Anal siğil tedavisini kendimiz yapabilirmiyizhangi uzman doktora gitmeliyiz

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Anal siğil tedavisini kendimiz yapabilirmiyizhangi uzman doktora gitmeliyiz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Anal siğil tedavisini kendimiz yapabilirmiyizhangi uzman doktora gitmeliyiz

 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: Genel Cerrahiye gidilmeli


  Siğil nedir?
  Ciltten kabarık, karnabahara benzer, beyaz-pembe renkli çıkıntılardır.

  Siğillerin sebebi nedir?
  Siğiller bir virüsün (HPV- Human Papilloma Virüs) sebep olduğu cilt hastalığıdır.

  Siğiller vücutta nerelerde görülür?
  El ve ayaklarda sıklıkla görüldüğü gibi cinsel organlar ve makat etrafında da görülürler.

  Makatta görülen siğiller ellerde görülenlerden farklı mıdır?
  Siğile sebep olan virüsün çok sayıda alt tipi vardır. Bu tiplerden bazıları el ve ayaklarda görülen siğilleri yaparken bazıları da cinsel organ ve makat çevresinde görülen siğillere sebep olurlar.

  Makatta ele gelen çıkıntılar siğil midir?
  Makatta ele gelen çıkıntılar ve şişlikler başka hastalıkların belirtileri de olabilir. Siğiller saplı veya sapsız kabarıklıklar şeklinde olabilirler. Bunları ayırt etmek için muayene etmek gerekir.

  Makattaki siğillerin belirtileri nelerdir?
  Makat çevresinde kaşıntı, kanama, akıntı ve ıslaklık yaparlar. Bu sebeple günlük sosyal hayatı etkilediği gibi psikolojik olarak da kişiyi rahatsız ederler. Bu çıkıntılar dağınık ve küçük olabildikleri gibi birbiriyle birleşip makatı kapatacak kadar büyüklüğe de ulaşabilirler.

  Bu siğiller başka hastalıklarla karışır mı?
  Makatta yerleşen hastalıkların belirti ve şikayetleri benzer olduğu için hastalar tarafından bu bölgedeki tüm şikayetler basur olarak tanımlanır. Ama tabi ki makat bölgesinde görülen birbirinden farklı hastalıklar vardır. Siğillerden ayırt edilmesi gereken en önemli hastalıklar sifiliz ve cilt kanseridir.

  Bu siğiller kimlerde görülür?
  Cinsel olarak aktif olan erkeklerde sıklıkla görülmekle beraber kadın ve çocuklarda da görülür.

  Virüs nasıl bulaşır?
  Makat bölgesinde görülen siğillerin başlıca bulaşma yolu cinsel ilişkidir. Siğiller cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklar arasında ilk sıradadır. Anal cinsel temas esnasındaki küçük cilt tahrişleri sonucu dokuya yerleşirler.

  Cinsel bir aktivite olmadan da siğil olabilir mi?
  Özellikle cildi tahriş edecek kaşıntı durumlarında virüs herhangi bir şekilde bu tahrişli cilde bulaşırsa hastalık gelişebilir.

  Virüs bulaşınca hemen hastalık ortaya çıkar mı?
  Virüs ile temastan 1-6 ay sonra hastalık gelişip cilt çıkıntıları ortaya çıkabilir. Bazen daha da uzun zaman alabilir.

  Siğiller başkasına bulaşır mı?
  Cinsel temas ile bulaşabilir. Hatta siğillerin çıkarılması sırasında sağlık elemanlarına bile bulaşabilir.

  Eşler arasında bulaşmayı engellemek için ne yapmak gerekir?
  En kısa sürede tedavi olmak, cinsel ilişkiden kaçınmak yeterlidir.

  Nasıl teşhis edilir?
  Sadece bakıp görmek teşhis için yeterlidir. Ama bazı hastalarda çıkıntılar makatın içine doğru yayılabildiğinden makatın hemen giriş kısmını anoskop denen aletle kontrol etmek gerekir. Patolojik inceleme de yapılabilir.

  Siğiller ne zaman tedavi edilmelidir?
  Siğiller ilk tespit edildikleri zaman tedavi edilirlerse başarı şansı yüksektir. Yoksa tekrar etme ihtimalleri artar.

  Tedavi seçenekleri nelerdir?
  Tek ve etkili bir tedavi yöntemi yoktur. Hastalığın yerleşimine ve yaygınlığına, hastanın cinsiyetine, beklentilerine, hekimin tecrübesine göre tedavi yöntemi belirlenir. Üç ana tedavi yöntemi vardır. Bunlar kimyasal ilaçlarla tedavi, fiziksel yöntemlerle tedavi ve bu gruplara girmeyen diğer tedavi yöntemleridir.

  Kimyasal ilaçlarla tedavi nasıl yapılıyor?
  Bu ilaçlar genellikle sıvı ve merhem şeklindeki ilaçlardır. Siğillerin üzerine sürülürler ve siğilleri yakarak kaybolmalarını sağlarlar. Bazılarının yan etkileri, bazıların tedavide başarısız olmaları gibi eksik yanları vardır. En sık kullanılanları Podofilin ve İmiquomod (Aldara) dır. Bu yöntemler işlem yapılacak alanı uyuşturmaya gerek duymadan muayenehane şartlarında yapılabilir.

  Fiziksel yöntemlerle tedavi nasıl yapılıyor?
  Bu yöntemler siğilin dondurulması, bıçakla veya diğer kesici aletlerle temizlenmesi işlemleridir. Bu yöntemleri uygulamak için işlem alanını uyuşturmak gerekir. Eğer alan büyük ise işlem, ameliyathanede anestezi altında da yapılabilir. Bu yöntemler içinde bıçak ile kesme ve elektrokoter ile yakarak kesme yöntemlerinin başarısı yüksek ve nüksü azdır.

  Tedavi süresi nedir? Ne zaman düzelir?
  Kimyasal maddelerle yapılan tedavide süre 1-2 aya kadar uzayabilir. Fiziksel yöntemler ise anında siğilleri yok eder. Dolayısıyla bu süre sonunda hastalık temizlenmiş olur.

  Tedavi sonrası tekrar eder mi?
  Bütün tedavi yöntemlerinde az ya da çok nüks riski vardır. Nüks tesbit edildiği anda yeniden tedavi edilmesi hastalıkla mücadele için şarttır, sonraki nüksleri engeller.

  Tedavi başarısı nedir?
  Kimyasal yöntemlerle başarı oranı %50-60 lar seviyesinde ve nüksleri %40-50 civarındadır. Fiziksel yöntemlerle tedavide başarı oranı %80-90, nüks oranı %10-20 civarındadır. 3. 3
  Ziyaretçi
  Burada bilmediğim bilgileri öğrendim ama yardımda bulundunuz bana bende arkadaşlarıma tavsiyede bulunacağım...+ Yorum Gönder
makatta siğil için hangi doktora gidilmeli,  makat siğili için hangi doktora gidilmeli,  genital siğil için hangi doktora gidilmeli,  kondilom için hangi doktora gitmeliyim,  makattaki siğiller için hangi doktora gidilmeli
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi