Ağda Kayıtlı Ana Bilgisayara Başka Bir Bilgisayarla Nasıl Bağlanabilirim?

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ağda Kayıtlı Ana Bilgisayara Başka Bir Bilgisayarla Nasıl Bağlanabilirim? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Ağda Kayıtlı Ana Bilgisayara Başka Bir Bilgisayarla Nasıl Bağlanabilirim?

 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  Cevap: Eğer o bağlanacağınız makinada uzak masa üstü bağlantısı açık ise bağlanabilirsiniz veya bunun için programlar var teamwievure gibi

  Windows XP'de Uzak Masaüstü Bağlantısı

  Farklı iki bilgisayarın uzaktan birbiriyle bağlantı kurması için kullanıcılar genellikle çeşitli yazılımlar kullanıyorlardı. Bu tür programların varoluş sebebi, aslında kullanıcıların işletim sisteminde böyle bir seçenek bulunmamasıydı. Windows XP işletim sisteminde ise bu eksikliği işletim sisteminde yer alan “Uzaktan Masaüstü Bağlantısı” dolduruyor. Uzak Masaüstü Bağlantısı sayesinde, terminal sunucuya ya da Windows çalıştıran başka bir bilgisayarla bağlantı kurma imkanı bulabilirsiniz.

  Uzak masaüstü bağlantısı yönetimi: Windows XP ile beraber gelen uzak masaüstü bağlantısı yönetimi Donatılar üzerinden yürütülüyor. Uzak masaüstü bağlantısına ulaşmak için Başlat menüsünden Programlara gelin ve buradan İletişim kısmından Uzak Masaüstü Bağlantısı simgesine tıklayın.

  Bağlanmadan önce yapmanız gereken küçük ayarlar

  Bilgisayarınızla uzak masaüstü bağlantısı sayesinde başka bir bilgisayara bağlanmak için, öncelikle sisteminizde küçük bir ayarlama yapmanız gerekiyor. Bu ayarın hem sizin hem de karşı taraftaki yani bağlanacağınız bilgisayardaki işletim sisteminde de yapılması şart. Bilgisayarım simgesine sağ tıklayarak Özellikler kısmına geçin. Buradan Uzak / Uzak Masaüstü bölümü altında bulunan, Kullanıcıların bu bilgisayara uzaktan bağlanmalarına izin ver seçeneğini işaretleyin.

  Yeni bağlantı oluşturmak: Uzak masaüstü bağlantısını gerçekleştirmeniz için öncelikle yeni bir hesap oluşturmanız gerekiyor. Uzak masaüstü bağlantısı penceresinde yer alan Bilgisayar seçeneğinin karşısına bağlanmak istediğiniz bilgisayarın adını ya da IP numarasını yazın. Eğer bağlanmak istediğiniz bilgisayar yerel ağ üzerindeyse bilgisayarın adını yazmanız yeterli olacak. Farklı bir konumda bulunan bilgisayara bağlanmak içinse IP numarasını girmeniz gerekiyor. IP numarasını ya da bilgisayar adını girdikten sonra Bağlan düğmesine tıklayın. Aradığınız bilgisayara bağlantı aşaması tamamlandıktan sonra,Windows’a Oturum Aç iletişim kutusuyla karşılaşacaksınız. Karşınıza çıkan iletişim kutusuna kullanıcı adınızı, parolanızı ve etki alanınızı yazın. Etki alanı kısmını doldurmak mecburiyetinde değilsiniz. Bağlantı ayarları için, Uzak Masaüstü Bağlantısı iletişim kutusunda yer alan Seçenekler sekmesi oldukça zengin bir menü sunuyor diyebiliriz.

  Görüntü ayarları: Uzak masaüstü bağlantısını gerçekleştireceğiniz bilgisayar için görüntü ayarlarını bu seçenek ile gerçekleştirmeniz mümkün. Görüntü bölümünde yer alan seçenekler ile, bağlantı sırasında diğer bilgisayarın masaüstü görüntüsünün kendi masaüstünüzde hangi ebatta yer alacağını belirleyebilirsiniz. Hemen altta bulunan Renkler kısmında, bağlantı sırasında görüntülemek istediğiniz renkleri seçebilirsiniz.

  Yerel kaynakların seçimi ve kullanımı için gerekenler

  Bu bölümde, bağlanacağınız bilgisayarda yer alan birçok yerel aygıtı rahatlıkla kullanmanıza imkan veren seçenekler, kısayol tuşlarının kullanımı ve seslerle ilgili seçenekler yer alıyor. Yerel kaynaklar bölümünde yer alan Uzak bilgisayar sesi seçeneği ile, bağlantı kurduğunuz bilgisayardaki sesleri algılama imkanı bulabilirsiniz. Dilerseniz Uzak bilgisayarda kalsın seçeneğini işaretleyerek, seslerin bağlandığınız bilgisayarda kalmasına da imkan verebilirsiniz. Klavye bölümünde yer alan, Windows tuş bileşenlerini uygula seçeneği sayesinde,Windows kısayol tuş bileşenlerini kullanmanıza imkan verecektir. Yerel bilgisayarda seçeneğini işaretlediğiniz takdirde, bu kısayol tuşları kendi bilgisayarınızda çalışacak şekilde ayarlanacaktır.

  Uzak bilgisayarda seçeneği ise, Windows kısayol tuşlarının her zaman diğer bağlandığınızda bilgisayarda kullanılmasını sağlayacaktır. Yalnızca tam ekran modunda seçeneği ise, kısayol tuşlarının tam ekran modunda olduğunda uzak bilgisayarda etkili olmasını sağlayacaktır. [Ctrl]+[Alt]+[Del] kendi bilgisayarınızda her zaman olduğu gibi yine varsayılandır.

  Deneyim ayarları: Deneyim bölümünde yer alan seçenekler sayesinde bağlantı hızınızı seçip performansınızı en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Kendinize en uygun bağlantıyı seçtikten sonra, alt bölümde yer alan seçeneklere bir göz atın. Bu seçenekler arasında, bağlantı sırasında uzak bilgisayarda kullanabileceğiniz bazı efekt ve uygulamalar yer alıyor. Bu uygulamaların da performansınızı etkileyeceğini unutmamanız gerekiyor.


  Bağlantı ayarlarınızı kaydetmek: Daha önce bağlandığınız ve kişiselleştirdiğiniz ayarlarınızı kaydetmek ve her bağlandığınızda bu ayarları kullanmak istiyorsanız ayarlarınızı kaydedin. Bu size hem kolaylık hem de zaman kazandıracaktır. Belirlediğiniz ekran boyutu, otomatik oturum açma bilgileri ve performans seçenekleri gibi ayarları, bağlantı penceresinin Genel kısmında bulunan Farklı Kaydet bölümünden kaydedebilirsiniz
+ Yorum Gönder
ana bilgisayara nasıl bağlanılır,  ana bilgisayara bağlanma,  ağdan ana bilgisayara bağlanma,  ana makineye bağlanma
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi