Yansıma ve yansıma kanunları hakkında bilgi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yansıma ve yansıma kanunları hakkında bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Yansıma ve yansıma kanunları hakkında bilgi

 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  Cevap: Yansıma
  Bir yüzeye düşen ışığın aynı ortam içinde yolunu değiştirmesine yansıma denir.
  Gözümüze gelen ışık , ister doğrudan isterse dolaylı aydınlatılmış cisimlerden yansıyarak gelsin , görme sinirlerini uyararak görmemizi sağlar. Bundan dolayı ışık olaylarını incelerken ışık kaynaklarını ve aydınlatılmış cisimleri birbirinden ayırt etmek zordur. Işık kaynağından çıkan ışınlar doğrudan gözümüze gelirse ışık kaynağını görürüz. Işık kaynağından çıkan ışınlar cisimlere çarpar ve cisimlere çarpıp gözümüze gelirse cismi görürüz.
  Cisimlerin ışığa karşı değişik tepkileri vardır. Işık bir cisme çarpınca ya yansır ; ya cisimden geçer ; ya da cisim tarafından soğurulur. Bu cismin parlaklığına ve saydam olup olmadığına bağlıdır.Siyah cisimler dışında her madde ışığı az ya da çok yansıtır. Parlak metal ve ayna yüzeyleri , üzerine düşen ışığın büyük bir kısmını yansıtırlar.
  Parlak bir metal ve ya ayna yüzeyine düşen ışık demeti , çok belirgin bir yansıtılmış demet verirse buna düzgün yansıma denir.


  Düzlem Aynalar

  Ayna üzerine düşen bir ışık demeti yine bir demet olarak yansır.Düzlem aynanın parlak yüzeyi sırlanmış yüzeydir. Işığın aynaya düştüğü noktadan aynaya çizilen dik doğruya normal ; gelen ışının normal yaptığı açıya gelme açısı ve yansıyan ışının normal yaptığı açıya yansıma açısı denir.

  Yansıma Kanunları
  1-Gelen ışın , normal ve yansıyan ışın aynı düzlemdedir.
  2-Gelme açısı yansıma açısına eşittir.
  3-Normal üzerinden gelen ışın kendi üzerinden yansır.
  4-Bir düzlem aynaya gelen ışın,aynayla yaptığı açı kadar açı yaparak yansır
  5-Bir düzlem aynaya gelen ışınla yansıyan ışın arasındaki açının yarısı gelme açısına veya
  yansıma açısına eşittir.
  6-Gelme açısı ile,gelen ışının aynayla yaptığı açının toplamı,yansıma açısıyla yansıyan ışının
  aynayla yaptığı açının toplamı 90 derecedir.

  DÜZ AYNADA GÖRÜNTÜ

  Noktasal bir K ışık kaynağının düz aynadaki görüntüsünü çizmek için,kaynaktan aynaya gelen ışınlardan en az ikisi alınmalıdır.Kaynaktan aynaya gelen ışınlar,yansıma kanunlarına uyarak yansır.Yansıyan ışınlar birbirinden uzaklaştıklarından aynanın önünde kesişemez.Yansıyan ışınların uzantılarının kesiştiği K’noktası,K noktasının görüntüsüdür.
 3. 3
  Ziyaretçi
  teşekkur ederm 4. 4
  Ziyaretçi
  çooooook tşkr ederim çk işime yaradı sağolun

+ Yorum Gönder
yansıma kanunları,  yansima kanunlari,  yansıma kanunlarını yazınız,  yansıma kanunları hakkında bilgi,  yansıma kuralları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi