Okula gelmekteki amacımız nedir?

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Okula gelmekteki amacımız nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Okula gelmekteki amacımız nedir?

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Yaşamdan neler bekliyoruz? Ne istiyoruz. Okula gelmekteki amacımız ne?

  Başarılı ve mutlu bir yaşam için öncelikle amaçlarımızı belirleyip bu amaca yoğunlaşmak gerekir. Başarılı olmak için çok çalışmak değil, etkili ve verimli çalışmak gerekiyor.
  Çalıştığı zamanı verimli geçiren kişi, kendini sıkıntıya sokmadan her şey için zaman bulabilir. Dinlenmek, eğlenmek için ayrılan süreler daha zevkli ve nitelikli geçer. Çünkü ders çalışma sorumluluğumuzu zamanında yerine getirmezsek sırtımızda hep bir yük olarak kalır.Zamanı planlayarak bu yükü sırtımızdan atarsak, her şeyden çok daha fazla zevk alırız.
  Ders çalışmak için bir nedenimiz olmalıdır. Bizi ders çalışmaya yöneltecek bir nedenimiz olmazsa çalışmak çok zor. Amacımız açık ve net olmalıdır. Çünkü ancak belirdiğimiz amaç bizi ders çalışma masasına oturtur.Unutmayın her şeyin bir bedeli vardır.Ders çalışmak için içimizde bir anda birdenbire istek uyanmasını bekleyemeyiz.Bir şeyler olsun, amacıma ulaşayım diyorsan.Hemen çalışmaya başlamalısın.Hemen harekete geçmeyeceksen, yarınlar hiç bitmez. Bir de bakmışsın çok geç kalmışsın.Çalışmak için zamanınız bugün.Aradaki durumlar için oyalanma.Başarı istiyorsanız VAZGEÇMEYİN ERTELEMEYİN ÜŞENMEYİN.
  Ben yapamam ki demeyin. Önce kendiniz inanın, gerekeni yapın, inanın başaracaksınız. Yapabileceğinizin en iyisini yapmaya çalışın. Yılgınlığa düşmeyin.Başarının en büyük düşmanı yılgınlık ve kararsızlıktır.Ben biliyorum sizin yapabilecekleriniz,şu anki durumunuzla sınırlı değil.Her zaman kendinizi aşmaya çalışın.Unutmayın başarınızın ölçüsü sizin dününüz ve bugününüz arasındaki farktır. Amacınızı ve önceliklerinizi belirlediyseniz sırada planınızı yapmak var. Ders çalışma planınızı günlere, haftalara ve aylara göre ayarlayın. Bu planda kitap okumaya, tiyatroya, sinemaya? sosyal faliyetlerede yer ayırın.  DERSİ DERSTE ÖĞRENİN: Okuldaki zamanınızı iyi kullanın. Dersi aktif dinlemelisiniz. Not almalısınız, soru sormalısınız. Öğretmenini çok iyi takip etmelisiniz.Unutmayın öğretmen kitaplardaki kadar karmaşık anlatmaz.Sizin anlayabileceğiniz bir dil kullanır.  TEKRAR EDİN: Öğrendiklerimizin % 80'ini ilk 1 saat içinde unuturuz. Bilgileri uzun süreli belleğinize ancak tekrar ederek atabilirsiniz.  DERSE HAZIRLI GELİN: Öğretmenin okulda bir konuyu anlatmadan önce evde şöyle bir bakmışsanız,anlatılanlar size çok yabancı gelmeyecektir,öğrenmeniz kolaylaşacaktır.  Çalışma ortamı;
  Kendinize ait olan bir ortam hazırlayın. Olanaklar ölçüsünde bu ortamı ayarlayabilirsiniz. Bu ortam ders çalışmak için düzenlensin. Örneğin yemek masasın üstüne bir bez serersek çalışma masası olur.
  Dikkatinizi dağıtacak TV, bilgisayar, cep telefonu gibi durumlara izin vermeyin. Telefonunuz kapalı olsun, bilgisayar kapalı olsun, televizyon kapalı olsun.Çalıştıktan sonraki zamanlarda bunlara zamanınız olacak.
  . Ders çalışırken sadece çalışacağınız dersle ilgili materyaller masanızda olsun bütün kitaplar, ders notları gözünüzü korkutmasın.
  · Müzik dinleyerek ders çalışma etkili olmaz. Ya ders çalış ya müzik dinle. İkisini birbirine karıştırırsan müzikten de zevk almazsın.Ders çalıştığından da bir şey anlamazsın.Ben her ikisini yapıyorum diyorsan kendini kandırmış olursun.Yapılan bilimsel araştırmalar bize bu sonucu veriyor.  Neden çalışıyorum? Amacım Ne?
  Eğer bir işi yapmak için yeterli sebepleriniz varsa o işi en iyi şekilde yaparsınız. Sorunlar çıksa bile aşmaya çalışırsınız. Çünkü amacınız okulu bitirdikten sonra istediğiniz üniversiteyi kazanıp, iyi bir yaşam sürmek olmalı. Amacınızı aklınızdan çıkarmayın.  Konuları bölümlere ayırın:
  Geniş kapsamlı konuları baş edebileceğiniz küçüklükte bölümlere ayırmak veriminizi artırır. Bölümlere ayırarak çalışmak öğrenmeyi kolaylaştırır ve böylece konunun bütününe ulaşabilirsiniz. Ancak ayırdığınız bölümler ölçülebilir olmalı ki ne kadar ilerlediğinizi görebilmelisiniz.  Sakın ertelemeyin:
  Ders çalışmayı erteledikçe konular birikir ve işe başlamak daha zorlaşır. Erteledikçe hep bir şeyler eksikmiş duygusuna kapılırsınız. Aynı zamanda erteleme mücadeleden kaçmaktır. Onun için yapmanız gereken işi, görevinizi günü gününe yapmaya özen gösterin. Ne zaman sorusunun cevabi hemen şimdi olmalıdır.


  Motivasyon:
  Düşüncelerinizi ve davranışlarınızı amacınıza doğru yönlendirir.Sizi uyarır ve harekete geçmenizi sağlar. Eğer bu iki özelliği de kendinizde gözlemlerseniz, motive olduğunuzu söyleyebiliriz. Öğrenmede motivasyonun sağlanması için iç ve dış etkenler bulunmaktadır. Dış etkenlerde aileniz, arkadaşlarınız ve öğretmenleriniz ön plandadır. Ancak dış etkenler her zaman sizin yanınızda olmayabilir. Bu nedenle iç etkenler, yani sizin kendi kendinizi motive etmeniz daha sağlıklı ve uzun süreli olacaktır. Sizlerin belirlediğiniz amaçlara motive olmanız daha anlamlıdır.  İradeli olmayı öğrenin:
  İradeli olmayı öğrendiğinizde kendi dünyanızı kontrol edebilir ve başarıya ulaşabilirsiniz. Yaşamınızda yapmak zorunda olduklarınızı yaparsanız 'başarılı' ve yapmak istediklerinizi de yaparsanız 'mutlu' olursunuz. İşte burada önemli olan her ikisini de başarmanızdır. Bunun için dengeli olmanız yani planlı olanız gerekmektedir. Yaptığınız plana uymak için de iradeli olmalısınız. Gerektiğinde HAYIR demeyi öğrenmeniz size hem zaman kazandıracak hem de yaşayacağınız olumsuz duyguları ortadan kaldıracaktır.  Zamanı planlayın:
  Zamanın kıymetini bilin. Önceliklerinizi belirleyerek bir plan oluşturun. Zaman tekrar geri gelmeyecek bir şeydir. Önemli olan planladığımız zamanı yaşama geçirmektir. Çoğu öğrenci planını birkaç gün devam ettirir ve her şey üst üste birikir daha karmaşık hale gelir. Bu durum da zamanını doğru kullanamayan öğrencilerin ortak sorunudur.
  Gün 24 saat
  Uyku 8 saat
  Okul /Dershane 6 saat
  Yemek/Dinlenme 2 saat
  Televizyon izleme 2 saat
  Bilgisayar 1 saat
  Gereksiz işler 1 saat

  Bu hesaba göre 4 saat zamanınız var. Bu 4 saatin 3?ünü ders çalışmaya ayırabilirsin. Yeter ki isteyin, planlı çalışın.

  Hepinize başarılar diliyorum. Elinizden gelenin daha iyi olduğunu inanıyorum. Gösterin bunu kendinize.


  Özgür TANRIVERDİ
  Psikolojik Danışman+ Yorum Gönder
okula gelmenin amacı,  okula geliş amacı,  okula geliş amacımız
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi