Düzenli çevre sağlıklı insan

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Düzenli çevre sağlıklı insan ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: ÇEVRE VE İNSAN SAĞLIĞI İÇİN DÜZENLİ DEPOLAMA

  Ülkemizde yılda yaklaşık 27 milyon ton evsel atık üretilmektedir. Kişi başı üretilen atık miktarı 1.06kg/gün olarak kabul edilmektedir. Evlerimizde oluşan atıkları incelediğimizde büyük çoğunluğu ambalaj atıkları ve mutfak atıklarının oluşturduğunu görürüz. Kirlilik önleme prensipleri ve kaynağında ayrıştırmanın yaygın olarak uygulanmadığı toplumumuzda çöp dağları içinde ekonomik değerler yokolmaktadır. Bu atık gruplarını ekonomik değer olarak kazandıracak çözüm yöntemleri dünyada ve ülkemizde mevcuttur.

  Uygun işlemlere tabi tutularak hacimleri küçültülen, enerji değerlerinden istifade edilmiş, hiçbir ekonomik değeri kalmamış ve “inert” tabir edilen atıkların düzenli depolama sahalarına kabulü Avrupa Birliği`ndeki yaygın uygulamadır. Bu şekilde çevreye etkisi en aza indirilmektedir.

  Mevcut ileri teknolojilerin hayata geçmesinin yanısıra Türkiye`de hala birçok vahşi depolama alanı aktif olarak kullanılmaktadır. Bu alanlara taşınan yüksek miktardaki malzemelerin yarattığı çevresel kirlilik çok boyutludur. Tanımsız, bilinçsiz ve kontrolsüz bir şekilde vahşi depolama alanlarına gönderilen bu atıkların insan ve çevre sağlığına olumsuz etkisi birçok atık grubundan daha fazladır.

  Ülkemizde 39 katı atık düzenli depolama alanında 32 milyon kişinin atıkları depolanmaktadır. Ümraniye Hekimbaşı vahşi depolama alanının kapatılması ve Kemerburgaz Hasdal vahşi depolama alanının rehabilite edilmesi, çöplerin enerjisinden faydalınılması projesi ile birlikte 1990lı yılların sonundan itibaren 7 aktarma istasyonu üzerinden İstanbul`da günlük oluşan ortalama 14.000ton evsel atık Göktürk-Odayeri ve Şile-Kömürcüoda düzenli depolama sahasına taşınmaya başlanmıştır.

  Vahşi depolama alanlarından kaynaklanan sızıntı suları, gaz patlaması, heyelan gibi sorunlar bazen çevremize kalıcı zararlar vermektedir. Hava, su ve toprağımızı korumak için vahşi depolamayı durdurmak ve düzenli depolamayı uygulamak gerekir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi