Yunan adaları turları

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yunan adaları turları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap:
  Yunan Adaları Haritası

  Yunan Adalara Tatiliniz İçin Küçük Öneriler:


  Tatiller
  İş tatillleri, Yeni Yıl Günü (1 Ocak), Epiphany (6 Ocak), Üçüncü Pazar için Oruç (Mart, günü değişebilliyor), Yunan Bağımsızlık Günü (25 Mart), Kutsal Cuma, Paskalya Pazarı ve Paskalya Pazartesisi (Mart ya da Nisan, günü değişken), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Kutsal Ruh Günü (28 Ekim), Azize Marcella Günü Yerel Tatili (22 Temmuz), Hz.Meryem’in göğe yükselişi (15 Ağustos), Ochi Günü (28 Ekim), Yerel Bağımsızlık Günü (11 Kasım), Noel günü (25 Aralık) ve Boks Günü (26 aralık). Saat
  Yunanistan Greenwich meridyenine göre ayarlanan milletlerarası saat ayarının (GMT) 2 saat ilerisinde ya da Londra’nın 2 saat ilerisinde, New York’un 7 saat ilerisinde, Tokyo’nun 7 saat ilerisinde ve Buenos Aires’in 6 saat ilerisindedir. Yunanistanın gün ışığından faydalanma zamanı Mart’tan Eylül’e, GMT’nin 3 saat ilerisinde ayarlamaktadır. Elektrik
  Elektrik akımı 220 volt, 50 Hz AC; prizlerin 2 deliği vardır. Yurtdışından gelen kendi küçük elektrikli aletlerini kullanmak isteyen ziyaretçiler yanlarında bir adaptör ya da çevirici getirebilirler. Ağırlık & Ölçüler
  Metrik sistem ülkenin her yerinde standarttır. Coğrafik aralıklar kilometre cinsinden ölçülmektedir. Akışkanlar (su, alkollü içecekler) ağırlıktan ziyade ölçekli olarak (litre) satılmaktadır. Bahşiş Verme
  Restoran hesabının içine yüzde 15’lik servis ücreti eklenmiş olsa da yüzde 5 de servisi yapan kişi için eklemek ve tabakları temizleyen için birkaç bozukluk bırakmak gelenektir. İnsanalrın çoğu taksi ücretinin üzerine en az yarım Euro da şoför için eklemektedir. Çamaşırhaneler
  Yunanca’da Plindiria olarak geçen, şehirlerde çok kullanılmaya başlanmıştır, bazen gözetimli yıkama servisi de yıkama ve kurulama başına 4,5-5,5 Euro2dan az olmamak üzere mümkündür.
  Pasaport ve Viza

  Yunanistan’a giriş yapabilmek için geçerli bir pasaporta, AB vatandaşları için, seyahat belgelerine (Kimlik belgesi) gerek duyulmaktadır. Yunanistan’daki bir otele ya da pansiyona kayıt yaptırırken, pasaportunuz ya da AB seyahat belgeleriniz gösterilmek zorundadır. Avustralya, Kanada, İsrail, Japonya, Yeni Zelanda, İzlanda, Norveç, İsviçre ve Amerika vatandaşları Yunanistan’da üç aya kadar vizesiz kalabilirler. AB ülkelerinin vatandaşları Yunanistan’da sınırsız olarak kalabilirler.
  Eğer bir AB vatandaşı değilseniz ve Yunanistan’da üç aydan fazla kalmak istiyorsanız, resmi olarak uzatma için başvurmalısınız. Bunu Ypiresia Alodapon (Yabancılr Bürosu) aracılığı ile yapabilirsiniz; kendinizi sıkı bürokrasi için hazırlayın. Yerel polis istasyonlarını ziyaret ettiğiniz diğer yerlerde daha anlayışlıdırlar.
  Yunan kökenli olmadıkları sürece, AB üyesi olmayan ülke vatandaşlarına sadece altı aylık 32,28 Euro karşılığında turist vizası uzatması verilmektedir. AB vartandaşları müddetsiz olarak kalabilirler. Eğer çalışma izniniz yoksa, sizden banka değişim faturalarınızın en az 1467,35’lik, üç ay öncelli, pembe kopyası çalışmadan geçiminizi sağlayabileceğinizi kanıtlamak için istenecektir. Süresi geçmemiş kredi kartları, bir Yunan banka hesap cüzdanı ya da seyahatçi çekleri pembe faturalarla aynı işlevi görecektir. .
  Kalış zamanınızı aşarsanız ve sonra kendi gücünüzle ayrılırsanız –sınırdışı edilmeden- 64,56 Euro’luk bir ceza ödeyeceksiniz, vizanızı yenilemek için ödemeniz gerekenin iki katı, hastanede hareket edemeyecek şekilde yattığınızı gösteren doktor raporu dışındaki hiçbir özür kabul edilmeyecektir.
  Yunan konsoloslukları seyahatçilere assitanlık sağlayabilir ve genellikle en iyi bilgi için ulaşılabilecek en iyi yerlerdir.

  Schengen Vizesi gerekmektedir.(Yeşil pasaport dahil). Pasaportunda Kıbrıs damgası bulunanlar Yunanistan'a giriş yapamazlar. Bundan dolayı olabilecek aksiklerden acentamız sorumlu değildir.
  Pasaportların en az 6 ay geçerliliği olması ve yurtdışına çıkış harçlarının yolcular tarafından alınması gerekmektedir.


  Sağlık Sorunları
  Yunanistan için herhangi bir aşı gerekmemektedir, tetanoz ve çocuk felcine karşı korumanızı sağlamak yine de mantıklı olacaktır. Seyahat sigortası yaptırmayı unutmayınız, böylece ciddi hastalıklara ve kazalara karşı güvenceniz olur.
  Eğer yazın gelirseniz, sıcak hava için hazırlıklı olun: güneş koruyucusu, koyu renkli gözlükler ve bir şapka getirin. Musluk suyu genellikle güvenlidir fakat şişe su içmek daha iyi olabilir. Retoran yemeklerini yemek genellikle güvenlidir.
+ Yorum Gönder
yunan adaları haritası,  yunan adaları harita,  yunan adaları,  yunan adalari harita
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi