Fotoğraf sanatı hakkında geniş bilgi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Fotoğraf sanatı hakkında geniş bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Fotoğraf sanatı hakkında geniş bilgi

  fotoğraf Sanatı. Cumhuriyet döneminde sanatın her dalında yaşanan yenilikler fotoğrafçılık alanında da etkili olmuştur. Nitekim bu alanda Batı'daki her türlü yeni teknik ülkeye getirilmiş, basında fotoğraf kullanılmaya başlanmıştır. Fotoğraf sanatçısı stüdyodan dışarı çıkarak; ülkenin yaşamını, insanını, doğasını, tarihini görüntülemeye başlamıştır. İlk fotoğraf yarışması 1932'de düzenlenmiştir. Aynı dönemlerde okullara fotoğrafçılık dersleri konulmuştur.

  Cemal Işıksel, Nurettin Erkılıç, Selahattin Giz, Limasollu Naci, Şinasi Barutçu, İhsan Erkılıç, Baha Gelenbevi, Cumhuriyet döneminin ilk önemli fotoğrafçılarıdır. Çağdaş Türk fotoğrafçılığında gerçek anlamda sanatsal nitelikteki çalışmaların ilk tohumlarını ise 1950'li yıllarda yetişen sanatçı kuşağı atmıştır. Bu kuşağın en önemli sanatçılarından biri Ara Güler'dir. Yöresel olaylara çağdaş bir bakış açısı ve usta bir yorumla yaklaşan Ara Güler, bu özgün tavrıyla yalnızca yurtiçinde değil, yurtdışında da büyük bir sanatçı olarak kabul görmüştür.


  Fotoğraf makinesiyle varlıkların görüntüsünü filme kaydeden ve görüntülerinin karta basımını yaparak istenilen sayıda kopyasını çıkaran kişidir.

  GÖREVLER
  Fotoğrafçılık müşterinin isteğini karşılamak üzere ticari amaçla yapılabileceği gibi sanatsal olarak da fotoğraf tekniklerini kullanarak belgeleme iletişim tanıtım eğitim sanat gibi alanlarda görüntü üretimi ve aktarımını sağlayarak icra edilebilir. -Fotoğraf makinesini hazırlar -Müşterinin nasıl bir fotoğraf istediğini belirler -Işık ayarı yapar ve fotoğrafı çekilecek kişinin veya nesnenin konumunu en iyi görüntüyü verebilecek şekilde ayarlar -İyi bir fotoğraf elde etmek için makineyi ayarlar -Filmin negatiflerini makineden çıkarır -Filmi banyo eder -Pozitif görüntünün istenilen sayıda kopyasını çıkarır.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
  Fotoğraf makineleri fotoğraf büyütme makinesi (Agrandizör) tab makinesi (Minikop) rötuş alet ve malzemeleri (Rötuş sandığı çeşitli sertlikte kurşun kalemler) film banyo makinesi kart banyo makinesi makas su kapları spot ışıklar fotoğraf kartları ilaçlı sular filmler.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
  Fotoğraf Sanatçısı olmak isteyenlerin; -Görme duyusu güçlü ve renkleri ayırt edebilen -Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen -Kapalı yerlerde çalışmaktan sıkılmayan -Güzel sanatlara ilgili yeteneğini geliştirmeye değişikliğe önem veren -Ayrıntıları algılayabilen dikkatli sabırlı -İnsanlarla iyi ilişkiler kurabilen kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
  Fotoğraf sanatçısı fotoğraf stüdyolarında çalışabileceği gibi açık havada (dağ deniz kenarı) değişik ortamlarda (düğün nişan seminer toplantılar kongreler vb.) çalışabilir. Filmin banyosu ve tab edilmesi sırasında karanlık odada çalışmak gerekir. İş genellikle ayakta yürütülür. Normal çalışma saatleri dışında çalışmak ve seyahat durumu söz konusu olabilir. Fotoğraf sanatçısı görsel bir ürün yaratır işini yaparken müşteriyle ve çalışma arkadaşlarıyla etkileşimde bulunabilir ama bir fotoğraf sanatçısı işini tek başına da yürütebilir.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
  Fotoğraf sanatçıları kendilerine ait fotoğrafçılık işletmelerinde basın-yayın kuruluşlarında resmi ve özel işyerlerinde ve ajanslarda çalışırlar. Ticari resim yapan fotoğraf sanatçılarına olan ihtiyaç piyasadaki gelişmelere bağlı olarak bazen artmakta bazen de azalmaktadır. Ticari resim fotoğraf sanatçılığında kullanılan çeşitli gelişmiş araçlar hem talebi artırmakta hem de işgücüne olan ihtiyacı azaltmaktadır. Sanatsal fotoğrafçılık toplumun sanatsal ürün ihtiyaçlarına bağlı olarak gelişir buna bağlı olarak da talep doğar. Refah düzeyi yükselen toplumlarda sanata duyulan ilginin arttığı gözlenmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
  Mesleğin eğitimi üniversitelerin Güzel Sanatlar İletişim Sanat ve Tasarım fakültelerinin “Fotoğraf” “Fotoğraf ve Video” bölümlerinde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
  Mesleğin eğitimine girebilmek için -Lise veya dengi okul mezunu olmak -Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) “Fotoğraf” “Fotoğraf ve Video” lisans programlarından biri için ilgili üniversitenin belirleyeceği baraj puanı almak -İlgili üniversitenin yapacağı Özel Yetenek Sınavında başarılı olmak gerekmektedir. “Fotoğraf” “Fotoğrafçılık” “Fotoğrafçılık ve Kameramanlık” “Grafik” ön lisans programlarından birini başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları taktirde “Fotoğraf” “Fotoğraf ve Video” bölümlerinden birine ayrıca “Radyo ve TV Yayımcılığı” Radyo – TV Yayımcılığı” “Radyo – Televizyon Yayımcılığı” “Radyo – Televizyon Programcılığı” “Televizyon – Radyo Programcılığı” ön lisans programlarından birini başarı ile tamamlayanlar ise sözü edilen sınavda başarılı oldukları taktirde “Fotoğraf ve Video” lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
  Mesleğin Eğitim süresi 4 yıldır. Güzel sanatlar fakültesi sanat ve tasarım fakültesi “Fotoğraf” “Fotoğraf ve Video” bölümlerine özel yetenek sınavıyla öğrenci alınmaktadır. Bu sınavda adaylardan kendilerine verilecek fotoğraflar üzerinde jüri tarafından belirlenecek amaçlara uygun konu ve kompozisyon yeni kodrajların yapılması istenmekte optik ve fotoğraf kimyası alanlarında bilgi birikimi aranmaktadır. Güzel sanatlar fakültelerinde verilen eğitimde; fotoğrafın çağdaş kullanımı teknik beceri ve sanat formasyonu kazandırılır. Bu bölümde sanat ağırlıklı fotoğraf eğitimi verilmektedir.

  MESLEKTE İLERLEME
  -Ticari fotoğrafçılık yapan meslek mensupları işlerini veya işyerlerini büyütmek yoluyla ilerleyebilirler. -Sanatsal ağırlıklı çalışan fotoğrafçılar en iyi sanat ürünlerini üretme ve yarışmalarda derecelere girme yoluyla sanat çevresinde tanınan ve tutulan fotoğraf sanatçısı olma durumuna gelerek yükselme ve ilerleme kaydedebilirler. -Fotoğrafçılar portre ticari resim basın sinema ve televizyon moda ve reklam haber fotoğrafçılığı alanlarında uzmanlaşabilirler.

  BENZER MESLEKLER:
  Prodüktör Kameraman Sinema Film Fotoğraf Sanatçısı.

  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
  -İlgili eğitim kurumları -Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi -Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.
  Fotoğrafçılık Programının Amacı : Fotoğraf tekniği ve fotoğraf sanatı alanında çalışacak teknik elemanları yetiştirmektir.

  Fotoğrafçılık Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Fotoğraf programında fizik kimya ve genel kültür derslerinden başka fotoğraf teknikleri konusunda teorik dersler okutulmakta ve uygulama yaptırılmaktadır.

  Fotoğrafçılık için Gereken Nitelikler : Fotoğraf programında okumak isteyenlerin renkleri ve şekilleri algılama yeteneklerinin yüksek olması ve estetik görüş sahibi olmaları beklenir.

  Fotoğrafçılık Programının Bulunduğu Üniversiteler ve Fakülteleri :

  ONSEKİZ MART ÇANAKKALE MESLEK YÜKSEKOKULU
  KOCAELİ HEREKE ÖMER İSMET UZUNYOL MESLEK YÜKSEKOKULU
  YILDIZ TEKNİK YILDIZ MESLEK YÜKSEKOKULU

  Fotoğrafçılık Mezunlarının Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler : Fotoğraf programını bitirenlere "Fotoğraf Teknikeri" unvanı verilir. Fotoğraf teknikeri fotoğrafı çekilecek cismin ışık durumuna göre konumunu belirler; çekilen fotoğrafı kimyasal maddelerle banyo eder; fotoğrafı karta basar üzerinde gerekli düzeltmeleri yapar.

  Fotoğraf Teknikerlerinin Çalışma Alanları : Fotoğraf teknikerleri matbaalarda basında grafik ve reklam şirketlerinde özel ve resmi televizyon kuruluşlarında görev alabilirler isterlerse özel işyeri açabilirler.
 3. 3
  Ziyaretçi
  Gerçekten de dediğiniz gibi baya geniş bilgi var bu konuda 4. 4
  Ziyaretçi
  güzell ödevime çok yardımcı oldu :)

+ Yorum Gönder
fotoğrafçılık sanatı hakkında bilgi,  fotoğraf sanatı hakkında bilgi,  fotoğraf sanatı nedir,  fotoğraf sanatı vikipedi,  fotoğraf sanatı ile ilgili bilgi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi