint Klaas. Santa Claus geleneğini ABD’ye ilk getirenler Hollandalı göçmenler olmuş. Noel Baba, Santa Claus ismi dışında, İngiltere’de Father Christmas, Çin’de Shengdan Laoren, İtalya’da ise Belfana ya da Babbo Natale ismini alıyor.
  Aslında Noel Baba efsanesinin altında Avrupa Pagan geleneği ve Hristiyanlık var. Pagan geleneğinin çocukları koruyan ve insanlara hediyeler getiren mitleri, Roma Pagan geleneğine has Belfana ve Alman Pagan geleneğine has Berchta ve Knecht Ruprecht, Hristiyan ermiş mitolojisindeki Saint Nicholas ile birleşerek Noel Baba efsanesini oluşturuyor. Vikingler’in de Noel Baba efsanesindeki önemleri küçümsenemez elbette. Vikingler, tanrıları Odin’in her yıl 12 ayrı karaktere büründüğüne ve her aralık ayında sekiz bacaklı atı Sleipnir ile dünyaya gelip yoksullara yiyecek dağıttığına inanırdı. Bugün bildiğimiz Santa Claus’un orijinali olan Sint Klaas’ın da bir atla dolaştığına inanılır ve çocuklar ayakkabılarının içine Sint Klaas’ın atı için saman ve havuç koyarak hediyelerini beklerdi. İspanya ve İtalya’da, çocuklar hâlâ ayakkabılarını Noel çorabı yerine Noel Ağacı’nın altına koyarak hediye bekliyor.
  Zengin bir aileden gelen Saint Nicholas hakkında da pek çok hikaye anlatılır. En bilineni ise, Saint Nicholas’ın tüm varlığını üç kız çocuğu sahibi yoksul bir adama kızlarının çeyizini tamamlamak üzere vermiş olduğu. Hikayede St. Nicholas’ın altınları evin bacasından attığı, sonra da Filistine gittiği söylenir. Noel Baba’nın bacalardan girerek hediyeler dağıttığı inancı da bu hikayeden kaynaklanıyor. İspanya ve bazı Latin Amerika ülkelerinde ise, Melchor, Gaspar ve Baltasar adlı üç kralın çocuklara hediye getirdiğine inanılıyor. Bu ülkelerde çocuklar ayakkabılarını 24 Aralık değil 5 Ocak gecesi, Noel Ağacı’nın altına bırakıyor.
  Bir de Noel Ağaçları var tabii. Ağaç süslemenin kökenlerini de Pagan geleneğinde bulmak mümkün. Druid’lerin meşe ağaçlarını Hasat Tanrısı onuruna meyvelerle ve kandillerle süsledikleri biliniyor. Fakat ağaç süslemelerinin Hristiyan gelenekleri arasına girmesi için Protestanlığın kurucusu Martin Luther’in sahneye çıkmasını beklemek gerekiyor. Hikayeye göre, Martin Luther bir gece ormanda dolaşırken ağaçların dalları arasından ışıkları süzülen yıldızları görünce çok etkilenmiş ve ormandan aldığı bir çam dalını evine getirerek kandillerle süslemiş. Bu sayede ağaç süsleme geleneğini ilk başlatanlar da Almanlar olmuş.
  Yılbaşının bir başka vazgeçilmezi hindiyi de unutmadık. Ama yılbaşı ile bu kadar özdeşleşen hindinin, aslında pek çok ülkede yılbaşı yemeklerinde tercih edilmediğini söylemek gerek. Bunun en doğal nedenlerinden biri, hindinin ancak Kuzey Amerika’nın keşfinden sonra sofralarımıza girmesi. Dolayısıyla pek aşina olduğumuz hindi ritüelinin de, diğer aşina olduğumuz Noel rituelleri gibi ABD orijinli olduğunu görüyoruz. Noel yemekleri de coğrafyalara göre değişiyor. Örneğin İsveçliler ve Portekizliler geleneksel olarak balık ağırlıklı Noel yemekleri tercih ederken, İngilizler pudingi ve üzümlü elmalı tartılarını (mince pie) yemeyi tercih ediyor. Gördüğünüz gibi ritüeller de zamanla ve koşulların etkisiyle değişiyor; yenileniyor. Kim bilir, belki de 2101 yılına girerken, torunlarımız 7. nesil cep telefonlarından sipariş ettiği hediyelerin, ‘moleküller arası transportasyon cihazı’yla evlerine ışınlanmasını beklerken, bayram tatilini (!) hangi gezegende geçireceklerini düşünecek. 22. yüzyılın yılbaşı ritüelleri de bugünkünden oldukça farklı olacak tabii. Yani, naçizane önerim, siz bu ritüellere, yılbaşı ‘gelenek ve göreneklerine’ çok takılmayın; gönlünüzce eğlenin...

  alıntı 3. 3
  Hasan
  Özel Üye
  YILBASI IS?

  What is this Christmas, or rather Christmas rituals? In fact, Christmas is being celebrated in different ways in different countries. Commonly known as the Christmas celebrations today 19th century appeared. Of course, also need to include See, we know Christmas is celebrated in shape, in fact peculiar to the United States, other countries, Christmas celebrations shows some differences. Santa Claus in different countries also is being remembered by many different names.
  In Turkey, Saint Nicholas was born in Patara, near Mira or Hacı Nicholas, Santa Claus in the United States takes the name. The Dutch version of Santa Claus'un Sint Klaas. Santa Claus tradition of Dutch immigrants who were brought to the U.S. first. Santa Claus, Santa Claus name, except in England Father Christmas, in China Shengdan Laoren, Babbo Natale in Italy, or the name is Belfana.

  In fact, under the legend of Father Christmas and Christianity is European Pagan traditions. Pagan traditions and to protect the children brought gifts to the people of the myth, Pagan Rome and the German tradition has Belfana Pagan tradition has Berchta and Knecht Ruprecht, the Saint Nicholas merged with Christian mythology ended constitute the Santa Claus legend. The importance of the legend of Father Christmas Viking point of course can not be underestimated. The Vikings, gods every year Odinin 12 different characters, and each is wrapped in December with eight-legged horse Sleipnir into the world to come and distribute food to the poor would have believed. We know today as the original Santa Claus'un is believed Sint Klaas'ın and children walk or a jump into the shoes of straw and carrots for at Sint Klaas'ın putting their gifts were expected. Spain and Italy, children's shoes still put under the Christmas tree Christmas stocking instead of waiting for the gift.

  From a rich family is told many stories about Saint Nicholas. The most famous is Saint Nicholas's entire existence of the three daughters of a poor man, gave their daughter as dowry to complete. St in the story. From the bottom of the chimney at the house where Nicholas, is said to have then go to Palestine. Entering from the chimney Santa Claus distributed gifts to the belief that stems from this story. Spain and some Latin American countries, the Melchor, Gaspar and Baltasar his three kings are believed to bring presents to children. In these countries, children's shoes the night of December 24 not January 5, under the Christmas tree to the leaves.

  Have a natural Christmas tree. The origin of the tree decorations can be found in the Pagan tradition. Oak trees in honor of the god Druid'lerin harvest fruits and are known to decorate with candles. But among the Christian tradition into the trees to decorate the founder of Protestantism, Martin Luther have to wait for the gig. According to the story, Martin Luther walk in the woods one night when the lights among the branches of trees straining very impressed and saw the stars from a pine forest, the branches were adorned with candles to bring home. In this way the tradition of ornamental trees that the Germans were first starting.

  Another indispensable to Christmas turkeys did not forget. But with Christmas turkey is identified so that, in fact, in many countries prefer not to tell their Christmas dinner. This is one of the most natural causes, but the turkeys after the discovery of North America to our tables to enter. Therefore, we are very familiar with the rituals of turkey, the others are familiar with the origin of the Christmas rituals, such as we have seen the United States. Christmas dinner is also changed according to geography. For example, Swedish and Portuguese as a traditional Christmas meal of fish prefer weighted, while the British plum pudding and the apple pie (mince pie) are choosing to eat.

  As you can see the effects of rituals in the times and conditions are changing, is being renovated. Who knows, perhaps entering the year 2101, our 7th grandchild generation mobile phones to order the gifts, 'intermolecular transportation to their homes with devices expected to be light, while the holidays (!) to think about what they would spend on the planet. 22. century will be quite different from today's New Year rituals also, of course. So, my suggestion naçizane you to this ritual, Christmas' to the customs and traditions very worn Do not entertained by your heart ...  google çeviri+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi