En Uzun Boylu Halterci

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden En Uzun Boylu Halterci ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  fecr
  Özel Üye

  Cevap: vücut geliştirmek boyu kısaltır mı?
  Kuvvet çalışmaları boy kısaltırmı ?
  barfiks boyu kısaltırmı

  ergenlik döneminde başlanırsa boyun uzamasını etkilediği artık çokca bilinen bir gerçek. Haltercilerin boyunun kısa olması bu sporla uğraştıklarından dolayı değil. Atlara binen jokeylerinde kısa boylu ve hafif olması tercih edilir. Çünkü artık at yarışlarında en ufak etkenler bile dikkate alınıyor.

  Bu konularda spora göre tercih edilen şeyler farklılık gösterir. Basketbolda ve voleybol gibi sporlarda nasıl uzun boylular tercih ediliyorsa, kısa boyun avantajı olan sporlarda da haliyle kısa boylular tercih sebebidir. Halter vs vs gibi...


  halterciyide kısa adamlardan seçerler kaldırması kolay olsun diye 3. 3
  fecr
  Özel Üye
  'Halter boy kısaltmaz basketbol boy uzatmaz'

  Halter Federasyonu Başkanı Dr. Hasan Akkuş halterin çocuklarda boy uzaması veya kısalmasıyla ilgili olumsuz bir etkisinin kesinlikle olmadığını belirterek "Ne halter boy kısaltır ne basketbol boy uzatır" dedi.

  Akkuş vücut ölçülerinin ve oranlarının sınırının genetik olduğunu kaydetti.

  Halter ve basketbol sporlarında boyla ilgili birçok önyargının olduğunu ifade eden Akkuş şöyle konuştu: "Halter kuvvete dayalı bir branş olduğu için kas kütlesinin çokluğu ve yoğunluğu çok önemli. 1.70 boyundaki bir sporcunun 56 kiloda yarıştığını düşünürseniz bunun ağırlığının büyük bir kısmını 'kemik kitlesi' oluşturuyor demektir. Oysa bu sporcu 1.55 boyunda ve 56 kilo olduğu zaman bunda daha fazla kas kütlesi var demektir. Boy kısaldıkça kemik kütlesi de azalır. Bu halterde bir avantajdır. Ama 94 kiloda veya daha ağır kilolarda yarışan bir sporcunun da 1.65 boyunda olması mümkün değildir. Ağır sıkletlere baktığınızda da bunlar toplumun boy ortalamasının üzerinde haltercilerdir."

  Halil Mutlu Naim Süleymanoğlu gibi sporcuların hafif siklet sporcular olduğunu anlatan Akkuş "Bunlar en alt kategorilerde yarışan spor hayatlarının sonlarına doğru bir üst siklete çıkan sporcular. Dolayısıyla zaten bunların kısa olması zorunlu. Eğer uzun boylu olsalardı o sıklette başarılı olamazlardı. Daha uzun boylu sporcular daha ağır sıkletlerde başarılı oluyor" dedi. Taner Sağır'ın iyi bir örnek olduğunu anlatan Akkuş "1.80'e yakın boyu var ve dünya şampiyonu. Ama 77 kiloda yarışıyor. O boyla 62 kiloda yarışması mümkün değil" dedi.

  İstisnalar dışında basketbolda uzun boylu olmak zorunluluğu bulunduğunu anlatan Akkuş "Ama halterde böyle bir şey yok. Boyunuz kısaysa hafif sıklette ortalama boydaysanız orta sıkletlerde daha uzun boyluysanız üst sıkletlerde yarışırsınız. Her ölçüye göre bir sıklet vardır" diye konuştu.+ Yorum Gönder
uzun boylu halterciler,  en uzun halterci,  en uzun boylu halterci,  haltercilerin boyları,  haltercilerin boyu
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi