Peygamberimizin israf ile sözleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Peygamberimizin israf ile sözleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Gülehasret
  Süper Moderatör

  Cevap:
  israfla ilgili hadisler

  Hz Cabir radıyallahu anh anlatıyor: "Ben çarşıdan et almış hamala vermiş eve dönüyordum Hz Ömer radıyallahu anh yolda bana yetişip: "Bu da ne?" diye sordu"Canımız et çekmişti, gidip bir dirhemlik et satın aldım" dedim Bunun üzerine: "Canın bir şey çektikçe gidip ondan alıyor musun? Herkese, israf olarak, canının her istediğini yemesi yeter!" diye çıkıştı"


  Hz Câbir radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm bir gün: "Halınız var mı?" diye sordular "Bizde halı da nasıl olsun?" dedim "Şurası muhakkak ki o da olacak!" buyurdular Nitekim dediği gibi oldu Gün geldi ben hanımıma (israf ve mekruh addettiğim için): "Şu halını benden bari uzak tut!" diye çıkıştığım vakit: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm: "Sizlerin de halıları olacak!" dememiş miydi?" diye karşılık verdi"


  Amr İbnu Şu'ayb an ebihi an ceddihi anlatıyor: "Bir adam Aleyhissalâtu vesselâm'a gelerek: "Ben fakirim, hiçbir şeyim yok, üstelik bir de yetimim var!" dedi Aleyhissalâtu vesselâm: "Yetimin malından ye! Ancak bunu yaparken ne israfa kaç, ne aceleci ol, ne de kendine mal et" buyurdular"


  İbnu Amr İbni'l-As radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Yiyiniz, tasadduk ediniz, giyiniz Fakat bunları yaparken israfa ve tekebbüre kaçmayınız"


  İbnu Ömer radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm abdest alan bir adam görmştü: "İsraf etme! İsraf etme!" buyurdular"


  Abdullah İbnu Amr radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm, abdest almakta olan Sa'd'a uğramıştı: "Bu israf da ne?" buyurdular Sa'd: "Abdestte dahi israf olur mu?" dedi Aleyhissalâtu vesselâm: "Evet! cevabını verdi, akan bir nehir üzerinde olsan bile!" 3. 3
  Ziyaretçi
  Hz.Enes radiyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Her iştiha duyduğunu yemen israftandır" 4. 4
  Ziyaretçi
  çok güzel ama bn en çok ilk baştaki hadisi beğendm :)

 5. 5
  Ziyaretçi
  Yolları ve gölgelikleri kirletmekten sakının

+ Yorum Gönder
peygamber efendimizin israfla ilgili hadisleri,  hz muhammedin israf ile ilgili sözleri,  peygamberimizin israfla ilgili sözleri,  peygamberimizin israf ile ilgili hadisleri,  peygamber efendimizin israf ile ilgili hadisleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 10 kişi