Kuranı Kerim Kitap Haline Getirilmesi Ve çoğaltılmasının Ne Gibi Faydaları Olmuştur

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kuranı Kerim Kitap Haline Getirilmesi Ve çoğaltılmasının Ne Gibi Faydaları Olmuştur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kuranı Kerim Kitap Haline Getirilmesi Ve çoğaltılmasının Ne Gibi Faydaları Olmuştur

 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Kuranı ı Krimin Kitap Haline Getirilmesi Nasıl ve Hangi sahabilerce yapılmıştır , ve bunun sonucunda Kuranın çoğaltılmasındaki faydaları kısaca açıklayacağız.


  Vahiy Katipleri indirilen ayetleri o dönemin yazı malzemesi olan deri, ağaç kabuğu, papirüs kağıdı ve kemik gibi malzemeler üzerine yazıyorlardı. Bu belgeler üzerinde ayetlerin ve surelerin yer ve sıralarına ait bilgiler de yer alıyordu. Bu malzemelerin düzgün bir şekilde yazılıp kitap haline getirilmesi gerekiyordu.

  İlk Halife Hz. Ebubekir, halifeliği döneminde Kur’an sayfalarını toplayarak bir araya getirmeyi kararlaştırdı. Bu amaçla Vahiy Katibi ve hafız olan Zeyd bin Sabit başkanlığında bir komisyon oluşturuldu. Bu komisyon çok büyük bir titizlikle Kur’an’ı bir araya getirerek kitaplaştırma işine başladı. Her ayet, Peygamberin huzurunda yazıldığına dair en az iki şahitle birlikte kabul ediliyordu. Bu şekilde iki kapak arasında toplanan Kur’an Mushafı oluşturulmuş tur. Bu asıl Mushaf daha sonra Peygamberimizin hanımı Hz. Hafsa’ya emanet edilmiştir.  Üçüncü Halife Hz. Osman zamanında ise Kur’an, elde var olan asıl mushaf üzerinden çoğaltılarak Mekke, Basra, Kufe, Bahreyn ve Yemen gibi çeşitli merkezlere gönderilmiştir. Böylece lehçe farklılıklarından oluşabilecek kargaşaların da önüne geçilmiş oldu. Bu gün de Topkapı Sarayında Hz. Osman zamanında çoğaltılan Mushaflar bulunmaktadır. Böylece Kur’anı Kerim hem ezberlenmek hem de kitaplaştırılmak suretiyle asırlar boyunca korunarak günümüze kadar gelmiştir.


  1. Lehçe farklılıklarından olacak kargaşaların önüne geçmiştir.
  2.Kuranı kerime rahat ulaşmak ve onunla cevaplarımızı alabilmek açısından çoğaltılması çok önemli olmuştur.
  3.içerisinde bulundurduğu maneviyatla bizlere huzur kaynağı ve daima yardımcımız olmuştur.


  işte Kuranın çoğaltılması bizlere böylece Faydalı olmuş oldu ve olmaya devam etmektedir.
 3. 3
  Ziyaretçi
  Allah razı olsun sayende faydalı bilgiler verdin+ Yorum Gönder
kuranı kerimin kitap haline getirilmesi ve çoğaltılmasının faydaları,  kuranı kitap haline getirilmesinin faydaları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi