Afrikanın Toprak, Bitki örtüsü Ve Zoo coğrafya özellikleri Nelerdir?

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Afrikanın Toprak, Bitki örtüsü Ve Zoo coğrafya özellikleri Nelerdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Afrikanın Toprak, Bitki örtüsü Ve Zoo coğrafya özellikleri Nelerdir?

 2. 2
  naberya?
  Bayan Üye

  Cevap: Afrika'nın büyük bölümü tropikal ve astropikal iklim kuşaklarında yer alır.

  Yalnız kıtanın kuzeyindeki Akdeniz kıyılarında, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin güney ve güneybatı kesimleri ile kıtanın doğusundaki yüksek yerlerde ılıman iklim egemendir.
  Bu iklim kuşaklarını belirleyen en önemli etken aldıkları yağış miktarıdır. Bütün yıl yağış alan ekvator yakınındaki düzlüklerde yılın 160 günü şiddetli yağış görülür. Batı kıyısı ormanları da bol yağış alır. Ekvator kuşağının kuzeyi ve güneyi yılın beş-altı ayında kesinlikle yağışlıdır. Bu yağışları, ara sıra sağanaklarla kesilen kurak bir mevsim izler. Güneye ve kuzeye gidildikçe azalan yağış Sahra ve Kalahari çöllerinde iyice azalır. Kıyının ılıman kuşağı kış aylarında genellikle orta yağışlıdır.

  Afrika'nın büyük bölümünde sıcaklık fazla değişmez ve çöller ile ekvatordaki kimi bölgeler dışında, ender olarak 27°C'nin üstüne çıkar. Sahra'da ise günbatımmdan sonra sıcaklık donma noktasına düşebilir. Afrika' nın doğusundaki ve güneyindeki dağlık bölgeler batısındaki alçak bölgelerden daha serindir.

+ Yorum Gönder
afrikanın özellikleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi