Son dönem türk şairleri ve şiirlerinde işledikleri konular hakkında bilgi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Son dönem türk şairleri ve şiirlerinde işledikleri konular hakkında bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Son dönem türk şairleri ve şiirlerinde işledikleri konular hakkında bilgi

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Türk şairlerin hayatları

  ABDULLAH RIZA ERGÜVEN

  Abdullah Rıza Ergüven, 1925 Avanos'ta doğdu, 16 Ağustos 2001 İsveç'te öldü, ozan, yazar, denemeci, eleştirmen ve düşünbilimcidi. 1952'de İstanbul Üniversitesi Türkoloji bölümü'nü bitirdi. Resmi bir kurumda çalışırken çeşitli baskı ve yıldırılar karşısında görevini bırakmak zorunda kaldı. 1967'de İsveç'e gitti. Wennergrens Center'de (1968-1971) İsveççe ve yazını öğrenimi yaptı. Bir süre çevirmenlik (1972-1977) yaptı. 1978-1990'da Stockholm Üniversitesi'nde öğretim görevlisi, lektor, türkolog ve araştırıcı olarak çalıştı. 1990'da emekliye ayrıldı.


  ADNAN ÖZER

  1957′de Tekirdağ’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu. İlk şiir kitabını (Ateşli Kaval, 1981), öteki şiir kitapları izledi: Çıngırağın Ölümü (1983), Rüzgâr Durdurma Takvimi (1985), Zaman Haritası (1991). 1991 yılında şiirleriden bir derleme Seçme Şiirler adıyla yayınlandı. Neruda, Lorca ve Octavio Paz gibi İspanyol diliyle yazan şairlerden çeviriler yaptı; Hayal Tabirleri isimli bir de anlatı yayımladı (1998). Küçük istasyon adlı bir çocuk kitabı var. Zaman Haritası ile 1992 Cemal Süreya Şiir Ödülü’nü kazandı. Veda Şiirleri (1999), Adnan Özer’in son yapıtıdır.


  AHMEDÎ

  Asıl ismi abuzeri İbrahim'dir, 14. yüzyılın en büyük divan şairidir,Hayatının ilk yıllarını ve ilk öğretimini Anadolu’da tamamladıktan sonra öğrenim için Mısır'a gitmiştir. Öğrenimini bitirdiğinde,Kütahya 'ya geldi. Önce Süleyman Şah'ın (Germiyan beyi), daha sonra ise Timur'un koruması altına girdi. Amasya’da1414 yılında vefat etti.Ahmedî, dönemindeki şairleri büyük ölçüde etkilemiştir. Eserleri dini konular veya temalar içermez.Farsşiir formunu Türkçe'ye uygulamaya çalışmıştır, fakat Farsça mecazlar Türkçe'ye tam olarak aktarılamadığı için şiirlerinde düzenli ve güçlü mısra yapıları bulunmamaktadır.Genellikle yüksek zümreye (padişahlara) hitap etmiştir.


  AHMET ARİF

  1927 yılında Diyarbakır’da doğdu, 2 Haziran 1991 tarihinde Ankara’da öldü. Ortaöğrenimini Diyarbakır Lisesi’nde tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü öğrencisi iken 1950’de Türk Ceza Yasası’nın 141. maddesine aykırı davranmak savıyla, 1952’de gizli örgüt kurma savıyla iki kez tutuklandı, yargılandı ve 2 yıl hüküm giydi. Cezaevi günleri sona erince Ankara’daki gazeteler ve dergilerde teknik islerle uğraşarak yaşamını kazandı. Toplumcu gerçekçi şiirimizin ustalarındandır. Yaşadığı coğrafyanın duyarlılığı ve halk kaynağındaki sesini hiç yitirmeden, lirik, epik ve koçaklama tarzını kusursuz bir kurguyla kullanarak, özgün, tutkulu, müthiş ezgili çağdaş şiirler yazdı


  AHMET HAMDİ TANPINAR

  23 Haziran 1901’de İstanbul’da doğdu. Baytar mektebini bırakarak girdiği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden 1923’te mezun oldu. Erzurum, Konya ve Ankara liseleriyle, Gazi Eğitim Enstitüsü ve Güzel Sanatlar Akademisi’nde edebiyat öğretmenliği yaptı, ayni akademide estetik ve sanat tarihi dersleri verdi. 1939’da İstanbul Üniversitesi’ne Yeni Türk Edebiyatı Profesörü olarak atandı. Maras Milletvekili olarak 1942-1946 yıllarında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bulundu. Bir süre Milli Eğitim Müfettişliği yaptı ve Güzel Sanatlar Akademisinde eski görevinde çalıştıktan sonra 1949 yılında İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne yeniden döndü. Bu görevde iken 24 Ocak 1962’de İstanbul’da öldü.


  AHMET HAŞİM

  1884’te Bagdat’ta dogdu, 1933’te Istanbul’da yasamini yitirdi. Fizan Mutasarrifi Arif Hikmet Bey’in ogludur. Çocuklugu Bagdat’ta geçti. 12 yasinda annesinin ölümü üzerine babasiyla birlikte Istanbul’a geldi. Galatasaray Lisesini bitirdi. Ögretmenlik yapti. Çesitli devlet memurluklarinda bulundu. Fecr-i Âti topluluguna katildi. Siirleri, Servet-i Fünûn, Âsiyan, Muhit ve Dergâh gibi ünlü dergilerde yayinlandi. Sembolist ve empresyonist etki ve izler tasiyan siirler yazdi. "Aksam sairi" olarak tanindi.


  AHMET KUTSİ TECER

  1901 yilinda Kudüs’te dogdu, 1967’de Istanbul’da yasamini yitirdi. Istanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümünü bitirdi. Bir süre ögretmenlik yapti. Sivas Milli Egitim Müdürlügü, Milli Egitim Bakanligi yüksek ögrenim müdürlügü, Talim ve Terbiye Kurulu üyeligi, Devlet Konservatuvari Müdürlügü görevlerinde bulundu. 1950’de UNESCO Merkez Yönetim Kurulu üyeligi yapti. Yurda döndükten sonra ögretmenlik ve ögretim görevlisi olarak çalisti. Hece ölçüsü ile halkçi anlayisla yazdigi duygusal, içten siirleriyle tanindi.


  AHMET MUHİP DIRANAS

  1908 yilinda Istanbul’da dogdu. Ortaögrenimini Ankara Erkek Lisesi’nde tamamladi. Lisedeki edebiyat ögretmenleri Faruk Nafiz Çamlibel ve Ahmet Hamdi Tanpinar, siir sevgisinin gelismesinde etkili oldular. "Ankara Lisesi’nden Muhip Atalay" imzasiyla ilk siiri 1926 yilinda Milli Mecmua’da yayinlandi. Ankara Hukuk Fakültesi’ndeki egitimini yarida birakti. Istanbul’a geldi. Istanbul’da Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ne davam etti. Ögrenimini tamamlamadi. Hakimiyet-i Milliye gazetesinde bir süre çalisti. Dolmabahçe Resim ve Heykel Müzesi Müdür Yardimciligi görevinde bulundu. Çocuk Esirgeme Kurumu yayin müdürü ve baskanligi, Anadolu Ajansi, Türkiye Is Bankasi yönetim kurulu üyeligi, Devlet Tiyatrosu Edebi Kurul Baskanligi gibi üst düzey bürokratik görevler yapti. 21 Haziran 1980 yilinda Ankara’da öldü, Sinop’ta gömüldü. Hece ölçüsü sinirlarinda kalarak ama durak ve vurgu yerlerini degistirerek gelenekselde çagdasligi yakalayan, çagrisim gücü yüksek, yurdu, insani ve dogasi ile barisik, alisilmadik deyis örgüsüyle unutulmaz siirler yazdi.


  AHMET TELLİ

  1946’da Çankiri’nin Eskipazar ilçesinde dogdu. Hasanoglan ve Pazarören ögretmen okullarinda egitim gördü. Bir dönem köy ögretmenligi yapti. Ardindan Gazi Egitim Enstitüsü’nü bitirdi. Anadolu’da çesitli liselerde ögretmenlik yapti. 12 Eylül’den sonra uzunca bir süre tutuklu kaldi.


  AKKÜN AKOVA

  Akgün Akova, 1962 yılında, adı ve soyadı ile uyaklı olsun diye, Akyazı'da doğdu.Çocukluk devrinde, ayı oynatıcısı olmak istedi. Tefin işkence aleti olarak kullanıldığını sonradan öğrendi.Haritalarda günlerce göçmen kuşların gittiği yerleri aradı.Onlara yazdığı mektupları göndereceği adresleri bulamadı.
  Einstein'la Frankestein'ın kardeş olmadıklarını anladığı gün, çocukluk devri sona erdi. Einstein'ın,
  "Düşlemek, bilgiden daha önemlidir" dediğini kulaklarıyla duydu. Oysa, Albert amca, bir ışının
  sırtına binip çoktan yeryüzünden gitmişti.Canı sıkılınca, Gebze Lisesi'ni, Hacettepe Üniversitesi
  Kimya Mühendisliği Bölümü'nü ve İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü'nü bitirdi. Diplomalarını duvara astı.İlk şiiri, 1984 yılında Milliyet Sanat Dergisi'nde yayınlandı.Çok cinayet işledi, elini şiire buladı. Okuyup da etkilendiği tüm şairleri ve sevdiği dizeleri bir bir öldürdü. Kendi oldu.Bir şiir okuduğu zaman kendine hep "Şair, bu şiirde ne demek istememektedir ?" diye sordu. Yapıtlarının bir bölümü İngilizce, Almanca, Katalanca (İspanya) ve Boşnakça'ya çevrildi."İnsanları seveceksin" sözünü benimsese de, bazen -şu aralar sık sık- hayvanları insanlardan daha çok takdir ediyor.


  ALİ YÜCE

  1928 yılında Hatay’ın Yayladağ ilçesi Hisarcık köyünde doğdu. Düziçi Köy Enstitüsü’nü bitirdikten sonra Anadolu’nun çeşitli köylerinde ilkokul öğretmenliği yaptı. Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce Bölümü’nü yeterlik sınavlarını dışardan vererek diploma aldı. Çeşitli liselerde İngilizce öğretmenliğiyle eğitim alanındaki hizmetini sürdürdü. İlk şiiri 1956’da Yücel dergisinde yayımlandı. Daha sonraki şiirleri Yeditepe, Türk Dili, Soyut, Sanat Rehberi dergilerinde çıktı. Yaşadığı çevreyi, toplumsal sorunları yer yer taşlamaya yönelerek yergi ve eleştirinin ağır bastığı toplumcu şiirleriyle tanındı.


  ALİ RIZA SARAÇOĞLU

  Kızı Nalân Saraçoğlu da kendisi gibi şair olan, Mehmet Akif Ersoy-Mehmet Emin Yurdakul tarzında şiirleriyle Batı Trakya Türklerinin “millî şairi” kabul edilen Gümülcineli Alirıza Saraçoğlu, büyük bir inanç ve azimle sürdürdüğü ulusal ve toplumsal mücadelede, şiiri araç olarak görmüştür. Bu nedenle, ölümünden iki yıl önce 1992’de, lirik şiirlerden oluşan “Rodop Yıldızı” şiir kitabının yayımlanmasına kadar, şiirinin ana temasını, Balkanlar’ın bu bölgesinde hiç sönmeyen ulusal heyecanla kimlik mücadelesi veren Türklerin varoluş sorunları oluşturmuştur.


  ARİF DAMAR

  1925 yılının Ocak ayında Gelibolu’nun Karainebey köyünde doğdu. İlkokulu Çanakkale’de, ortaokulu İstanbul’da bitirdi. İstanbul Erkek Lisesi’nde 2 yıl okudu. 1944’te Ankara’ya taşındı. Memur olarak çalışmaya başladı. Kars, Ankara ve İstanbul arasında dolaştı. İstanbul’da işportacılık yaptı. 5 Aralık 1951’de TKP davasından tutuklandı. 1953 sonunda cezaevinden çıktı. Bir çok şirkette çalıştı. 1969’da Yeryüzü Kitapevi’ni açtı. 1984’te kitapevini kapatıp kendisini bütünüyle şiirlerine verdi.


  ARİF NİHAT ASYA

  7 Şubat 1904- 5 Ocak 1975) Şair, Çatalca’nın İnceğiz köyünde doğdu. Balkan Savaşı’nın sonunda İstanbul’a geldi. Kocamustafapaşa ve Haseki mahalle mekteplerinde okudu. Gülşen-i Maarif Rüşdiyesi’nde iken Bolu Sultanîsi’ne, buradan Kastamonu Sultanîsi’ne geçti. Lise öğrenimini tamamladıktan sonra İstanbul Darulmuallimîn-i Âliyyesi’ne girdi. Buraya bağlı olarak Edebiyat Fakültesi’ni bitirdi (1928). 14 yıl edebiyat öğretmenliği ve idarecilik yaptıktan sonra 1950-1954 yılları arasında Adana milletvekili olarak Meclis’te bulundu. 1959-1961 yılları arasında Kıbrıs’ta öğretmenlik yaptı. 1962′de emekli oldu. Ankara’da öldü.


  ATAOL BEHRAMOĞLU

  13 Nisan 1942’de Istanbul Çatalca’da dogdu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Cografya Fakültesi Rus Dili ve Edebiyati bölümünü bitirdi. Dört yil Ingiltere, Fransa ve Sovyetler Birligi’nde ögrenimini sürdürdü. Ismet Özel’le Halkin Dostlari, Nihat Behram’la Militan dergilerini çikarip yönetti. Sehir tiyatrolarinda dramaturgluk (1974-1980) yapti. 1982’de Baris Dernegi Davasi nedeniyle 10 ay tutuklu kaldi. 1984’te Fransa’da Sorbonne Üniversitesi’ne bagli Centre de Poetique Comparee bölümünde Türk ve Dünya Siiri üstüne seminerler izledi, çalismalar yapti.


  ATİLLA İLHAN

  1925’te Izmir’in Menemen ilçesinde dogdu.Istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki yüksek ögrenimini yarida birakti, gazete ve dergilerde çalisti. Demokrat Izmir Gazetesi Genel Yayin Müdürlügü ve Basyazarligindan Ankara’da Bilgi Yayinevi Danismanligina geldi (1973-1980). Senaryolarinda Ali Kaptanoglu adini kullandi. Belli basli filmleri: Yalnizlar Rihtimi (Lütfi Akad), Atesten Damlalar (Memduh Ün), Rifat Diye Biri (Ertem Gönenç), Soför Nebahat (Metin Erksan), Devlerin Öfkesi (Nevzat Pesen), Ver Elini Istanbul (Aydin Arakon). 11 Ekim 2005 tarihinde Istanbul'da yasamini yitirdi..


  AYHAN HÜNALP

  Bitlisde dogdu (1927). Annesi Kadiköylü Hayriye Hanim, babasi, atinin mahmuzlarini bile Demirbastir, eli yanar diye ogluna elletmeyen Cihangirli Mülazim-i evvel Nurettin Efendi. Ankara Üniversitesi Dil-Tarih-Cografya Fakültesi Türkoloji bölümünü bitirdi (1953). Mesleginde 25 yilini tamamlayarak Basin Seref Kartini aldi (1968). 1943-1947 yilinda Istanbul Ekspresin Ankara muhabirligiyle, Ankara Radyosu Ayse Abla Çocuk Kulübünde aktörlük yapti. Vatan Fedaileri ile Çalisan Kazanir adindaki radyofonik oyunlari üçer kez oynadi. 1947-1950 yillari arasinda Ulus, Aksam Haberlerinde çalisti. 1950-1953 Kaynak Dergisi yaziisleri müdürlügü, 1955-1960 Tercüman Gazetesi siyasi muhabirlik, köse ve röportaj yazarligi, Sanat sekreterligi, istihbarat sefligi yapti. 1963-1965 Hürriyet Gazetesi istihbaray sefligi, Son Saat Gazetesi, Türkiye Isveren sendikalari Konfederasyonu basin sekreterligi. 1966-1990 Sisecam Genel Müdürlügü basin müsavirligi ve Sisecam Dergisi Yazi isleri müdürlügü yaptı.1960-62 arasinda Istanbul ve Kibris radyolarinda Türk Yazarlardan örnekler programini hazirladi. Siirleri Romence, Sirpça, Arapça ve Ingilizceye çevrildi. Denizalti ile dalan ilk Türk Gazetecisi, 1955. Tegmenim siiri Deniz Kuvvetlerimizin müzelerine kondu.Halen Uzel Makina Sanayiinin, Türkiye Gemi Mühendisleri Odasinin Basin, Yayin, Dizayn müsaviri, Istanbul Gazeteciler Cemiyetinin Bizim Gazetesinde Köse yazari.


  AZİZ NESİN

  1915 (20 Aralik) Istanbul, Heybeliada'da dogdu.
  1925 Istanbul'da Süleymaniye'de 'Kanuni Sultan Süleyman Iptidai Mektebi'nin 3.sinifina girdi.
  1935 Kuleli Askeri Lisesi'ni bitirip Harp Okuluna geçti.
  1937 Ankara'da Harp Okulunu bitirip astegmen oldu.
  1941 2.Dünya Savasi yillarinda 2 yil Trakya'da çadirli ordugahta görev yapti.
  1942 Erzurum Mustahkem Mevkii Istihkam Tb.Bölük Komutanligina atandi. Bir bomba kazasinda yaralandi. Erzincan'da depremde yikilmis olan ordu cephaneliginin bosaltilmasiyla görevlendirildi.
  1944 Ankara'da Harp Okulu'nda açilan ilk tank kursuna katildi.
  1944 Zonguldak'ta uçaksavar top mevzileri yaptirmakla görevlendirildi.
  1945 Askerlikten ayrildiktan sonra Karagöz Gazetesinde ve Yedigün Dergisinde redaktörlük ve yazarlik yapti, profesyonel olarak yazarliga basladi.
  1945 Tan Gazetesi'nde köse yazarligina basladi. (4 Aralik'ta tek parti iktidari üniversite gençlerine Tan Gazetesi'ni yaktirdi.)
  1945 Yayinlanmis ilk bagimsiz yapiti 'Parti Kurmak Parti Vurmak' adli 16 sayfalik brosürü çikti.
  1946 Sabahattin Ali ile birlikte Markopasa ve süregi olan gülmece gazetelerini çikardi.
  1947 Bursa'ya sürgün edilerek güvenlikte gözaltinda tutuldu.
  1948 Ikinci kitabi olan 'Azizname' adli taslama kitabini çikardi. Bu kitap için Istanbul 2.Agir Ceza Mahkemesinde dava açildi. 4 ay tutuklu olarak süren dava sonunda aklandi.
  1949 Ingiltere Prensesi Elizabeth, Iran Sahi Riza Pehlevi, Misir Krali Faruk her üçü birden Ankara'daki elçilikleri araciligiyla Türkiye Disisleri Bakanligi'na resmen basvurarak, bir yazisinda kendilerini asagiladigi saviyla aleyhine dava açtilar. 6 ay hapse mahkum edildi ve ceza infaz edildi.
  1952 Istanbul'da yeni kurulmaya baslanan Levent'te bir dükkan kiralayarak Olus Kitabevi'ni açti. Sabahlari Levent'teki evlere gazete dagitiyordu.
  1953 Iki küçük çocuguyla birlikte Levent'teki kitabevinden geçimini saglayamayinca Beyoglu'nda Bursa Sokagi'ndaki yeni yapilmis hanin bir odasinda 'Paradi Fotograf Stüdyosu'nu bir ortagi ile birlikte kurdu.
  1955 6-7 Eylül faciasi olarak tarihimize gelen Istanbul'daki azinliklarin ev ve dükkanlarinin korkunç yikimina suçlu aranmaya baslanmisti. Aziz Nesin'de suçlu olarak Sikiyönetimce tutuklandi.
  1955 Halil Lütfü Dördüncü'nün 'Yeni Gazetesi'nde köse yazarligina basladi.
  1956 Italya'da (Bordighera'da) yapilan uluslararasi (yirmi iki ulus) gülmece yarismasinda birincilik ödülü olan Altin Palmiye'yi 'Kazan Töreni' adli öyküsüyle kazandi.
  1957 Yine Italya'daki ayni uluslararasi yarismada 'Fil Hamdi' adli Öyküsüyle ikinci kez birincilik ödülü olan Altin Palmiye'yi kazandi.
  1960 Italya'da kazandigi ilk Altin Palmiye'yi devlet hazinesine bagisladi.
  1961 Tanin Gazetesi'nde köse yazarligina basladi.
  1961 Zübük adli haftalik bir gülmece gazetesi çikarmaya basladi.
  1962 Sahibi bulundugu Düsün Yayinevi anlasilamayan bir nedenle bir gece yandi. Üst fiyatlari 3 milyon lira olan (bugünkü para degeriyle en az yarim milyar lira) depodaki kitaplari yandi.
  1965 Elli yasindayken ilk kez pasaport alabildi, ve yurtdisina çikti. Çagrili oldugu Berlin ve Weimar'daki Antifasist Yazarlar Toplantisi'na katildi. Alti ay süren bu ilk yurtdisi gezisinde, Polonya, Sovyetler Birligi, Romanya ve Bulgaristan'a gitti.
  1969 Moskova'da yapilan uluslararasi gülmece yarismasinda 'Insanlar Uyaniyor' adli öyküsüyle Krokodil birincilik ödülü kazandi.
  1972 Kimsesiz çocuklari yetistirmek için Nesin Vakfi'ni kurdu.
  1977 Türkiye Yazarlar Sendikasi Baskani seçildi.
  1978 'Yasar Ne Yasar Ne Yasamaz' adli romaniyla Madarali roman ödülünü kazandi.
  1982 Vietnam'daki Asya-Afrika Yazarlar Birligi toplantisindan dönüste Moskova'da kalp hastaligindan hastaneye kaldirildi. 'Kalp Hastaliklari Arastirma Merkezi'nde bir ay kalarak tedavi gördü.
  1983 ABD'de Indiana Üniversitesi'nin düzenledigi uluslararasi toplantiya çagrildi. Pasaportu geri alindigi için bu toplantiya katilamadi.
  1985 Ingitere'de PEN Kulüp onur üyeligine seçildi.
  1991 - 1995 Yogun etkinliklerle geçen yillar. 1995 5 Temmuz Çesme'deki imza günü sonrasi, saat 01.05'te hayata veda etti.


  BAYBURTLU ZİHNİ

  (1795 - 1859), hem Divan hem de halk şiiri türündeki yapıtlarıyla tanınmış bir şairdir. Asıl adı Mehmed Emin’dir. Zihni onun takma adıdır ve Bayburt’ta doğduğu için Bayburtlu Zihni olarak anılır.Erzurum ve Trabzon medreselerinde okudu. Ardından İstanbul'a gitti ve çeşitli yerlerde kâtiplik yaptı. Divan şiiri türünde yazdığı şiirler ve kasidelerle tanındı. Daha sonra Bayburt'a döndü. 1828'de Ruslar kenti işgal edince buradan ayrıldı. İşgalden sonra yeniden Bayburt’a döndü. 1834'te hacca gitti, oradan Mısır'a uğradı. Daha sonra Erzurum'da, yeniden İstanbul’da bulundu. Anadolu'nun çeşitli yerlerinde memur olarak çalıştı. Bayburt'a dönerken Trabzon yakınlarındaki Olasa (bugün Bahçeyaka) köyünde öldü.


  BEDRİ RAHMİ EYÜBOĞLU

  Ressam, şair ve yazar olan Bedri Rahmi Eyuboğlu, 1911 yılında Giresun-Görele'de doğdu. 1975 yılında İstanbul'da öldü. Güzel Sanatlar Akademisi'nde başlayan resim öğrenimini Paris'te sürdüren Eyuboğlu, daha sonra Türkiye'ye döndü ve ölümüne kadar Güzel Sanatlar Akademisi'nde ders verdi. Yerel yaşama ilişkin gözlemlerini, yazma, kilim gibi yerel kültürel değerlerdeki malzemeyle buluşturarak tablolarına yansıttı. Tablolar ve gravürlerin yanısıra büyük boyutlu duvar resimleri, mozaik, seramik panolar yaptı. Bazı desenleri, ölümünden sonra Binbir Bedros (1977), Karadut (1979) ve Babatomiler (1979) adlı kitaplarda yayımlandı. Halk kaynağından beslenen sanat anlayışı şiirlerinin de temeli oldu. Şiirlerinde, masallardan, söylencelerden, türkülerden yararlanarak, doğa tutkusunu, insan sevgisini, yaşama sevincini, toplumsal sorunları yansıttı. Yazıları, Tezek (1975), Delifişek (1975), Resme Başlarken (1977) adlı kitaplarda toplandı.


  BEHÇET AYSAN

  Behçet AYSAN (1949-1993) Ankara'da dogdu. Selimiye Askeri Ortaokulu ve Kuleli Askeri Lisesi'nde okudu. 1968'de Ankara Tip Fakültesi'ne askeri ögrenci olarak girdi. 12 Mart döneminden sonra politik nedenlerle ara vermek zorunda kaldigi tip ögrenimi sirasinda çesitli islerde çalisti. Mezun olduktan sonra Izmit'e tayin oldu. Ankara'da psikayatri ihtisasi yapti. SSK Yenisehir Dispanseri'nde doktor olarak çalismaktaydi. Yobazlarin Sivas'da yakarak öldürdükleri 37 aydin insanla birlikte can verdi


  BEHÇET NECATİGİL

  1916 yilinda Istanbul'da dogdu, 1970'da Istanbul'da öldü. Yüksek Ögretmen Okulu Türk Dili ve Edebiyati Bölümünü bitirdi. Liselerde ardindan Istanbul Egitim Enstitüsü'nde edebiyat ögretmenligi yapti. Orta sinif insanlarin basindan geçen olaylari ev- aile-yakin çevre üçgeni içinde anlatan siirleriyle tanindi. Siire bagliligini hiç dinmeyen bir coskuyla yasaminin sonuna dek sürdürdü. Ölümünden sonra bütün kitaplari Cem Yayinlarinca yeniden yayinlandi. Çok sayida radyo oyunu, çevirileri bulunmaktadir. Ayrica hazirlamis oldugu 'Edebiyatimizda isimler sözlügü' isimli kitabi ölümünden sonra da sürdürülmekte olup kaynak bir basvuru kitabi olma özelligini hala korumaktadir. Ölümünden sonra adina konulan siir ödülü, günümüzde en önemli siir ödüllerinden biri sayilmaktadir. Siire basladigi dönem, Garip akiminin etkin oldugu bir dönemdir. Yine toplumcu gerçekçi siir olarak adlandirilan akimin da etkin oldugu bu dönemde söyleyis özelligi olarak bagimsiz kaldigi ve kendi söyleyisini yakaladigi kabul edilmektedir. Siir üzerine yazmis oldugu yazilari ölümünden sonra 'Bile yazdi' ismiyle kitaplastirilmistir.


  BEKİR SITKI ERDOĞAN

  1926 yilinda Karaman dogdu. Kuleli Askeri Lisesi ve 1948’de Kara Harp Okulu’nu bitirdi. Kita subayligi yapti. Bu arada Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Cografya Fakültesi’ni bitirdi. Heybeliada Deniz Lisesi’nde edebiyat ögretmenligi yapti. Halk siiri gelenegini gününün kosullariyla bagdastirarak hece ölçüsüyle, bazen de aruz vezniyle siirler yazdi. Türkçe’nin inceliklerini yansitan, duygulu siirlerinden bazilari bestelendi. Rubai türündeki siirleri Hisar Dergisi’nde yayinlandi.


  BETÜL TARIMAN

  7 Eylül 1962'de Edirne'nin Keşan ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Anadolu'nun çeşitli kentlerinde tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nü bitirdi.İlk şiiri Ağustos 1992 tarihli Kıyı dergisinde çıktı. Şiirlerini Varlık, Şiir Odası, Yeni Biçem, Edebiyat ve Eleştiri, İnsan, Bahçe, Şiiri Özlüyorum başta olmak üzere çeşitli dergilerde yayımladı. Şiirlerle fotoğraf sergisi açtı.Şair ve yazar Rıfat Ilgaz anısına 2001 yılından bu yana şiir dalında verilen Rıfat Ilgaz Şiir Ödülü'nün kurucusu oldu.Cumhuriyet Kitap ekinde aralıklarla kitap tanıtımları yapıyor. Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi (WALD) tarafından Mahalleleri ve Muhtarlıkları Güçlendirme Projesi kapsamında kurulan Kastamonu Mahalle Evi'nde iki yıldan bu yana gönüllü olarak sanat danışmanlığı yapıyor.


  BÜLENT TEKİN

  1954 yılında Mardin'in Derik ilçesinde doğdu. İDMMA(Galatasaray) Kimya Mühendisliği ve ODTÜ(Gaziantep Kampusu) inşaat Mühendisliği mezunudur. Edebiyatçılar Derneği, BESAM, TYS ve PEN üyesidir. Halen Gırgır Dergisinde yazmaktadır. Yayımlanmış eserleri: Kızıldan Sarıya(şiir), Tarih Tarih Olsun(şiir), Sevdanla Yaşayacaksan(şiir), Kral Situ'nun Hikâyesi(roman), Barışla Güzeldir Sevdam(şiir), Feyyo'nun Felsefesi(roman), Ölümü Vurmak Güneşi Öpmek(şiir), Bir Türkiye Çıkmazı(deneme).  CAHİT IRGAT

  1915’te Lüleburgaz’da dogdu. Edirne Ögretmen Okulu son siniftan ayrildi. Çesitli tiyatrolarda oyunculuk yapti. 1932’de Ankara Devlet Konservatuvari’na girdi. 1936’da ayrildi. Istanbul Sehir Tiyatrosu, Küçük Sahne, Devlet Tiyatrosu, Adana Sehir Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Oda Tiyatrosu ve Cahide Sonku ile kurduklari Cahitler Tiyatrosu’nda sayisiz oyunda rol aldi. Birçok filmde oynadi. 1940 kusaginin önde gelen sairlerindendir. 5 Haziran 1971’de Istanbul’da öldü.


  CAHİT KULEBİ

  1917 yılında Tokat'ta doğdu, 20 Haziran 1997 tarihinde Ankara'da öldü. İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. Liselerde ve konservatuarda edebiyat öğretmenliği yaptı. Milli Eğitim müfettişliği; İsviçre'de kültür ataşeliği ve öğrenci müfettişliği yaptı. 1976-1983 yılları arasında Türk Dil Kurumu genel yazmanıydı. 1940 sonrasındaki şiirimizin yenileşmesi hareketinde kendine özgü bir yeri vardır; rahat anlatımı, içtenlik ve duyarlılığıyla ilgi çeken titiz bir şiir işçisidir.Kolay kavranan, geniş topluluklarca sevilen bir tarz gerçekleştirmiştir. Çocukluğunun, ilk gençliğinin geçtiği yörelerden izlenimler yansıtarak insan, yurt ve doğa sevgisini dile getirmiş, halkın yaşam güçlüklerine tanıklık etmiş; halk şiirinden, türkülerden de yararlanarak çağdaş bir şiir oluşturmuştur.


  CAHİT SITKI TARANCI

  4 Ekim 1910 tarihinde Diyarbakir'da Camiikebir mahallesinde dogdu, 12 Ekim 1956 tarihinde Viyana (Avusturya)'da öldü. Asil adi "Hüseyin Cahit" tir.Ilkokulu Diyarbakir'da okudu. Istanbul'a Saint Joseph Lisesi'nde basladigi ortaögrenimini Galatasaray Lisesi'nde tamamladi (1931). Sonra Istanbul'da Mülkiye Mektebi'nde (1931-1935) ve Yüksek Ticaret Okulu'nda okudu. Yüksek ögrenimini tamamlamak için Paris'te Sciences Politiques'te sürdürdü (1938-1940). Ögrenimi sirasinda Paris Radyosu'nda Türkçe yayinlar spikerligi yapti. Savas sirasinda kentin isgal edilmesi üzerine yurda döndü. 1944 yilindan baslayarak Ankara'da Anadolu Ajansi, Toprak Mahsulleri Ofisi ve Çalisma Bakanligi'nda çevirmen olarak çalisti. 1954 yilinda felç geçirdi, sagitimi için götürüldügü Viyana'da yasami son buldu. Mezari Ankara'dadir. Hece ölçüsünün olanaklarini genisletti; içtenlik, yalinlik ve akici bir söyleyisin egemen oldugu; ask, doga sevgisi, geçmis,ölüm, özlem, yalnizlik, yasama sevinci gibi izleklerin islendigi siirlerinde sairanelikten ve siirsellikten vazgeçmedi. Fransiz sairlerinden, özellikle Baudelaire ve Verlaine'den etkilenmistir.


  CAN YÜCEL

  1926’da Istanbul’da dogdu. Milli Egitim eski bakanlarindan Hasan Ali Yücel’in oglu. Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Cografya Fakültesi’nde Latince-Yunanca okudu. Ögrenimine Ingiltere’de Cambridge Üniversitesi’nde devam etti. Sair, çevirmen ve radyo görevlisi olarak tanindi. Çesitli elçiliklerde çevirmenlik, Londra’da BBC’nin Türkçe bölümünde spikerlik yapti. 1958’de Türkiye’ye dödükten sonra bir süre turist rehberi olarak çalisti. Ardindan bagimsiz çevirmen ve sair olarak yasamini sürdürdü. Çevirileriyle de taninan Can Yücel, siir alaninda ilk kitabi YAZINA’dan (1950) sonra uzun bir süre biçim arayislariyla oyalandi. Çesitli edebiyat, kültür ve siyasi dergilerde siirleri, edebiyat ve tiyatro çevirileri ile siyasal konularda yazilari yayinlandi. 12 Mart döneminde Che Guevara’nin "Gerilla Harbi" ve "Insan ve Sosyalizm" kitaplarinin çevirisi nedeniyle 15 yil hapis cezasina çarptirildi. 1974 affiyla özgürlügüne kavustu. 12 Eylül sonrasinda müstehcen oldugu iddiasiyla "Rengahenk" adli kitabi toplatildi. Sairligini, siirin külhanca raconlarindan yararlanarak siyasal inançlariyla yogurdu. 12 Agustos 1999’da Türkiye onu yitirdi.


  CELAL SILAY

  1914 yilinda. Bursa’da dogdu. 1974’te Istanbul’da yasamini yitirdi. Lise ögrenimini Bursa’da tamamladi. Istanbul’a yerlesti. Çesitli gazetelerde sekreterlik, yazi isleri müdürlügü yapti. Yeni Insan dergisini çikardi. Necip Fazil-Daglarca çizgisinde özgün bir sair. Esyanin ilginç ayrintilarini gözlemleyisiyle maddeci diye nitelenebilecek siiri, genel havasiyla mistik, felsefi özellikler tasiyor. Çagdas siirimizin önemli, ilginç bir sairi.


  CEMAL SÜREYA

  1931’de Erzincan’da dogdu. Asil ismi Cemalettin Seber. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve Iktisat Bölümü’nü bitirdi. Maliye Bakanligi’nda müfettis yardimciligi ve müfettislik görevlerinde bulundu. 1982’de müsavir maliye müfettisliginden emekli oldu. Agustos 1960’ta basladigi ve yalnizca dört sayi çikarabildigi Papirüs dergisini, Haziran 1966-Mayis 1970 arasi 47, 1980-81 arasi iki sayi daha çikardi. 1978’de Kültür Bakanligi’nda Kültür Yayinlari Danisma Kurulu üyesi olarak da görev yapan Cemal Süreya, emekli olduktan sonra, yayinevlerinde danisman ve ansiklopedilerde redaktör olarak çalisti. Birçok dergide yazilari ve siirleri yayimlandi. Olusum, Türkiye Yazilari, Maliye Yazilari dergileri ile Saçak dergisinin kültür-sanat bölümünü bir süre yönetti. Politika, Aydinlik ve Yeni Ulus gazeteleri ile Yazko Somut ve 2000’e Dogru dergilerinde köse yazilari yazdi. Ikinci Yeni hareketinin önde gelen sair ve kuramcilarindan sayilan Cemal Süreya’nin ilk siiri "Sarkisi-beyaz", Ocak 1953’te Mülkiye dergisinde yayimlandi. 9 Ocak 1990’da Istanbul’da ölümünden sonra adina bir siir ödülü kondu.


  CEYHUN ATUF KANSU

  İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Tip Fakültesi’ni bitirdi.Uzun yıllar çocuk hekimi olarak hizmet verdi. 1978'de Ankara'da öldü.Kitapları:Çocuklar Gemisi (1946), Yanık Hava (1951), Haziran Defteri (1955),Yurdumdan (1960), Bağımsızlık Gulu (1965), Sakarya Meydan Savaşı (1970),Bugday, Kadın, Gül ve Gökyüzü (1970), Tüm Şiirleri (Hazırlayan: Vechi Timuroglu, 1978).


  CEZMİ ERSÖZ

  1959 yilinda Istanbul’da dogdu. Kabatas Erkek Lisesi’ni bitirdi. Istanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nde Siyaset ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Yazin dünyasina edebiyat dergilerinde yayimlanan siir ve elestirileriyle girdi. Reklam yazarligi ve gazetecilik yapti. Cumhuriyet, Günes, Özgür Gündem, Aydinlik gibi günlük gazetelerde yazilari ve röportajlari yayimlandi. Ardindan haftalik Deli dergisinde yazdi. Halen Leman dergisinin yazarlari arasinda.


  EDİP CANSEVER

  8 Agustos 1928’de Istanbul’da dogdu. Istanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. Kapaliçarsi’da turistik esya ve hali ticareti yapmaya basladi. 1976’dan sonra ise yalnizca siirle ugrasti. Gençlik siirlerini Ikindi Üstü (1947) adli kitapta topladi. Ilk kitabindan 7 yil sonra yayimladigi Dirlik Düzenlik’te kendisine özgü bir siir evreni kurdugu görüldü. Sürekli yazan, yayimlayan bir sair olarak 30 yila yakin bir süre ilgileri hep üstünde tuttu. 28 Mayis 1986’da Istanbul’da öldü. Çagdas siir akimlarindaki gelismelerle birlikte, yazdiklarinin büyük oranda aydinliga çiktigi görülerek bir düsünce sairi olarak nitelendi.


  ECE AYHAN

  1931 yilinda Mugla Datça’da dogdu. Asil adi Ece Ayhan Çaglar. Ilk ve orta ögrenimini Istanbul’da gördü. 1959’da Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdikten sonra Gürün, Alaca, Çardak ilçelerinde bir süre kaymakamlik yapti. 1966’da memurluktan ayrildi Istanbul’a gelerek Sinematek’te, Meydan Larousse’da, e Yayinlari’nda çalisti. Üç yil süre ile Isviçre’de tedavi gördü. Dönünce bir süre Istanbul’da ve Bodrum-Gümüslük’te yasamini sürdürdü. Çanakkale’ye yerlesti. Ilk siiri 1954’te "Türk Dili"nde yayimlandi. Türk Dili, Varlik, Yenilik dergilerinde çikan (1954-55) birkaç siirinden sonra Seçilmis Hikâyeler, Pazar Postasi, Yeditepe dergilerinde yazdi. Kendine özgü çagrisimlar ve göndermelerle örülü siirleriyle hem Türk siirinde hem de Ikinci Yeni’nin içinde kendine farkli bir kanal açti. 1965’te yayimladigi Bakissiz Bir Kedi Kara ve 1968’de yayimlanan Ortodoksluklar’la neredeyse bütünüyle "özel bir dil" halini alan bu siir, 1973’te yayimladigi ve daha genis bir okur kitlesince alimlanan Devlet ve Tabiat’iyla birlikte bu kez de "Sokagin diliyle" okurunu (ve izleyicilerini) olusturdu. 1977’de yayimlanan ve kitapla ayni adi tasiyan ünlü siirini ve ilk dört kitabini içeren Yort Savul ise siirinin kendisinden sonraki kusaklar üzerindeki gücünün belki de topluca belgelenisi idi. 1981’de Zambakli Padisah, 1982’de de "tarihin düzünden okundugu" Çok Eski Adiyladir’i yayimladi. Ece Ayhan’in siiri üzerinde Enis Batur, Tahta Troya’yi (1981), Ender Erenel Ece Ayhan Sözlügü’nü, Kemal Yangin-Orhan Alkaya ikilisi ise Çok Eski Adiyladir Sözlügü’nü yayimladi. 12 temmuz 2002 de hayata veda etti.


  EROL KIZIL

  Erol Kızıl 1974 yılında Zonguldak’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ereğli ve Zonguldak'ta yaptı.1997 yılında Marmara Üniversitesi AEF T.D. Edebiyatı öğretmenliğinden mezun oldu. Üniversitede Aykırı dergisinin kurucu ve yazarları arasında yer aldı. Edebi serüveni Erzincan’da Poem Taşra Ve Barbar gibi dergilerde sürdü.2001 yılından beri İstanbul’da yaşıyor. Şiirleri Merdiven Şiir, Yedi İklim, Lamure, Bir Nokta gibi dergilerde yayınlandı 3. 3
  Ziyaretçi
  süper walla 4. 4
  Ziyaretçi
  ARİF NİHAT ASYA vatananla ilgili şiirlerinde genelde milli duyguyu ifade etmiştir

+ Yorum Gönder
son dönem şairleri,  son dönem türk şairleri,  arif nihat asya şiirlerinde genel olarak işlediği konular,  yeni dönem türk şairleri,  arif nihat asyanın şiirlerinde genel olarak işlediği konular
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi