Sağlık ve çevre hakkında bilgi istiyorum

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Sağlık ve çevre hakkında bilgi istiyorum ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Sağlık ve çevre hakkında bilgi istiyorum

 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  Cevap: Temiz bir çevre insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Ancak çevre ve insan sağlığı arasındaki etkileşimler son derece karmaşık olup, değerlendirilmeleri güçtür. Bu durum ihtiyati tedbire başvurulmasını özellikle faydalı kılmaktadır. Sağlığa ilişkin en iyi bilinen etkiler ortam havası kirliliği, kötü su kalitesi ve yetersiz sıhhi temizliğe bağlıdır. Tehlikeli kimyasalların sağlığa etkilerine ilişkin olarak çok daha az şey bilinmektedir. Gürültü yeni ortaya çıkan bir çevre ve sağlık hususudur. İklim değişikliği, statosferik ozonun incelmesi, biyolojik çeşitlilik kaybı ve toprak dejenerasyonu da insan sağlığını etkileyebilir.

  Avrupa'da, çevreyle ilgili en büyük sağlık sorunları açık ve kapalı alanlarda hava kirliliği, düşük su kalitesi, yetersiz sıhhi temizlik ve tehlikeli kimyasallara bağlıdır. Bunların yol açtığı sağlık sonuçları arasında solunum yolu ve kalp damar hastalıkları, kanser, astım ve alerjilerin yanı sıra üremeyle ilgili ve nörogelişimsel bozukluklar bulunmaktadır.
  İnce parçacıklı madde ve yer seviyesindeki ozon, hava kirliliğinden kaynaklanan insan sağlığına yönelik başlıca tehditlerdir. AB'nin Avrupa için Temiz Hava (CAFE) programı, ince parçacıklı maddelere (PM2,5) maruz kalmaya bağlı yılda toplam 348 000 erken ölüm meydana geldiğini tahmin etmektedir. Bu maruziyet seviyesinde, ortalama yaşam süresi yaklaşık bir yıl azalmıştır.
  Gürültü maruziyeti hakkındaki AB Yeşil Kitabı AB nüfusunun yaklaşık % 20'sinin sağlık uzmanlarının kabul edilemez gördüğü gürültü seviyelerinden, yani sıkıntı, uyku bozukluğu ve istenmeyen sağlık sonuçlarına yol açabilecek gürültü sorunundan mağdur olduğunu belirtmektedir.
  Bilhassa kentsel alanlardaki ulaşım, insanların hava kirliliği ve gürültüye maruz kalmasına en çok katkıda bulunan unsurlardan biridir.
  Kimyasalların sağlığa etkilerine ilişkin olarak ise çok daha az şey bilinmektedir.. Yaşam süresince, bilhassa erken çocukluk ve hamilelik döneminde düşük seviyelerde ve uzun süreler boyunca kimyasal karışımlarına maruz kalmanın etkileri hakkındaki endişeler artmaktadır.
  Poliklorlu bifeniller (PCB) ve kloroflorokarbonlar (CFC) gibi, uzun vadeli etkileri olan kalıcı kimyasallar ve uzun ömürlü yapılarda kullanılanlar — örneğin inşaat malzemeleri — üretimlerinden sonra dahi risk oluşturmaya devam edebilir.
  İnsan sağlığını etkilediği bilinen pek çok kirletici kademeli olarak düzenleyici kontrollere tabi edilmeye başlamıştır. Bununla beraber, çevreye ve sağlığa etkileri henüz iyi bilinmeyen, yeni ortaya çıkmakta olan sorunlar vardır. Bunlara örnek olarak elektromanyetik alanlar (EMF), çevredeki farmasötikler ve (yayılma koşullarının iklim değişikliğinden etkilenmesi olası) bazı bulaşıcı hastalıklar gösterilebilir Potansiyel bir tehlikenin saptanması ile bir politika eylemi veya müdahalede bulunma arasındaki sürenin kısaltılması için 'erken uyarı' sistemleri geliştirilmesinin teşvik edilmesi gerekmektedir.
  İnsan sağlığı kasırgalar, sel, yangın, heyelan ve kuraklık gibi doğal tehlikeler tarafından daima tehdit edilmiştir. Ormansızlaşma, iklim değişikliği ve biyolojik çeşitlilik kaybı gibi insan faaliyetleri ve hazırlıksız bulunmak, bunların sonuçlarını ağırlaştırmaktadır. 3. 3
  Hasan
  Özel Üye
  Çevre Ve Sağlık


  Çevre; canlıların bütün sosyal, biyolojik, fiziksel ve kimyasal uğraşılarını sürdürdükleri ortamdır.
  Sağlık ise insanın hastalık dışında her yönden tam bir iyilik halidir.
  Şu bir gerçektir ki, çevrede insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen bir çok faktör vardır.
  çevre her yönden önemli bir faktördür. Çünkü canlılar çevrenin içinde yaşamaktadır. Çevrede besin
  kaynakları, su ve yaşadığımız mekan bulunmaktadır. Bizim yaşadığımız mekanın kirlenmesi sağlığımızı
  da etkiler. Çevrede sağlığımıza etki eden başlıca olaylar; fabrika atıkları, hava kirliliği,
  radyasyon etkileri, insan ve hayvan kaynaklı atıklardır. Sağlığımıza etki eden diğer faktörlerden
  biride besinlerdir. Besinlerin kirli olması sağlığımızı olumsuz yönde etkiler. Besinler çevre
  kirlenmesinden etkilenerek kirlenirler. Besinler tüketilmeleri için geçtikleri her aşamada
  kirlenebilirler. Bir çok hastalığın nedeni de besin kirliliğidir. Hava kirliliği de sağlığımızı
  olumsuz yönde etkiler. Hava kirliliği; havada katı, sıvı ve gaz şeklindeki yabancı maddelerin insan
  sağlığına, canlı hayatına ve ekolojik dengeye zarar verecek yada yaşamdan maddi nesnelerden
  yararlanılmasını engelleyecek miktar, yoğunluk ve sürede atmosferde bulunmasıdır. Geleneksel hava
  kirleticilerinin çoğu solunum sistemlerini direk etkiler. Zaten bizim yaşamamız içinde solunum
  gereklidir. Bu yüzden hava kirliliği de sağlığımız için gerekli etmenlerdendir.
  Çevresel kirlenmenin sağlığımıza yansıdığı bir gerçektir.


  alıntıdır 4. 4
  Ziyaretçi
  ben simge ve forum aleve teşekkürler süper ya çok yardımcı oldu bir de hasana saol çok güzel yazmış en güzel forum alev

 5. 5
  Ziyaretçi
  selam ben yeşim bu site harika ötesi

 6. 6
  Ziyaretçi
  bu süper bir site

 7. 7
  Ziyaretçi
  temiz bir çevre sağlağımız

+ Yorum Gönder
sağlık ve çevre hakkında bilgi,  sağlık ve çevre,  sağlık ve çevre ile ilgili yazı,  çevre ve sağlık hakkında bilgi,  çevre sağlığı hakkında bilgi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi