Slayta nasıl yazı konulur

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Slayta nasıl yazı konulur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Slayta metin ekleme hakkında

  Slaytlara dört tür metin ekleyebilirsiniz: yer tutucu metin; bir Otomatik Şekil'de yer alan metin; bir metin kutusunda yer alan metin ve WordArt metni.
  Yer tutuculardaki metin
  Resim yazısı olarak kullanılan metin kutusu
  WordArt metni
  Bir ok Otomatik Şekil'de yer alan metin
  Yer tutuculara yazdığınız başlıklar ve madde işaretli listeler gibi slaytta veya Anahat sekmesinde düzenlenebilir ve Anahat sekmesinden Microsoft Word'e gönderilebilir. Metin kutusu, Otomatik Şekil veya WordArt metni gibi bir nesnede (nesne: Bir tablo, grafik, resim, denklem veya başka bilgi türü. Bir uygulamada oluşturulan ve bir başka uygulamada bağlanabilen veya katıştırılabilen nesneler, örneğin elektronik tablolar, OLE nesneleridir.) yer alan metin Anahat sekmesinde görüntülenmez ve bu metnin slaytta düzenlenmesi gerekir.
  Yer tutucular

  Slayt düzenleri çeşitli bileşimlerde metin ve nesne yer tutucuları içerir. Metin yer tutucularında başlıkları, alt başlıkları ve gövde metnini slaytlarınıza yazın. Yer tutucuları yeniden boyutlandırabilir, taşıyabilir ve kenarlık (kenarlık: Bir nesnenin kenarlarındaki görülebilir çizgi. Örneğin, bir dikdörtgenin dört çizgisi kenarlığını oluşturur.) ve renklerle biçimlendirebilirsiniz.
  Metin Otomatik Sığdırma
  Microsoft PowerPoint varsayılan değer olarak, yazmakta olduğunuz metinleri yer tutucuya sığacak biçimde otomatik olarak yeniden boyutlandırır. Örneğin, madde işaretli bir liste hazırlarken, yer tutucuya sığmayacak kadar büyük bir metin yazarsanız, PowerPoint tüm metni sığdırmak için yazı tipi boyutunu (en az 8 punto) küçültür ve satır aralığını azaltır. Başlık metinlerinde bazı sözcükler ikinci satıra kayarsa, metin tek bir satıra sığacak biçimde yazı tipi boyutu bir boy küçültülür.
  Metin Otomatik Sığdırma ayrıca, metni küçülttüğünüz bir yer tutucuya sığacak biçimde küçültür ve yer tutucuyu büyütürseniz, metni de yeniden büyütür.
  Metin Otomatik Sığdırma'yı açıp kapatabilirsiniz. Bu işlev açık olduğunda, ilk kez yeniden boyutlandırılırken yazdığınız metnin yanında görüntülenen Otomatik Sığdırma Seçenekleri düğmesini kullanarak, belirli bir yer tutucuda nasıl işlev göreceğini ayarlayabilirsiniz. Düğme tıklatıldığında, sığmayan metinle ilgili seçenekler sunan bir menü görüntülenir. Otomatik Sığdırma ayarını genel olarak açık tutarken, geçerli yer tutucu için metni yeniden boyutlandırmayı durdurabilirsiniz. Ayrıca Otomatik Düzelt iletişim kutusunu görüntüleyebilir ve Otomatik Sığdırma ayarlarının tümünü kapatabilir ve böylece metin otomatik olarak yeniden boyutlandırılır. Tek sütunlu slayt düzeninde metin yer tutucunun dışına taşarsa, şu seçenekleri de alırsınız: metni iki slayda bölmek, aynı slayt başlığını taşıyan yeni ve boş bir slayt oluşturmak veya özgün slaytta iki sütunlu bir slayt düzeni oluşturmak. Bu seçenekleri, Otomatik Sığdırma açıkken veya kapalıyken kullanabilirsiniz.
  Gövde metni için Otomatik Sığdırma seçeneği,notlar bölmesine (notlar bölmesi: Normal görünümünde bir slayda eşlik etmesini istediğiniz notları yazdığınız bölme. Bu notları not sayfaları olarak yazdırır veya bir sunuyu Web sayfası olarak kaydettiğinizde görüntülenmelerini sağlarsınız.) yazdığınız notlara da uygulanır.

  Otomatik Şekiller

  Çağrı balonları ve blok okları gibi Otomatik Şekiller metin iletilerine geçici olarak katılır. Bir Otomatik Şekil'e metin yazdığınızda, metin şekle iliştirilir ve şekille birlikte taşınır veya döndürülür.
  Metin kutuları

  Metin tutucunun dışı gibi, slayt üzerinde herhangi bir yere metin eklemek için metin kutularını kullanın. Örneğin, Örneğin, bir metin kutusu oluşturup bir resmin yanına konumlayarak, resme (resim:Grubunu çözüp iki veya ikiden çok nesne olarak işleyebileceğiniz (meta dosyası gibi) bir dosya veya tek bir nesne olarak kalan (bit eşlemler gibi) bir dosya.) bir resim yazısı ekleyebilirsiniz. Otomatik Şekillere metin eklemek isteyip, metnin şekle iliştirilmesini istemediğiniz durumlarda metin kutuları kullanışlıdır. Metin kutularının sınırı, dolgusu, gölgesi veya üç boyutlu (3-D) efekti olabilir ve şekilleri değiştirilebilir.
  WordArt

  WordArt'ı güzel efektler elde etmek için kullanın. WordArt metinlerinizi uzatabilir, eğebilir, bükebilir ve döndürebilir, üç boyutlu (3-D) veya dikey yapabilirsiniz.+ Yorum Gönder
slayt yazısı,  slayt yazıları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi