Kavak yellerindeki aslının beresin yapımı

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kavak yellerindeki aslının beresin yapımı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kavak yellerindeki aslının beresin yapımı
  Soru: SLM ben kızıma kavak yellerindeki aslının beresin den yapıyorum .ama modeli 1 karış kadar ördüm nasıl bitirip yuvarlayacağımı bilmiyorum .yardımcı olursanız sevinirim ? 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap:
  KAVAK YELLERİ ASLI’NIN BERESİ
  KAVAK YELLERİ ASLI’NIN BERESİ yapılışı


  Nerdeyse bir hafta olmuş bloguma uğramayalı…Bir yandan okul işleri bir yandan bir türlü geçmeyen hastalığım yüzünden yeni yazı giremedim ve sizin bloglarınızı da pek ziyaret edemedim.İki gündür yine raporluydum,okula gidemedim:(Bugün doktor randevum için dışarı çıktık,elimizde bir torba ilaçla geri dönerken de kararan havaya inat yeni ördüğüm beremi fotoğrafladık eşimle.Bu bereyi bir yerlerden hatırlayabilirsiniz.Kavak Yelleri dizisinin eski bölümlerinden birinde Aslı giymişti bu bereden.Gördüğümde çok beğenmiş ve örmek istemiştim,ancak nasip oldu.


  Bu bereyi ince bir iple örmek istedim,seçtiğim ip Ören Bayan Dora İnce..3.5 numara şiş kullandım.Misinalı şişle de örülür aslında ama ben onlarla pek hızlı öremiyorum,ondan tercih etmedim.Birazdan açıklamasını yapacağım bu berede kullanılan model ile birçok şey örülebilir.Örneğin belli bir matematiği var.Düzeni tutturunca hemen ezberleniyor ve keyifle örülüyor.

  Berede kullanılan model 15′in katı ilmek üzerine kuruluyor.Yanlara da 3′er tane düz ilmek ekleniyor.Bereye 151 ilmekle başladım.7 sıra 1 ters 1 düz ördüm.Bundan sonra örgünün arka sıraları hep ters örülüyor.Ön sıralar ise şu şekilde örülüyor:
  1.sıra:3 düz,1 ilmek sağa doğru kes,1 artır,1 düz,1 artır,1 sola doğru kes,5 düz,1 ilmek sağa doğru kes,1 artır,1 düz,1 artır,1 ilmek sola doğru kes,5 düz,…aynı şekilde devam edilir,en sona kalan 3 ilmek düz örülür.
  3.sıra:2 düz,1 ilmek sağa doğru kes,1 düz,1 artır,1 düz,1 artır,1 düz,1 ilmek sağa doğru kes,3 düz,1 ilmek sağa doğru kes,1 düz,1 artır,1 düz,1 artır,1 ilmek sola doğru kes,3 düz…aynı şekilde devam edilir,sondaki iki ilmek düz örülür.
  5.sıra:1 düz,1 ilmek sağa doğru kes,2 düz,1 artır,1 düz,1 artır,2 düz,1 ilmek sağa doğru kes,1 düz,…aynı şekilde devam edilir,sondaki bir ilmek düz örülür.
  7.sıra:1 ilmek kes,3 düz,1 artır,1 düz,1 artır,3 düz,3 ilmeği beraber ör,3 düz,…aynı şekilde devam edilir,sondaki iki ilmek beraber düz olarak örülür.
  9.sıra:1 düz,1 artır,1 ilmek sola doğru kes,5 düz,1ilmek sağa doğru kes,1 artır,1 düz,1 artır,1 ilmek sola doğru kes,5 düz,1 ilmek sağa doğru kes,1 artır,1 düz,1 artır,1 ilmek sola doğru kes,5 düz,…aynı şekilde devam edilir.son üç ilmek kalınca:bir ilmek kesilir,bir ilmek artırılır,son ilmek düz örülür.
  11.sıra:1 düz,1 artır,1 düz,1 ilmek sola doğru kes,3 düz,1ilmek sağa doğru kes,1 düz,1 artır,1 düz,1 artır,1 düz,1 ilmek sola doğru kes,3 düz,1 ilmek sağa doğru kes,1 düz,1 artır,1 düz,1 artır,1 düz,1 ilmek sola doğru kes,3 düz,…aynı şekilde devam edilir.sonda 4 ilmek kalınca,bir ilmek kesilir, ikinci ilmek düz örülür, bir ilmek artırılır,son ilmek düz örülür.
  13.sıra:1 düz,1 artır,2 düz,1 ilmek sola doğru kes,1 düz,1ilmek sağa doğru kes,2 düz,1 artır,1 düz,1 artır,2 düz,1 ilmek sola doğru kes,1 düz,1 ilmek sağa doğru kes,2 düz,1 artır,1 düz,1 artır,2 düz,1 ilmek sola doğru kes,1 düz,…aynı şekilde devam edilir.sonda 5 ilmek kalınca:1 ilmek kesilir, ikinci ve üçüncü ilmek düz örülür, bir ilmek artırılır,son ilmek düz örülür.
  15.sıra:1 düz,1 artır,3 düz,3 ilmek beraber düz örülür,3 düz,1 artır,1 düz,1 artır,3 düz,3 ilmeği beraber düz ör,1 artır,1 düz,1 artır,3 düz,..devam edilir.sıranın sonunda üç ilmek düz örülür bir artırılır,1 düz örülür.


  Anlattığım 15 sıra 4 kere tekrarlanır.Sonra ilk 7 sıra tekrarlanır.Berenin daha bol olmasını isterseniz tekrar sayılarını artırabilirsiniz.Sıra geldi ilmekleri azaltmaya.Berenin ön yüzündeki bütün ilmekler 2 ilmek beraber düz örülerek sıra tamamlanır.Arka sırada da aynı işlem tekrarlanır.Berenin kendi ipinden uzunca bir parçayı iğneye geçirin,bu iğneyle ipi kalan ilmeklerin içinden geçirin,büzün,düğümlerle sabitleştirin,sonra da berenin iki kenarını düzgünce dikerek birleştirin.İşte bereniz hazır!
  Umarım bereyi ve açıklamasını beğenirsiniz…İyileşmem için dualarınızı eksik etmeyin lütfen..Öksürmekten ciğerlerim sökülüyor inanın:((İnşallah bir sonraki yazımda size iyileştiğimi söyleyebilirim…Herkese mutlu ve sağlıklı bir haftasonu dilerim:))
+ Yorum Gönder
aslının beresi yapılışı,  kavak yelleri aslinin beresi,  kavak yelleri aslının beresinin yapılışı,  aslının şapkasının yapılışı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi