Mustafa Kutlu Uzun Hikaye Kitabının Özeti

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Mustafa Kutlu Uzun Hikaye Kitabının Özeti ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Mustafa Kutlu Uzun Hikaye Kitabının Özeti

 2. 2
  Asya
  Bayan Üye

  Cevap: Mustafa Kutlu Uzun Hikaye Kitabı Özeti


  Fikir ve Sanatta Hareket dergisinde yayımladığı desen ve hikâyelerle sanat hayatına atılan Mustafa Kutlu, son dönem Türk edebiyatının en önemli hikâyecilerinden biridir. Mustafa Kutlu, hikayelerindeki tematik açılımlar, yeni biçim ve üslup denemeleri ile imdiden Türk edebiyatı tarihlerinde hakettiği yeri almıtır.Daha önce Klâsik Şark üslûbundan hareketle hikâyeler yazan Kutlu, 2000 yılında yayımladığı Uzun Hikâye adlı eseri ile birlikte bir uzun hikâye dönemine girer ve art arda uzun hikâyeler yayımlar. Biz bu çalımamızda, yazarın bu uzun hikâye döneminin ilk eseri olan Uzun Hikâye’yi tahlil etmeye çalıacağız.

  Uzun Hikâye, Bulgaristan Göçmeni Ali ile oğlunun baından geçen olayların göç olgusu zemininde ve nostaljik bir atmosferde anlatıldığı uzun bir hikâyedir. Uzun Hikâye’nin en dikkat çeken tarafı, otobiyografik özellikler göstermesidir. Oldukça akıcı bir dil ile kaleme alınan Uzun Hikâye’de anlatılanlar, yazarının hayatındaki bazı olay ve kahramanlarla paralellik arz eder.

  Kutlu´nun tür olarak ilk uzun hikâyesi. Eser aslında annesini kaybeden bir çocuğun babası ile yaşadığı uzun, çalkantılı, dokunaklı bir macerayı dile getiriyor. Adalet duygusuna sürekli vurgu yapılan hikâyede anlatım esaslı bir üslup kullanılmıştır. Baba daha düzeli bir hayat kurmasını özlediği oğlunu büyük şehre gönderir, lakin kader genç adamı tıpkı babasının yürüdüğü yolun başına getirip bırakır.
 3. 3
  Ziyaretçi
  özet için sizlere teşekkürler+ Yorum Gönder
mustafa kutlu uzun hikaye özeti,  uzun hikaye geniş özeti,  uzun hikaye kitabının geniş özeti,  mustafa kutlu uzun hikaye kitabının özeti,  uzun hikaye kitabının özeti
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 7 kişi