Bebeğim 1 yaşını 2 ay geçti yani 14 ayı bitti,gözlerinde doğuştan kayma var tedavisi nezaman ve nasıl olur

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Bebeğim 1 yaşını 2 ay geçti yani 14 ayı bitti,gözlerinde doğuştan kayma var tedavisi nezaman ve nasıl olur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Bebeğim 1 yaşını 2 ay geçti yani 14 ayı bitti,gözlerinde doğuştan kayma var tedavisi nezaman ve nasıl olur

 2. 2
  Gülehasret
  Süper Moderatör

  Cevap: Allah c.c şifa versin.İhmal etmeyiniz doktora başvurunuz kardeş

  Bebeklerde şaşılık (göz kayması) Göz kayması olarak adlandırabilrceğimiz şaşılık her iki gözün normalden farklı şekilde birbiriyle koordineli bakamaması durumudur. Genelde doğuştan olan bu durum ileriki yaşlanda da görülebilir.

  Bebekler doğtuktan sonra 3. veya 4. ayda görmesi normal düzeye ulaşır ve renkleri hissetmeye başlar. bundan dolayı ilk 4 ayda gözlerde kayma olup olmadığı tam anlaşılmaz. 3.4 aylarda bebeğin gözlerinin kaydığını farkettiğimiz zaman hemen doktorunuza götürmeliyiz.
  Doğuştan gelen bir şaşılık varsa ilk altı ayda görülür. bunun en sık nedeni ise gözlerin hareketini sağlayan kasların ve bunların sinirlerinin uyumsuzluğu denebilir. doğuştan katarakt olması, tümör olması veya enfeksiyon olması diğer doğumsal şaşılık nedenleri olabilir.

  şaşılık ameliyat, gözlük kullanarakaveya tek göz kapatılarak tedavi edilebilir. şaşılık doğuştan gelmişse tek çare ameliyattır. iki gözün normal görme fonksiyonlarına ulaşabilmesi için ne kadar erken ameliyat yapılırsa o kadar iyidiş. zaman geçtikçe tedavi daha da zorlaşacaktır. şaşılık göz boukluğuna bağlı ise
  gözlük ile düzeltilebilir. Göz tembelliğinden ise gören göz kapatılır böylece az gören gözün daha çok çalışması amaçlanır.
  Bazı bebeklerin burun kökleri genişliğinden sanki gözler içe kayma var gibi görülür. buna yalancı şaşılık denir. Bebek büyüdükçe burun kökü daha çok daralır ve şaşılık gibi görünt ortadan kalkar.
  çocuğun gözünde şaşılık olduğudnan şüpheleniyorsanız hemen doktorunuza başvurunuz.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi