Doktor Ne İşe Yarar

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Doktor Ne İşe Yarar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Doktor Ne İşe Yarar

 2. 2
  fecr
  Özel Üye

  Cevap: Doktorluk nedir sorusuna teknik olarak; orta öğretimden sonra tıp fakültesi eğitimini tamamlamak, tıp doktorluğu diplomasını alarak sağlık hizmeti vermektir şeklinde yanıt verilebilir.
  Bu sorunun başka yanıtları da vardır. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güliz İkizoğlu, 14 Mart Tıp Bayramı Konuşması’nda bakın nasıl yanıtlamış bu soruyu.
  “Doktorluk, hakkında en çok yazılıp çizilen, filmlere, televizyon dizilerine en çok konu olan meslektir.
  Peki, bizler gerçekten de üstlerine beyaz bir önlük giyip Tanrıyı oynayan kişiler miyiz? Yoksa görünenlerin altında başka şeyler mi var?
  Ben bugün sizlere alışılagelmiş konuşmalardan farklı bir konuşma yapacağım. Bu meslekte 19 yılını doldurmuş bir doktor olarak doktorluğu bir de benim gözlerimden görmenizi istedim.
  Doktorluk, aklınız ermeye başladığı andan itibaren yüreğinize çöreklenen bir idealdir.
  Doktorluk, liseden sonra kazandığınız bir sınavla gerçekleşen çocukluk hayallerinizdir.
  Doktorluk, gençliğinizin en güzel yıllarını çalışma salonlarında ders çalışarak geçirmektir.
  Doktorluk, Pediatri kliniğinde pnömoni tanısıyla annesinden ayrı yatan bir çocuğu her gün kollarınızda avutup, daha sonra pnömoni olup iki hafta antibiyotik tedavisi almaktır.
  Doktorluk, durumu ağır olan hastanızı rüyalarınızda görmek, sabahları yüreğinizde bir yumrukla uyanmak, hastanız iyi olduğunda bulutların ardından çıkan pırıl pırıl bir güneştir.
  Doktorluk, hayata ve yaşayan her şeye saygı duymak, günü geldiğinde hastanızın, günü geldiğinde dalı kırılmış bir ağacın, günü geldiğinde yaralı bir kedinin yardımına koşmaktır.
  Doktorluk, bir aile olmak, büyüklerinize “ağabey”, “abla” demektir.
  Doktorluk, yaşamın uçuculuğunu ve ölümün kaçınılmazlığını herkesten iyi bilmek, yine de bu sonu geciktirmek için geceli gündüzlü çalışmaktır
  Doktorluk, başkalarının bakmaya dayanamadığı hastalarınıza kucak dolusu sarılmak, onların teşekkürleriyle zenginleşmektir.
  Ve hepsinden ötesi bugün güzel yurdumuzda doktorluk, “Beni Türk hekimlerine emanet ediniz” diyen, boşluğunun doldurulması imkansız büyük bir önderi, minnet ve her geçen gün artan bir özlemle anarak yaşamaya çalışmaktır…”
 3. 3
  fecr
  Özel Üye
  Görevleri nelerdir


  Pratisyen hekimlerin yani doktorların en temel görevi hastalıkları tedavi etmek ve önlemektir. Hastayı muayene bölümüne alır, şikâyetlerini sorar, Steteskopla hastanın sırtını ve göğsünü dinler, tansiyonunu ölçer, Sağlıklı bebekleri ve erişkinleri hastalıklardan korumak için aşılama hizmetleri düzenler, Hastanın durumuna göre özel testler veya röntgen incelemesi yaptırır, Hastaların, yeniden sağlıklarına kavuşmaları için tavsiyelerde bulunur, reçete yazarak alınacak ilaçları belirler. Aile planlaması konusunda danışmanlık yapar, Sorumlu olduğu hastane veya tıp servislerini idare eder, Bulaşıcı hastalıkları önlemek için çalışmalar yapar. 4. 4
  fecr
  Özel Üye
  Doktorluk çok önemli bir meslektir. İnsanlarn sağlığının korunması için önlem alan, hastalıklara teshiş koyna ve tıbbi ve cerrahi operasyonlara yaparak hastalıkların tedavisini yapan kişilerdir.

  Peki Doktorların Görevleri Nelerdir ;

  1- Hastayı muayene bölümüne alarak hastanın şikayetini sorar.
  2- İlk aşamada steteskopla hastanın sırtını ve göğsünü dinler, hastanın tansiyonunu ölçer
  3- Sağlıklı olan hiçbir hastalığı olmayan bebek ve yetişkinleri hastalıklardan korumak için aşılar yapar
  4- Hastanın hastalık durumuna göre özel testler ve röntgen çektirir ve bunları inceler
  5- Hastaların tekrardan sağlıklı olmaları için tavsiyelerde bulunur, reçete yazar ve hastalığı geçirebilecek ilaçları belirler
  6- Aile planlaması konusunda danışmanlık görevi yapar
  7- Sorumlusu olduğu hastane yada benzeri yeri idare eder
  8- Bulaşıcı hastalıkları önlemek için çalışmalar yaparlar.

  Doktorlar Genellikle hangi Alet Ve Malzemeleri Kullanır ;

  Her doktor uzman olduğu dal üzerine değişik aletler kullanırlar. Şimdi sizlere doktorların kullandığı ortak aletleri göstereceğiz. Bu aletler
  1- Steteskop
  2- Kalp Elektro cihazo
  3- Dil baskısı
  4- Otoskop
  5- Offalmoskop yani göz muayene aleti.

  Doktor Olmak İçin Nasıl Özellikler Gerekiyor ;

  Doktor olmak için en önemli şey doktorluğu çok istemek ve sevmektir. Bu bütün mesleklerde başarılı olmak için tek şarttır. Doktorluk mesleğini sevmediğiniz taktirde yapamazsınız. Çünkü söz konusu insan hayatı. Doktorların insanlara karşı saygılı olmaları çok önemlidir. Doktor olacak bir kişi sürekli okuması gerekiyor. Çünkü tıpta sürekli değişiklikler oluyor ve bu değişikliklerden geri kalmak iyi değil. Ayrıca doktor olmak istiyen bir kişi dikkatli ve sabırlı olması çok önemlidir.

 5. 5
  Ziyaretçi
  :)pek bişey anlamadım ama olsun:D

 6. 6
  Ziyaretçi
  türçe perfonmas ödevime yaradı teşekkürler

 7. 7
  Ziyaretçi
  Bence çok güzel

 8. 8
  Ziyaretçi
  çok çok güzel

 9. 9
  Ziyaretçi
  Süper olmuş çok beğendim !!

 10. 10
  Ziyaretçi
  çokk tşk sos perfonmas ödevi için yaradı tşkkkk

 11. 11
  Ziyaretçi

  benim ödev için işime yaradı sağol hem araştırmaya gerek yoktu babam doktor :D

+ Yorum Gönder
doktor ne işe yarar,  doktor ne iş yapar,  doktorlar ne iş yapar,  doktor ne iş yapar kısaca,  doktorlar ne işe yarar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 9 kişi