LNB Odak Ayarı nasıl yapılır anlatırmısınız

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden LNB Odak Ayarı nasıl yapılır anlatırmısınız ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  LNB Odak Ayarı nasıl yapılır anlatırmısınız

 2. 2
  ENGİN
  Özel Üye

  Cevap: Parabol
  Çanak Anten / Dish Antenna

  Çapı sıfır olan (bu bir nokta demektir) çember altta olmak üzere çapları giderek ve sıralı büyüyen sonsuz sayıda çemberin üst üste konmasıyla elde edilen bir yapıdır. Çemberlerin merkezlerini birleştiren doğru parabolün eksenini oluşturur. Parabolün iç yüzeyinin ayna olduğunu düşünürsek, eksene parelel gelen ışınlar parabolün yüzeyinden yansıyarak eksen üzerinde bir noktada toplanırlar. Işınların ekseni kestiği nokta tektir ve bu noktaya parabolün odak noktası (focus) adı verilir. Ekseni parabol ile buluştuğu nokta da tektir ve bu noktaya da parabolün merkezi veya başlangıç noktası denir. Aynı eksen ve merkezi paylaşan sonsuz sayıda parabol vardır.

  PARABOLLERİN BİZLERİ İLGİLENDİREN UYGULAMALARI
  Simetrik çanak antenler (Prime Focus) yukarıda tanımladığımız parabolü eksenine dik bir düzlemle kestiğimiz zaman sınırlı bir parabol parçası ortaya çıkar. Elde edilen yeni yapı simetrik bir çanak anten veya simetrik bir reflektördür. Çanak anten tasarımı yapılırken öncelikle çok önemli iki parametre tespit edilir. Bu parametreler çap (Diameter, D) ve "F/D" oranıdır. "D" ve "F/D" bilindiği taktirde parabol belirgin halde demektir. "D" parabol anteninin çapı (Diameter), "F/D" ise odak (Focus) uzaklığının çapa uzaklığıdır. "d" parabol anteninin derinliğini ifade eder.

  Yukarıdaki şekilde konu ile ilgili büyüklükler ifade edilmiştir. Parabolün eksenie dik bir düzlemle kesilmesi neticesinde ortaya çıkan çanak antenin büyüklükleri arasında kısaca şu bağlantı vardır:
  F = D2/16d burada D: çap F: odak uzaklığı d: derinlik
  Bu formül tasarımcının işine yaradığı gibi, montajcınında bazen yardımcısı olabilir. Örneğin feed tutucu çubukları olmayan bir antenin odak noktasını bu formül yardımıyla hesaplamak olasıdır. Zira "D" ve "d" çanak üzerinden ölçülerek formülde yerine konur ve "F" hesaplanır.

  Alıntıdır 3. 3
  ENGİN
  Özel Üye
  PARABOL ÇANAK ANTENLERDE DAHA İYİ VERİM NASIL SAĞLANIR?

  Öncelikle parabol çanak antenlerin imalat aşamasında kullanılan Teknik Ölçülerine göz atmak gerekir.

  İyi bir parabol çanak antenin ölçüleri imalatına uygun bir şekilde ve düzgün olmalıdır.Yanlış stoklama ve montaj sonucunda standart ölçülerden uzaklaşılabilmektedir.Bu durum da çanak antenin verimini düşürmekte ve izlenebilecek yayın sayılarını ve sinyallerini olumsuz yönde etkilemektedir.

  Ölçülerinizi mutlaka tam olarak alın.

  Parabol çanağın tam merkezinden geçecek şekilde, çanağın içbükey tarafından ( LNB takılan ön yüzünden ) karşıdan karşıya çanağın çapını ölçün.( Örneğin ( dışbükey ) 150 cm olan çanak anteninizin çapı bu ölçümlemede 143 cm gelecektir.Bu ölçüler antenlere göre değişebilir. )

  Bu ölçü formülde DISH DIAMETER ( Çanak Çapı ) = D olarak değerlendirilecektir.

  Daha sonra yukarıdaki ölçümleme yaptığınız şekilde karşıdan karşıya bir ip gerin veya bir çıta uzatın.Tam antenin merkezi ile bu ip veya çıta arasındaki mesafeyi ölçün.( Örneğin 150 cm çanak anten için yaklaşık 16,5 cm gelecektir. )( Çanak derinliği )

  Bu ölçü formülde DISH DEPTH ( Çanak Derinliği ) = d olarak değerlendirilecektir.

  FOCAL LENGHT = F ise Odak Uzaklığı’dır.

  2. ŞEKİLE GÖRE DEĞERLENDİRELİM

  F = D² / 16d formülünden F = 143² / 16x16,5 = 20449 / 264 = 77,45 çıkacaktır.


  Buradan çanağın tam merkezi ile FEED ASSEMLEY arası ( FOCAL LENGHT ) F = 77,45 cm olmalıdır.

  (Bu mesafe F, çanağın merkezi ile LNB tutucu arasındaki mesafedir.)

  1. ŞEKİLE GÖRE DEĞERLENDİRELİM

  F = R² / 4d formülünde

  R = yarıçap (yani 143 / 2 = 71,5)

  F = 71,5² / 4x16,5 = 77,45


  HER İKİ ŞEKİLİ DEĞERLENDİRİRSEK

  Y = d ( çanak derinliği ) (16,5)
  X = R ( çanağın yarıçapı ) (71,5)

  Y = X² / 4F formülünde (1.şekildeki)


  Y = 71,5² / 4x77,45 = 5112,25 / 310 = 16,5 yani Y = d sonucuna ulaşırız.


  16,5 = X² / 4x77,45 X² = 16,5x4x77,45 X = 71,5 yani X = R sonucuna ulaşırız


  Bulunan sonuçlar ile uygulama arasında 2-3 cm opsiyon olabilir.(bulduğunuz F ölçüsü 77,5 cm ise maksimum 80 cm, minimum 75 cm mesafe olabilir.)

  Burada bulunan F, çanaktan LNB tutucuya kadar olan mesafedir.

  Ayrıca Odak Uzaklığı F, değişik LNB’ler için FEED HORN’un ( Dalga Klavuzu yani LNB’nin ) önünden çanağa kadar olan mesafedir.Bunlar,

  150 cm çanak için 73 cm
  120 cm çanak için 61 cm
  100 cm çanak için 52 cm
  90 cm çanak için 47 cm


  Bu işlemin dışında LNB tutucu ile çanak anten arasındaki çubukların mesafelerin de aynı ölçüde olmasına dikkat edin.( mesela 92 cm )

  Yaptığım örnekleme ve ölçüler kullanmış olduğum 150 cm Parabol Çanağa ait ölçülerdir ve denenmiştir.

  Hepinize kolay gelsin.

  Alıntıdır.. 4. 4
  ENGİN
  Özel Üye
  PARABOL ÇANAKLARDA VERİM

  Parabol çanaklar derinleştikçe (kavis arttıkça), istenilmeyen sinyaller büyük oranda kabul edilmezler, yani istenilmeyen harici sinyaller reddedilirler.Ancak bu durum çanağın verimini, kazancını düşürmektedir, çanaktan beklenen verimi azaltmaktadır.

  Peki, verimi yüksek, ideal bir parabol çanak nasıl olmalıdır?

  Öncelikle daha önceki konumuzda incelediğimiz, F (Focal Lenght) Odak Uzaklığı ve D (Dish Diameter) Çanak Çapı burada işimize çok yarayacak.

  Çünkü burada parabol çanaktan maksimum verimin alınabilmesi için yapacağımız hesaplamada F ve D ölçülerini kullanacağız.

  Daha önceki yazımızda kullandığımız ölçüler

  F = 77,45
  D = 143 idi.

  Burada kullanacağımız formülümüz ise basit

  F / D

  1.ŞEKİLE GÖRE

  F / D oranını bulalım

  77,45 / 143 = 0,54

  F / D oranı 0,40’ın üzerinde ise çanaktan elde edilen verim ve sinyal kalitesi yüksektir.

  2.ŞEKİLE GÖRE

  Çanak derinleştikçe, çanağın kenarları ile Feed Horn arasındaki açı genişleyecek, F Odak Uzaklığı kısalacak ve çanağın yansıtma verimi düşerek, daha az sinyal yakalanacaktır.

  Çanağın derinliği azaldıkça, çanağın kenarları ile Feed Horn arasındaki açı daralacak, F Odak Uzaklığı artacak, çanağın görüş açısı genişleyecek, daha fazla sinyal toplanarak Feed Horn’a yansıtılacak ve çanağın yansıtma verimi yükselerek daha fazla sinyal yakalanmış olacaktır.


  SONUÇ OLARAK

  1-İdeal bir parabol çanağın derinliği (D) az olmalı,
  2-Odak Uzaklığı (F) yüksek olmalı
  3-F / D oranı 0,40’ın üzerinde olmalı,
  4-Çanağın kenarları ile Feed Horh arasındaki açı 120º ‘nin altında olmalı

  Alıntıdır

+ Yorum Gönder
lnb ayarı nasıl yapılır,  lnb ayarları nasıl yapılır,  lnb ayari nasil yapilir,  lnb ayarı nasıl olmalı,  çanak lnb ayarı nasıl yapılır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi