Hücrenin rengini değiştirme

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Hücrenin rengini değiştirme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Nurayyy_
  Yeni Üye


  Hücrenin rengini değiştirme
  Soru: Merhaba Arkadaşlar,
  2007 office kullanıyorum. Boş hücreyi doldurunca rengi değişsin istiyorum bunu nasıl yapabileceğimi bilmiyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim...
  ? 2. 2
  ENGİN
  Özel Üye

  Cevap: Koşullu Biçimlendirme; hücredeki yazı biçimini, kenarlık biçimini, yazı ve dolgu rengini; öngürülen koşul oluştuğunda otomatik olarak yapan Excelin hazır bir özelliğidir. Kendimizin yüzlerce binlerce satır içinde gözle arayıp bulup farklı bir biçim vermemizin (dikkati çekmek için) ne kadar zor olacağı kesindir.
  Şimdi örneklerle bunu açıklamaya çalışalım. Elimizde Aylara göre toplam satışların olduğu bir tablo olsun (Tablo1).

  TABLO 1


  Satışlarda 700 ile 800 arasındaki değerleri farklı biçimde göstermek istesek :

  1.B2:B13 aralığını seçeriz

  2.Biçim - Koşullu Biçimlendirme'den Tablo 2 deki menü getirilir

  3.Koşul 1: Hücre değeri: -arasında seçerek ilk hücreye 700 ikinci hücreye 800 değerlerini girdikten sonra Biçim ikonuna basarak istediğimiz Biçimi Uygularız. (Not : Aynı şekildi 3 farklı şartlı biçim uygulayabiliriz, Excel malesef 3 koşul ile sınırlandırmıştır).

  TABLO 2


  Şimdi burada verebileceğimiz şartları anlatalım.

  1.Arasında (between) iki değer arasında anlamına gelir

  2.Arasında değil (not between) vereceğimiz değerlerin dışındaki değerler demektir. Eğer bu şartı örneğimize uygulamış olsaydık 700 ile 800 arasındaki değerlerden herhangi bir değer, örneğin 500 gibi bir değer biçimlendirilmiş olacaktı.

  3.Eşitse (equal to) Bu şartta sadece tek bir değer verebilirdik ve girebileceğimiz tek bir hücre olurdu, örneğin 500 yazmış olsaydık sadece hücre değerleri 500 olanlar biçimlendirecekti.

  4.Eşit değilde (not equal to) Anlaşılacağı üzere verdiğimiz değerin dışındaki herhangi değerler şartlı olarak biçimlenirilecekti. Örneğin 500 değerini verseydik 500 değeri hariç diğer bütün değerler istediğimiz biçim içinde olacaktı.

  5.Büyükse (greater than) Verdiğimiz değerden büyük olan değerleri ifade eder.

  6.Küçükse (less than) verdiğimiz değerlerden küçük olan değerleri ifade eder.

  7.Eşit ve büyükse (greather than or equal to) Verdiğimiz değere eşit ve ondan büyükse anlamına gelmektedir. Örneğin biz 500 değeri verdiysek 500 e eşit ve ondan büyük değerler (501,502.....600....700 vs) biçimlendirilecekti.

  Örneğimizdeki değerleri uyguladığımızda Tablo 3 teki gibi biçimlendirilmiş oldu.

  TABLO 3


  İpucu:
  Eğer Koşullu Biçimlendirmeyi silmek istersek, hangi hücrelere şartlı biçimlendirme uygulamışsak, o hücreleri seçip şartlı Biçimlendirme menüsünden sil (delete) ikonuna basmak gerekir. Bu durumda size 3 şartı içeren bir menü ekrana geli ve hangi şartı sileceğinizi belirtmelisiniz. İstediğiniz şartı işaretleyip OK butonuna basmanız yeterlidir. (Tablo 4) de örnek olarak 1. şartı sileceğimizi söylüyoruz.

  TABLO 4


  Buraya kadar anlattığımız Koşullu Biçimlendirmede hücre değerlerini biz belirledik, 500 den küçük yada 500 büyük gibi. Fakat günlük hayatta herşey böyle güllük gülüstanlık değildir doğal olarak. Yüzlerce binlerce satırdadan oluşan bir excel dosyasında bakar bakmaz görmek istediğimiz değerler böyle olmayabilir. Örneğin Minimum Satışları, Maksimum Satışları yada Ortalama Satışları görmek isteyebiliriz.
  Böyle durumlarda değerleri hesaplayıp vermek gibi bir mantık çıkar ki, excel bunu da çözmüştür. Şartlı Biçimlendirme Menüsünde Hücre Değeri değil Formül girmemiz gerekir. Hücre Değeri (Cell Value Is) nin yanındaki aşağı oka tıklayıp Formül (Formula Is)ü seçmemiz gerekir. Tablo 5

  TABLO 5


  Örneğimizdeki Tablo 1 deki B2:B13 Hücreleri seçildikten sonra koşullu Biçimlendirme menüsünde formül yazacağımız bölüme ilk şart için Maksimum, ikinci şart için Minimum formülü yazılmıştır. Maksimum için Formül =B2=MAK(B$2:B$13), Minimum içun Formül =B2=MİN(B$2:B$13) yazılıp biçimlendirme yapılmıştır.

  İngilizce karşılıkları Maksimim için Formül =B2=MAX(B$2:B$13),
  Minumum için Formül =B2=MIN(B$2:B$13)

  OK tuşuna bastığımızda Tablomuz yaptığımız biçimlendirmeye göre şu hali alacaktır.Tablo 6

  TABLO 6


  Bu örneklerde sadece B sütununda biçimlendirme yaptık. Eğer büyük dosyalarda koşula uyan bir yada birden fazla hücreyi reklendirmek belki yetersiz kalmayabilir, bu durumda satırı biçimlendirmek belki daha avantajlı olabilir. Bunu yapmak için :

  1.A2:B13 aralığı seçilir

  2.Koşullu biçimlendirmedeki formüle =$B2=MAK($B$2:$B$13)
  3.Minumum için =$B2=MİN($B$2:$B$13) yazılır ve OK butonuna basılır

  Tablo 7 deki gibi dosyamız biçimlendirilmiş olur.

  TABLO 7


  Hücrenin değerini vermek için =B2 ile başlayan formüller yazdık. Excel 3. satırda formülü B3, dördünce satırda B4 şeklinde değiştirmektedir. Fakat satırları biçimlendirmek istediğimizde (Tablo 7) A2:B13 hücresini seçtiğimiz için excel A sütünü için =A2 yapacaktı formülde. Oysa biz B sütünuna göre biçimlendirme istediğimizde $B2 ile hücreyi belirledik ve formülümüzü yazdık, bunun anlamı B sütunu değişmeden bir sonraki satırda excel bunu B3 sonraki için B4 haline getirecektir. Bu nedenle B sütununu Sabitlemek için başına $ işaretini koyduk.

  Oluşturduğumuz tabloları daha okunakla hale getirmek te olası. Örneğin bir satır düz, bir satırın arka planını renklendirebiliriz. Bunun için koşulla biçimlendirmeye şu formülü yazmak gerek : =MOD(SATIR();2)<>0 (İngilizcesi =MOD(ROW();2)<>0) Formülü açıklamak gerekirse satır değerini 2 ye böl kalan 0 (sıfır) değilse biçimlendir.(Tablo 8)

  TABLO 8


  Diyelim ki her 4 satır bloğunu aynı şekilde biçimlendirmek istersek formül :
  =MOD(TAMSAYI((SATIR() -1)/4)+1;2

  Koşullu biçimlendirmenin genel mantığı bu şekilde çalışmaktadır, Yararlı olması açısından bir kaç örnek daha verelim. Tablo 1 örnek alınarak :

  HATALI DEĞERLERİ GİZLEME
  Formüllerle oluşan hücrelerde hata değerleri gizlemek olasıdır. Formül :

  =EHATALIYSA(B2)
  İngilizcesi : =ISERROR(B2)

  EN BÜYÜK 3 DEĞERİ GÖSTERME

  =B2>BÜYÜK($B$2:$B$13;3) İngilizcesi : =B2>LARGE($B$2:$B$13;3)

  ÇİFT KAYITLARI GÖSTERME

  =EĞERSAY($B$2:$B$13;B2) > 1 İngilizcesi =COUNTIF($B$2:$B$13;B2) > 1

  SIRALI DATALARDA SIRAYA UYMAYAN DEĞERLERİ GÖSTERME

  =B3<B2

  HÜCRE BİRDEN FAZLA SÖZCÜK İÇERİYORSA

  =UZUNLUK(KIRP(A2))-UZUNLUK(YERİNEKOY(A2;" ";""))>0 İngilizcesi: =LEN(TRIM(A2))-LEN(SUBSTITUTE(A2;" ";""))>0

  BÜTÜN DATALAR GİRİLDİĞİNDE SONUCU GÖSTERME

  TABLO 9


  Tablo 9 daki gibi bir tablomuzun olduğunu düşünelim B1:B4 aralığının mutlaka doldurulması şartı ile toplam aldırmak istersek (bunun haricinde toplam satırını göstermek istemezsek :
  A5:B5 Seçilir ve Koşullu biçimlendirme uygulanır, Formul =BAĞ_DEĞ_SAY($B$1:$B$4)<>4 İngilizcesi: =COUNT($B$1:$B$4)<>4Toplam Satırı Görülmez. Benim anlatacaklarım bu kadar. Formül yazma yeteneğinize göre önünüzde sonsuz olanaklar vardır, koşullu biçimlendirmede.

  Koşullu biçimlendirme yapılan hücrelerin hangilerinin olduğunun bulunması içinde yine Excelin hazır özelliklerinden GİT (GO TO) özelliği kullanılabilir. GİT penceresini Düzen-Git menüsünden açabileceğiniz gibi ctrl+g veya F5 kısa yolu ile de açabilirsiniz. Açılan pencerede özel butonu tıklanırsa, gidilecek parametrelerin belirlendiği ÖZEL GİT penceresi açılır(TABLO 10). Bu pencerede koşullu biçimler seçeneğinin işaretlenerek tamam butonuna basılması ile koşullu biçimlendirme olan hücreler otomatikman seçilecektir.

  TABLO 10


  hazırlayan excel.web.tr+ Yorum Gönder
eğer formülü ile renklendirme,  excelde hücrenin rengini değiştirme,  excelde formülle hücre renklendirme,  koşullu biçimlendirme ingilizce,  excelde hücre rengini formülle değiştirme
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi