Endüstriyel ölçü aletleri hakkında bilgi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Endüstriyel ölçü aletleri hakkında bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Endüstriyel ölçü aletleri hakkında yazı
  Endüstriyel ölçü aletleri hakkında bilgi

  Bugün var olan test enstrümanlarından belkide en önemlisidir Bir osilaskopu olmayan servis yok gibidir. Tüm yapabildiklerini kullanıldığında osilaskop bir çok işi kolayca yapar.Osılaskop olmasaydı birçok şeyi yapamazdık.
  A-ÖLÇÜ ALETLERİN SEÇİMİNDE VE GÖZ ÖNÜNE ALINACAK TEMEL ÖĞELER
  A-1-Ölçü aletlerinin seçimi
  --Ölçü aletinin kalite sınıfı ölçüm yapılacak yerin gerek ve koşullarına uygun olmalıdır.Örnegin Sadece 220V 'u gösteren bir panelmetre için 0.5 kalite sınıfında pahalı bir ölçü aletini kullanmak ekonomik bir yatırım olmadığı gibi çalışmasında % 1'lik bir hata bulunan bir regülatör devresinde 2.5 kalite sınıfında bir ölçü aletini kullanmak oldukça sakıncalıdır.
  --Okuma hatalarından sakınmak için büyük yapılı ölçü aletleri seçilmelidir.
  --Yanlış değer okunmasından kaçınmak için skala taksimatları açık ve basit olmalıdır.skala taksimatlarının sayısı o ölçü aletinin kalitesi hakkında bir kıssas olamaz.Labaratuarlarda kullanılan çok duyarlı ölçü aletlerinde genellikle bir skala taksimatı bulunur.
  --Çok duyarlı ölçü aletlerinde saha transferi son derece açık ve basit olmalıdır.Karışık yapıda ölçü aletleri genellikle yanlış kullanma sonucu tahrip olurlar.
  --Bir çok büyüklük ve büyüklük türü (örneğin akım gerilim kapasite...) ölçen aletler kullanılırken aşırı dikkati gerektirir. Bu tür ölçü aletleri unutkanlıkları ve yanlış kullanımları asla bagışlamaz.Bu nedenle kişi önce kendi yeteneklerini tanımalı ve bilgisinin üstündeki ölçü aletlerini ne kullanmalı ne de satın almalıdır.
  A-2-Ölçü Aletlerininin Kullanılması
  -- Önce düşün sonra ölç...!
  1-Ölçülecek büyüklük nedir?
  2-Ölçüm nerede yapılacakdır?
  3-Nasıl ölçüleçektir?
  4-Ölçü aletinin ölçme sahası nedir?
  5-Ölçü aletinin yanıltma olasılıgı varmıdır?
  --Ölçümden önce ve ölçüm sırasında sakin ol...!
  Aceleci ve sinirli olmak dikkatinin dağılmasına ve daha ölçümün başında ölçü aletinin elden çıkmasına neden olur.
  --Ölçülecek büyüklüğün değeri hakkında kesin bir bilği yoksa önce ölçü aletinin en büyük sahası seçilmeli ve sonra küçük sahalara kademe kademe inilmelidir. Daima ibrenin en çok saptığı bir ölçme sahası seçilmelidir .Çünkü ölçü aletlerinin gösterme hataları skala son değerlerine doğru giderek azalır.
  --Özellikleri iyice atnınan bir ölçü aleti kullanılmalıdır.
  Özellikleri tam olarak tanınmayan ya da çok yeni ölçü aletleri ile iyice alışıldıktan sonra çalışmayapılmalıdır.
  kulanma talimatları okumak için basılmıştır.
  --Endüstriyel ölçü aletleri prensipte onarılmaz.
  Şayet kişi ölçü aletinin içinde neler olduğunu kesin bilmek istiyor ve kendini bu merak duygusundan uzak tutamıyorsa, bu işlemi çok aşırı bir özen ile yapmalıdır. Ancak merak duygusunun yanı sıra kişi,kendi ilgisinden ayrıca emin olmalıdır.
  --Endüstriyel ölçü aletlerinde bir düzeltme yapılamaz.
  Ölçü aletleri uzun tecrübeler ve kontrollar sonucu özel endüstri kesimlerinde imal edilir. Kuşkuya düşülen durumlarda, üretici firmasına bir kaç satır yazmak, bozulmuş bir ölçü aletinden daima daha ucuza mal olur.
  --Ölçü aletleri ancak yetenekli kişilere emanet edilebilir.
  --Ölçü aletleri korunmalı ve sakınılmalıdır.
  Çoğu kez bir arızanın içinden çıkamayan kişi bunun hıncını ölçü aletine hor davranarak çıkartır. Arıza ölçü aletinde olsa bile sinirli tutumlardan kaçınılmalıdır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi