Astroloji nedir nerelerde kullanılır?

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Astroloji nedir nerelerde kullanılır? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Astroloji nedir nerelerde kullanılır?

 2. 2
  Gülehasret
  Süper Moderatör

  Cevap: Astroloji Nedir? Vikipedi


  Eski çağlarda, insanlar günlük hayatlarındaki olay ve olguların çoğunda sihir ve büyünün etkilerine inanırlardı.İyi ürün almak,hayvan sürülerinin çoğalması,düşmanlarına karşı zafer kazanmak, salgın hastalıklardan, tabiat afetlerinden korunmak için sihir ve büyünün yardımına ,yararlılığına sarsılmaz bir inanç beslerlerdi. İlkbahar yani ekim zamanı gelip çattığında, yıldızların gökyüzünde belirli yerlerde ışıdıklarını farketmişlerdi. Buna karşılık, sonbahar yani hasad zamanı geldiğinde,aynı yıldızlar değişik yerlerde ışıldıyorlardı. Bu yüzden, ekinlerin olmasıyla yıldızlar arasında sihirli bir ilişkinin bulunduğunu düşündüler.
  Yıldızları,yıldızların durumlarını daha yakından incelemek, titiz ve devamlı bir gözlemle izlemek gereğini duydular. Yıldızların parlaklığına,durumuna bakarak, geleceğe ilişkin yorumlar, açıklamalar yapmağa başladılar. Başka türlü söylemek gerekirse yıldızlardan geleceği okumak çabasına giriştiler. Bu davranış ve inanç giderek kökleşti. Krallar ve hükümdarlar,saraylarında özel yıldıza bakıcılar bulunduruyorlar,hareketlerini,kararlarını onların sözde yıldızlardan okudukları şeylere,yıldıza bakıcıların tavsiyelerine göre ayarlıyorlardı.
  Astroloji, işte bu yıldızları inceleyerek geleceği okumak, geleceği söylemek işine verilen isimdir.
  Eski yunanlıların ünlü bilge ve düşünürü Aristoteles (M. Ö 384-322),o çağda bilimleri sıralarken-astrolojiyi de tabii bilimlerin bir kolu olarak saymıştı. Farabi ve İbn Haldun gibi Doğulu bazı bilginler de, astrolojiyi aritmetik bilimlerin dört kolundan biri diye nitelendirilen astronominin bir dalı olarak kabullenmişlerdi. Eski bilginlere göre gökyüzü on iki bölgeye ayrılırdı Bu bölgelerin her birinin özel işaretleri vardı. Aslında on iki takım yıldız, ya da burç olan bu bölümler , Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık diye isimlendirilmişti. Bilginler, bu burçlardan her birinin insanlar üzerinde ayrı etkileri olduğu inancındaydılar. Günümüzde gazete ve dergilerde verilen “yıldız falı” da hala bu inancın izlerini ve etkilerini taşımaktadır.
  Güvenilir tarih kaynakları, astrolojinin çok eski zamanlarda Kaidede doğmuş olduğunu belirtmektedir. İskenderiyedeki Kaideli rahiplerin yıldızlara bakarak önemli bazı olayları önceden haber vermeleri, onların ününü büsbütün arttırmıştı. Gerçekte,astroloji dünyanın en eski bilimlerinden biri diye tanımlanabilir.

  İslamda astroloji ve burçların yeri+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi