Anlatımlı örgü şapka yapımı

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Anlatımlı örgü şapka yapımı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Açıklamasıyla Çiçekli zincir kafes örgülü bere  orgu bere.jpgKullanılan İplikler: Süper İnci,

  Kullanılan Renkler:
  1291 (1 Yumak),
  Tığ No: 3.5
  Örgü Şekli: Zincir kafes  orgu bere.jpg
  Modelin Yapılışı
  6 zincir çekilir birleştirilerek halka oluşturulur.Aralarına 1’er zincir çekilerek 12 kafes yapılır.
  3. sırada 2 kafeste bir aynı yuvaya 2 kez batarak artırma yapılır.
  5. sırada 4 kafeste bir artırma yapılır. Bere 20 cm de bitirilir.
  Kenarlarına sık iğne ve 4 zincir çekilerek kirpik yapılır.
 3. 3
  Ziyaretçi
  Örgü şapka yapımı anlatımlı

  orgu bere2.jpg

  6 zincir cekiyoruz . birlestirip halka yapiyoruz .2 zincir cekip 16 tane trabzan yapiyoruz ,ve ucunu yine sik igne ile birlestiriyoruz.üstünden alma teknigi ..(önden)

  2. sirada her trabzana 2 tane trabzan yapilip sayi 32 olacak fakat püf nokta bir trabzana ustten batilacak diger yanindakine alttan batilacak resimlerde oldugu gibi , simdi 2 zincir cekip ikinci sirayi yapiyoruz . ilk trabzana ustten batip ilk trabzani olusturuyoruz , ayni yere tekrar batarak bi tane daha trabzan yapiyoruz boylece 1 trabzan 2 tane olmus oluyor ,diger trabzana alttan batiyoruz ayni sekilde iki tane alttan trabzan yapiyoruz , sirayi bu sekilde bitiriyoruz .
  Trabzan teknigi bu sapkada her sirada bu sekilde olacak .

  3.sirada 2 zincir cekip ustten aldigimiz trabzanlari yine ustten yapiyoruz 2 tane . alttan aldigimiz trabzana geciyoruz yanliz bu defa alttan aldigimiz ilk trabzani ayni yere iki defa trabzan yaparak ikiliyoruz .Yanindaki diger alt trabzanida tek örüyoruz .Böylece 3 tane alttan trabzan olusuyor.Sonra üstten alinan trabzanlar diye bu sekilde devam ediyoruz .
  Bundan sonraki siralarda alttan alinan trabzanlarda bu sekilde artirma yaparak devam ediyoruz ama ustteki trabzanlar hep 2 tane kalacak onlarda artirma olmayacak .Ta ki alttan alinan trabzanlarin sayisi 10 olana kadar devam ediyoruz .

  Simdi basiniza ölcün küçükse bi sira daha artirin 11 tane olsun trabzanlar , artirma islemi bitince artirmadan 4 sira 11 alt trabzanli ördüm .Sonraki sirada ise alt trabzanlari yaparken ilkini yani önceden artirdiklarimi geri dönüs yapmaya basladim yani ilk trabzani atlayip ikinciden baslayarak gittim sirayi ,yani 10 trabzana dusuyoruz(alttan alinan trabzanlar).Bu sekilde alttan alinan trabzanlar 6 ya dusene kadar devam edicez , sonra tekrar basa geldigimde kalan butun trabzanlari ustten alma trabzan seklinde gittim .

  Simdi kasket kismina gecebiliriz .Sapkayi ikiye katlicaz , bir ucundan diger ucuna trabzanlarin ustune SIK igne yapicaz yani ilmek almadan .Sonra elimizdeki o sert cisme gore eksiltmeler yaparak SIK igne seklinde örücez . Daha sonra ipi keselim bitirelim
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi