Bilişimin gelişimi tarihçesi önemi ve bankacılık sektöründeki uygulamaları nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Bilişimin gelişimi tarihçesi önemi ve bankacılık sektöründeki uygulamaları nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Bilişimin gelişimi tarihçesi önemi ve bankacılık sektöründeki uygulamaları nelerdir

 2. 2
  fecr
  Özel Üye

  Cevap: Geçtiğimiz günlerde gelen bir e-posta inbox’ım daki oldukça fazla e-postalar arasında kaybolup giderken biraz zaman bulup sırasıyla incelemeye başlarken görme ve okuma fırsatım oldu. Gelen posta Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından gönderilmiş. “Türkiye Bilişim Pazarı 19,1 Milyar Avro’ya Ulaştı” şeklinde bir başlıkla gönderilen bu posta’da daha çok benim görüşüm donanımsal ürünlerin yani bilgisayarların satışlarındaki pazar genel olarak ele alınmış olması. E-posta’dan dikkatimi çeken ayrıntıları kısaca aşağıda paylaşıyorum.
  Yukarıda görülen 2005-2009 yılları arasında Türkiye Bilişim Pazarı büyüme oranları. Bilişim sektörü olarak Avrupa ülkeleri arasında altıncı sırada olarak gösteriliyor.
  Segmentlere göre değerlendirildiğinde özellikle Telekomünikasyon sektöründe bir artışın söz konusu olduğu gözlemleniyor. Ama Türk Telekomun satışından sonra sektörün artık tekelleşmeden çıkarılması gerekiyor. Zira Türk Telekom’un liderliği uzunca bir süre tabiki kimseye vermeyeceğini biliyoruz.
  Yazılım alanında yerli şirketlerimizin dışarıya yapacakları ihracatlarda artış olmalı diye düşünüyorum. Hindistan gibi uzuz servisler değil ama kaliteli servisler sunarak bu alanda uluslararası bir sektör dağılımını Türkiye olarak ele geçirmemiz içten bile değil…
  Bilişim sektörü içerindeki hizmet sağlayan alanlara göre dağılımı yukarıda görüyorsunuz. Telekom açık ara liderliğini sürdürüyor, ama Yazılım oranını düşük gördüm. Donanımın %18′lik dilimini yerinde görüyorum. PC satışlarındaki ciro oranları etki ediyor buna. Ama küresel kriz olarak gördüğümüz ABD’deki sorunların Türkiye’te tam olarak etki ettiği süreçte bazı sorunların yaşanacağını biliyoruz. Doların yükselmesi elektronik cihaz satışlarına hem kurumsal bazda hemde bireysel satışlarda büyük oranda etki edecektir.
  Ve geldik Avrupa’ya… Ülkeler bazında bir bilgi yok ama genelini kapsayan sonuçlar var. En dikkati çeken BT Hizmet servisinin payı %51 olarak öne çıkıyor. Bilişimde Hizmet Servisi nedir derseniz, Bilişim Teknolojileri alanında teknik anlamda hizmetler sunan şirketler, danışmanlık yapanlar v.b tarzda hizmet sunan birey yada şirketleri kapsayan bir alandır.
  Tübisad raporundan dikkatimi çekenler bunlar. Sizde Tübisad’ın bu bültenine buradan ulaşıp inceleyebilirsiniz.
  Elbette sektöre söylenecek çok fazla öneri ve düşüncelerimiz var ve hatta söylüyoruzda. Blog’lardan sitelerden sürekli dile getiriyoruz. Ulusal bir Bilişim sektörü vizyonuna ihtiyaç var. Bununla birlikte sektöre olanak sağlayacak bir takım yaprıtımlara yine ihtiyaç var. Üniversite sanayi işbirlikleri çerçevesinde projeler orataya çıkarılmalı gibi önerileri ben sıralıyorum. Ama bunlarla sınırlı değil. İnanın yıllardır seminerlerde, toplantılarda önerilerde bulunduğum söylediğim çok şey vardı. Umuyorum sektörümüzde güzel gelişmeleri görürüz. Ama unutmamamız gereken büyük bir sorun var küresel ekonomik kriz!..+ Yorum Gönder
bilişimin tarihçesi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi