Kimyasal bağın tarihsel gelişimi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kimyasal bağın tarihsel gelişimi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  gFb-Mmth
  Özel Üye

  Cevap: Kimyasal Bağların Tarihçesi (Tarihi Gelişim)

  Empedokles ve Aristo'ya göre; tabiatta bulunan 4 elementi bir arada tutan sevgi ve iten nefret güçleri vardır. Tabiatta madde ve kuvvet iki ayrı ilkedir.
  Demokritos'a göre bütün maddelerin atomları aynı, ancak atomların dış yapıları farklıydı. Örneğin suyun atomları pürüzsüz olduğundan kaygan ve akışkan, demir atomları sert ve pürüzlü olduğundan bir birlerine yapışıklardı.
  Eski bilim insanlarının diğer bir bağ görüşü de Çengelli İğneler modelidir. Atomlar bu çengeller sayesinde tutunarak bağları oluşturuyordu.
  Bağ kavramındaki bugünkü anlamdaki gelişmeler, Avagadro'nun bazı atomların molekül şeklinde buluna bileceğini açıklamasıyla hız kazandı. İki atom bir arada bulunuyorsa mutlaka bu atomları bir arada tutan bir kuvvet olmalı fikri bağlar konusundaki çalışmaları hızlandırdı. Bugün biliyoruz ki kimyasal bağ; atomların elektron alış verişleri ve ya ortaklaşa kullanmalarıyla oluşmuştur.[1]
 3. 3
  Ziyaretçi
  çok saolun yardımcı olduğunuz için... 4. 4
  Ziyaretçi
  iyiki bu siteki açmısınız cok ama cok teşekkürler ...

+ Yorum Gönder
kimyasal bağ kavramının tarihsel gelişimi,  kimyasal bağların tarihsel gelişimi,  kimyasal bağ kavramının gelişimi,  kimyasal bağın tarihsel gelişimi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi