Yangın söndürmede kullanılan maddeler ve maddeler halinde açıklamaları

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yangın söndürmede kullanılan maddeler ve maddeler halinde açıklamaları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Yangın söndürmede kullanılan maddeler ve maddeler halinde açıklamaları

 2. 2
  KeşmekeŞ
  Özel Üye

  Cevap: YANGIN SÖNDÜRMEDE KULLANILAN MADDELER
  SU

  Yangınların söndürülmesinde en çok kullanılan maddelerden birisidir.Yangın ortamına tatbik edildiğinde kendi ısısını artırabilmek için,sıcaklığı absorbe eder ve temas ettiği maddeleri soğutur.Yanan maddenin üzerine tatbik edildiği gibi,yanmamış olan maddelere de tatbik edilerek,madde serinletilerek yanması önlenir.
  Su ateşe tatbik edildiğinde stim-su buharı- meydana getirir.Böylelikle ortamdaki oksijeni azaltarak boğma etkisi yapar.Ancak,sudan hafif maddeler ve yanarken oksijen çıkaran maddelerde etkisiz kalır.
  Diğer bir husus ta,su yanan maddenin üzerine tatbik edildiğinde ısısını emer fakat,emilen ısı belli bir düzeyi aştığında suyun absorbe özelliği doyuma ulaşacağından,yanma tekrar başlar.Bu nedenle soğutma çalışmaları süreklilik arzetmelidir.
  Su ile söndürme elektrikli makinaların olduğu alanlarda ve B tipi yangınlarda kullanılmamalıdır.
  KARBONDİOKSİT
  Kimyevi olup,iletkenliği bulunan maddelerde rahatlıkla kullanılabilir.Yanıcı olmayıp,kimyevi maddelerle pek kolay birleşmez.Gaz halinde olduğu için ateşin üzerine kolayca dağılarak,yanıcı maddenin üzerini kaplar.
  Karbondioksitin söndürücü özelliği ateşi boğmasından kaynaklanır.Tatbik edildiğinde aniden sıvı halden gaz haline geçeceğinden,beyaz kar gibi bir madde görülür.Havadan ağır olduğundan doğrudan maddenin üzerini kaplar,hava ile ateşin birleşmesini engelleyerek,boğma etkisini gösterir.
  Normal şartlarda gaz halindedir.Soğutularak sıvı,hatta katı hale gelebilir.Yüksek basınçlı tüpler içinde saklanır.Tüpteyken sıvı haldedir.Çıkarken gaz haline dönüşür.Kullanım için öncelikle CO2 vanasının açılarak tüp içine boşalması sağlanmalıdır.Bu işlem yapılırken oluşacak basınç tehlikesi nedeniyle tüpün başlık kısmından uzak durmakta fayda vardır.Bu tür söndürücüler sıcak ortamlardan uzak tutulmalıdır.Yanıcı madde üzerine kendi basıncı ile püskürür,yalıtkandır. Zehirli olduğundan kapalı ortamlarda kullanılması tehlikelidir. Benzin, akaryakıt,elektrik yangınlarında kullanılır.

  KURU KİMYEVİ TOZ
  Bir çok yangın türünde kullanılabilir.Özellikle akaryakıt yangınlarında ve elektrikli makinaların yangınlarında,araçlarda rahatlıkla kullanılabilir.Zehirli değildir ancak,kapalı ortamlarda kullanılması durumunda solunum güçlüğüne neden olabilir.Sis gibi havaya dağıldığından görüş etkilenebilir.Hava içindeki rutubeti emme özelliği vardır.Bunun yanında,yangın esnasında oluşan ısı nedeniyle bileşiklerine ayrılarak,değişik maddeler halinde -su,karbondioksit, sodyum bikarbonat- ateşi söndürür.
  Kuru kimyevi tozlar hava ile yanıcı madde arasında tampon oluşturarak yanmayı engeller.Ateşin maddeye ulaşmasını engellediği gibi,zincirleme reaksıyonu da önlerler.Ateşi soğutma ve boğma özelliği vardır.
  Kuru kimyevi tozlar kullanım alanlarında güvenle saklanabilir.Bu özelliği nedeniyle her türlü binada bulundurulurlar. Uygulanması için, içinde bulunduğu tüpün mandalının sıkılması yeterlidir.Hortumu direkt olarak ateşin başlangıç kısmına yöneltilir.
  KÖPÜK-foam-
  Kimyasal bir bileşiktir.Basınçlı su ile karıştığında ,karışım köpük yapıcıdan tazyikle geçerken hava ile karışır ve köpüğü meydana getirir.Köpük,yangın yüzeyini bir battaniye gibi örterek,hava ile teması keser.Ayrıca soğutma özelliği de vardır.Köpükler seçilirken yangındaki maddelere uygun, değişik kimyasal özelliklere göre seçilmelidir.

  TOPRAK-KUM
  Özellikle katı ve sıvı yangınlarda ateş ile yanıcı madde arasında tampon oluşturarak örtme ve boğma özelliği nedeniyle kullanılmaktadır. Ancak,düzlemsel alanlarda kullanılabilme sınırlılığı vardır.  Büyük yangınlarda itfaiye tarafından gerekli müdehale yapılmaktadır.Ancak,özellikle evlerde ve bulunduğumuz ortamlarda olabilecek basit yangınlarda müdehalede bulunmamız,durumun kötüleşmesini engelleyecektir.Başlangıç yangınlarında eğer hiçbir malzememiz yoksa,battaniye gibi çeşitli nesneleri ıslatarak,ateşi örtme,boğma usulüne başvurulabilir.Evlerimizde kullandığımız tüpgazların güvenli olmasına,korsan üretilmiş tüpleri ev ve kullanma ortamlarına sokmamaya özen göstermeliyiz.
  Özellikle toplu yaşam-çalışma ortamlarında olası yangın tehlikelerine karşı önlem almak,müdehale için gerekli araç ve gereçleri bulundurmak,bunların kullanımı için kişileri eğitmek bir zorunluluktur.
  Yangın söndürme cihaz ve malzemelerinin düzenli olarak bakım ve kontrolünü yapmak,olası kötü sürprizlerle karşılaşmamak için gereklidir.Bu amaçla cihazların bakım kartlarını üzerinde bulundurarak,bakım-dolum tarihlerini kontrol etmekte fayda vardır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi