Mimoza nakışı hakında bilgi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Mimoza nakışı hakında bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Mimoza nakışı hakında bilgi
  Soru: ii akşamlar,mimoza nakışı makinadamı yoksa eldemi yapılıyor.diğer adı kurdale nakışımı.

  .
  ? 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap:
  El Sanatları Makine Nakısları Makine Mimoza İşi Resimleri Desenleri
  Mimoza işi tekniği; son derece basit, zevkli ve kısa sürede beceri kazanılarak makinede yapılan işleme tekniklerimizden biridir. Ev dekorasyonunda, dekoratif örtülerde, çeşitli aksesuarlarda, çanta, terlik, çocuk, spor ve abiye kıyafetlerin süslenmesinde çok zarif ve hoş bir şekilde kullanılmaktadır.
  Makinede Mimoza İşi
  Mimoza çiçeğinden esinlenerek yapıldığından dolayı bu teknik, ismini mimoza işi olarak almıştır. Renk ve şekil olarak tamamıyla mimoza çiçeğine benzetilerek çalışılır. Süsleme amacıyla dekoratif eşyalar üzerine uygulanmaktadır. Uygulanışı kolay ve zevkli bir nakış çeşididir. Yuvarlak hatlı ve oval desenlerde kullanılabilen bir tekniktir. Uygun zemin üzerine hazırlanan desen, renkli iplikler yardımıyla mimoza çiçeğinin görünümünü verecek şekilde doldurulur.


  Nakış Desen Çizme:
  Belirlediğiniz deseni parşömene çiziniz. Kâğıdı ters çevirerek kumaşa yerleştiriniz. İnce uçlu sert bir kalemle desenin tersinden üzerinden çiziniz. Kâğıdı kaldırınız. Kumaşa iyi geçmeyen yerleri desen üzerinden geçiriniz.
  Kopya Kağıdı İle Nakış Deseni Çizme:
  Deseni parşömen kâğıdına çiziniz. Deseni kumaş üzerine yerleştiriniz. Kumaş ile desen kâğıdı arasına kopya kâğıdını yerleştiriniz. Desen üzerinden çiziniz. Deseni ve kopya kâğıdını kaldırınız. Desenin hafif çıkan yerlerini kalemle çiziniz.


  Makine nakışı uygulanırken genellikle kumaşın gerilmesi gerekir. Mimoza işi tekniğinde kumaş, kasnakla gerilerek yapılır. Kumaşın gerginliği yapılan ürünün daha düzgün ve kaliteli çıkmasını sağlar. Aynı zamanda gerginliği iyi olan bir kasnakla işleme yaptığınızda sonuca her zaman daha çabuk ulaşırsınız.
  Uygulanacak germe tekniği kumaşa, desen özelliğine, kullanılacak tekniğe göre tespit edilir. Bunlar;
  Kasnakla germe, Kâğıtla germe.

+ Yorum Gönder
mimoza işi tekniği,  makinede mimoza işi nasıl yapılır,  mimoza nakış tekniği
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi