Güç kaynağı hakkında geniş bilgiye ihtiyacım var

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Güç kaynağı hakkında geniş bilgiye ihtiyacım var ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Güç kaynağı hakkında geniş bilgiye ihtiyacım var

 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  Cevap: Bir çok kaynaktan alınmış bilgiler ;

  Güç kaynağını alırken neye dikkat etmeliyim? Bilgisayarınız için gerekli parçaları aldığınız yere, onları çalıştırmak için ne kadarlık bir güç kaynağının uygun olacağını da sorun. Eğer bilgisayarınızla beraber yazıcı, tarayıcı gibi çevre birimleri de kullanacaksanız, bunları da satıcınıza belirtin. Ve gelecekte de başka çevre birimleri kullanma olasılığınızı da göz önünde tutarak, satıcınızın size önerdiğinin de üzerinde güçte bir güç kaynağı satın alın

  Güç kaynağı, bir sistem ya da düzeneğin gereksinimi olan enerjiyi sağlamak için kullanılan birimlerin genel adı. Cep telefonu ya da el feneri pili, bir pili doldurmak için kullanılan adaptör, bir bilgisayarın gereksinimi olan gücü üreten donanım birer güç kaynağıdırlar.

  Bilgisayar güç kaynağı
  Bilgisayar güç kaynağı , genellikle metal bir kasa yerleştirilmiş, içinde transformatör ve/veya elektronik devreler bulunan, bilgisayar birimlerinin çalışmaları için gereksinim duyulan farklı gerilim değerlerinde doğru akım sağlayan donanımdır. Sıradan bir bilgisayarın kullandığı güç kaynağı yaklaşık 250-300 Watt güçtedir.

  Yarıiletken teknolojisindeki gelişmeler sayesinde günümüz güç kaynaklarında, pahalı olan ve çok yer kaplayan transformatörler genellikle kullanılmamaktadır. Bilgisayar güç kaynakları: +3,3 V, +5 V, +12 V, -12 V, -5 V gibi gerilimleri aynı anda ve belirli bir sapma aralığında üretim yapar.

  Elektriksel güç kaynakları
  Güç kaynaklarını göz önüne alınacak olursa dikkat edilecek hususlar ; ne kadar güç verebileceği, şarj edilmeden veya yakıt ikmali yapılmadan ne kadar dayanabileceği, değişen koşullar altında çıkış gerilim ve akımlarının ne kadar stabil olduğu ve sürekli güç mü yoksa kesik atımlar mı sağladıklarıdır. agapo Güç kaynaklarının çıkış gerilimi ve/veya akımı içine dahil edilmiş devreler aracılığı ile sabit tutulur. Güç kaynağının girişinde oluşabilecek çeşitli değişikliklere karşı çıkıştaki geriliminin etkilenmemesi gerekir. Bu çeşit güç kaynakları stabil olarak değerlendirilir


  Güç koruması sağlamak, bir KGK kurmak kadar kolaydır.
  Bilgisayar ağı, bina yönetim ve güvenlik sistemleri gibi elektronik sistemler iş sürekliliğini ve kurumunuzun sorunsuz ve verimli şekilde çalışmasını sağlamak için gerekli araçlardır. Yeterli bir KGK olmadan birçok kurumun güç koruması sağlanamaz ve bu durum bilgi, verimlilik ve kar kaybına neden olur. Kritik iş sistemlerini ve net karınızı korumanın en kolay yolu bir KGK güç koruma sistemi almaktır.


  KGK nedir?

  Kesintisiz Güç Kaynağı (KGK) sürekli olarak yüksek kaliteli elektrik enerjisi sağlayan bir sistemdir.
  Bir jeneratör KGK olarak kabul edilemez çünkü bir elektrik arızası olduğunda, elektrik kesildikten sonra bekleme modunda olan jeneratör devreye girene kadar belirli bir süre geçecektir. Bu, jeneratörün şebeke arızası olduğunda güç kaynağını devreye sokması için gerekli süredir. Bu elektrik kesintisinin ciddi mali kayıplara yol açması KGK'ya olan gereksinimi açıklamaktadır.
  KGK her türlü güç kaynağı arızasına karşı koruma sağlamakla kalmaz ayrıca güç kaynağındaki parazitlerin büyük kısmını filtreler böylece mükemmel bir güç kaynağı ile daha fazla hassas yük sağlanır.
  Kısaca, Chloride Kesintisiz Güç Kaynaklarının iki işlevi vardır:
  • KGK, ana güç kaynağındaki parazitleri filtreler.
  • KGK, ana şebeke kaynağı arızalandığında yüklere güç aktarır.
  KGK nasıl çalışır?
  • KGK, gelen ana güç kaynağı ve "yük" olarak adlandırılan belirli elektronik cihazlar arasına yerleştirilen bir elektrik donanımıdır.
  • Elektrik kesildiği zaman elektrik sağlayan bir aküsü ya da güç kaynağı vardır. Yükün desteklenme (yapı) süresi KGK aküsünün boyutuna bağlıdır.
  • Veri kaybı/verilerin bozulmasını önleyerek önemli bilgisayar sistemlerinin güvenli şekilde kapanması için gerekli süreyi (yapı) sağlar.
  • Ana şebeke arızalandığında KGK, akü kaynağından yüke güç sağlamaya devam eder böylece yükün tam olarak işlevini görebilmesi için hemen devreye girerek yüke temiz, kesintisiz güç sağlar. KGK ayrıca bilgisayarlar ile verileri güçle ilgili çeşitli sorunlara karşı korur.
  • UPS boyutuna bağlı olarak 13 amp'lik bir prize takılabilir veya bir elektrikçi tarafından ana şebeke kaynağı paneline bağlanabilir.
  • KGK iş sürekliliğini garanti eden bir cihazdır.

  Güçle ilgili sorunların etkisi


  Elektrik kesintisi (karartma), ana şebeke voltajının düşmesi veya elektriksel gürültü (dalgalanmalar, ani voltaj yükselmeleri, geçişler) gibi elektrik kaynağı parazitleri elektrik cihazlarının performansını etkileyebilir bu nedenle elektrik kaynağı sabit ve temiz tutulmalıdır. Elektriksel gürültü çok ciddi durumlar dışında genellikle 'görünmeyen' bir durumdur ancak elektronik cihazın işlevi için çok büyük bir tehlike arz eder ve elektronik bileşenlerin zamanından önce eskimesine neden olur.

  Güçle ilgili sorunlar şu durumlara neden olabilir:

  Cihazın kilitlenmesi, program ve sistem çöküşü.
  Verilerin bozulması.
  Veri işleme hataları.
  Veri iletim hataları.
  Yazdırma hataları, donanım arızası.
  Güçle ilgili sorunlar bir veya daha fazla kaynak aracılığıyla tespit edilir:

  Kendi ağınız, elektrik kaynağınız, binanın kendisi.
  Binadaki diğer ekipmanlar
  Hava koşulları (yıldırım gibi)


  Hazır ve faaliyette olan ekipmanlarla iş sürekliliği

  Amaç is sürekliliğinin sağlanmasıdır. Bu hedefi karşılamak için Chloride KGK, KGK ve yük arasında iletişim arayüzü oluşturan ve kullanıcının KGK ve akü performansını takip etmesini sağlayacak çok çeşitli özelliklerle donatılmış şekilde teslim edilir ile KGK'nızı, yük kapama prosedürlerini otomatik olarak ayarlamak gibi özel ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştirebilirsiniz. Geliştirilmiş yerleşik akü bakımı akü performansını optimize eder ve akü ömrünü maksimuma çıkarır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi