Yerdeniz büyücüsü adlı kitabın özeti

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yerdeniz büyücüsü adlı kitabın özeti ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Yerdeniz büyücüsü adlı kitabın özeti





 2. 2
  Ensar
  Özel Üye





  Cevap: YERDENİZ BÜYÜCÜSÜ - URSULA K. LE GUIN

  Fantastik edebiyat dünyasının kraliçesi Ursula K. Le Guin'in meşhur Yerdeniz beşlemesinin (aslında üçleme olarak yola çıkılmış)ilk kitabı Yerdeniz Büyücüsü. Çok gençken masal gibi okuduğum bu kitabı bir kez daha okumaktan ilkine benzemeyen yoğun bir keyif aldım. Kitaptaki yaratıcılık insanı hayranlıktan öte allak bullak ediyor. Kitapta kurulan dünya, düzen, ilişkiler, tabiat, güç sistemi, bilgi sistemi, insanlar ve diğer varlıklar bir anlamda bildiğimizden çok farklı bir anlamda da felsefenin yarattığı ideal dünyalara benziyor.

  Yerdeniz Büyücüsü Çevik Atmaca annesinin doğumda ölmesiyle yetim kalır. Basit bir köy cadısı olan teyzesi ondaki büyücülük gücünü fark eder ve ona bildiği basit büyüleri öğretir. Bu bilgileri düşmana karşı kullanarak köyünü savunan Çevik Atmaca ilk ustası sayılabilecek Ogion tarafından keşfedilir ve isimlendirilir. Gücünü yitirmemesi için ismini saklamak zorunda olan Ged, Ogion’un köyünde , onun yanında çıraklık günlerine başlar. Ged adını korumalıdır. Çünkü bir varlığa büyü yapmak isteniyorsa onun adı mutlaka bilinmelidir. Ve doğadaki her şeyin gerçek bir adı vardır. Kayaların, dağların, insanların, hayvanların, ağaçların, yaprakların, rüzgarların…Bu adlar bilindiğinde onlara yapılan büyüler daha kuvvetli olur. Ve bir şeyin adını bilmiyorsanız onunla konuşmanız, onu ikna etmeniz de zordur.

  Ogion’un köyünde Re Albi Kontunun fesat kızı tarafından dolduruluşa gelir, yanlışlıkla kötüler diyarından bir varlığı çağırır. Ged’in başı ilk gençliği boyunca gururuyla her zaman dertte olacaktır. Bu varlık Ged’e musallat olur, ona yakalanmak korkusuyla yaşamaya başlar. Ogion yaptığının ne denli kötü olduğunu ona gösterir. Ayrıca ona iki seçenek sunar. Ya kendisiyle kalarak sessizlik içinde ağır akan zamanla bir şeyleri kendisi hissederek ve duyarak öğrenecektir. Ya da Yerdenizin en büyük büyücülük okulu Roke’a gidecektir. Monotonluktan sıkılan Ged, Roke’u tercih eder. Roke’da baş büyücü de dahil olmak üzere herkes onun büyük yeteneğinin farkına varır. Ged gururu yüzünden Jasper ile yarışa girer, öte dünyadan bir varlığı çağırmaya kalkar, isimsiz yaratık bu kez Ged’e saldırır. Başbüyücü kendi hayatı pahasına Ged’i kurtarır. Bu olaydan sonra olgunlaşmaya başlayan Ged artık daha mütevazı bir hayat istemektedir. Ancak yaratık onun peşini bırakmaz. Ondaki gücü kendi gücüyle birleştirerek karanlık dünyadan aydınlığa hükmetmektir amacı. Önce ondan sürekli kaçmaya çalışır Ged. Ustası Ogion böyle korku içinde yaşamaktansa kendisinin avcı konumuna geçmesini önerir ona.Böylece roller değişir. Ged ustasına bir not bırakarak ayrılır oradan: “Usta, ben avlanmaya gidiyorum.”

  İyilikle kötülüğün savaşı, insanın içindeki karanlık temaları bu kadar yaratıcı bir zekanın eseri olarak işlendiğinde okumaya doyum olmuyor.

  Bazı bölümler örneğin Roke Adasındaki okul sistemi, dersler, kurallar, yapılan şenlikler Harry Potter’ı , Karanlık güçler, güce hakim olma, büyülü ormanlar, iklim değiştirme büyüleri, dönüşüm büyüleri ise Yüzüklerin Efendisi’ni hatırlattı. Tolkien mi önce yazmış Le Guin mi bilmiyorum. Rowling’in sonradan yazdığı kesin. B kadar benzerliği olan dünyaları keşfetmek bir tesadüf mü yoksa etkilenme midir çok merak ediyorum. Le Guin bu dünyaları yaratmadığını, yazdıkça keşfettiğini söylüyor. Ne güzel bir keşif. Le Guin bu kitabın büyümek hakkında olduğunu söylemiş. Bir büyücünün ustalaştığını, bir çocuğun büyüyüp olgunlaştığını zevkle izliyoruz.

  Tadımlık birkaç bölüm okumak isterseniz:

  “ Gerçek büyücülerin bildiği, yolunda hizmet verdiği ve büyülerini gerçekten gereksinim duyulmadan kullanmalarını engelleyen denge ve düzen hakkında hiçbir şey bilmiyordu.”

  “Fakat güç, sadece ihtiyaç olduğunda ortaya çıkmaz. Bilgi de olması gerekir.”

  “Fakat sonucunun ne gibi bir hayır veya şer getireceğini bilmeden, tek bir şeyi bile, ne bir taşı, ne bir kum tanesini dönüştürmemelisin. Dünya bir denge içindedir. Dengededir. Büyücülerin dönüştürme ve çağırma güçleri dünyanın dengesini bozabilir. Bu güç tehlikeli bir güçtür. Korkunç bir güçtür. Bilgiyi izlemeli, gereksinime hizmet etmelidir. Bir mum yakan bir gölge yaratır…”

  “Ged neredeyse boyun eğmişti, ama tam olarak değil. Teslim olmamıştı. Kötülerin teslim olmamış ruhları ele geçirmesi çok zordur.”







 3. 3
  Ziyaretçi
  çok güzel bir kitap okumanızı tavsiye ederim







+ Yorum Gönder
yerdeniz büyücüsü özet,  yerdeniz büyücüsü kitap özeti,  yerdeniz büyücüsü özeti,  yerdeniz büyücüsü,  yerdeniz büyücüsü kitabının özeti
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi