İnsanlar neden kötü davranırlar ile ilgili kompozisyon örnekleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İnsanlar neden kötü davranırlar ile ilgili kompozisyon örnekleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İnsanlar neden kötü davranırlar ile ilgili kompozisyon örnekleri

 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Bunlara uyulduğu ve böyle hareket edildiği taktirde sorun kalmayacaktır.

  İnsanlara İyi Davranmak ve Güzel Söz Söylemek


  Kur’an’da: “Mü’minler ancak kardeştir” (Hucurat 10) buyurulur. Toplumu oluşturan insanların birbirlerine karşı son derece dikkatli ve saygılı davranması, hiç kimsenin kimseye karşı haksızlık etmemesi gerekir. Birbirlerine kardeş gözüyle bakan, bütün söz ve davranışlarında içten ve yapıcı bireylerden oluşan bir toplum da elbette huzurlu ve mutlu bir toplum olur. Bundan anlaşılmaktadır ki, Kur’an, mü’minlerin yalnız kendi dininden olanlara karşı değil, bütün insanlara karşı ölçülü ve eşit davranmaları ilkesini getiriyor. Güzel ahlakın gereği de budur.

  Kur’an, insanın hem başkalarına haksızlık etmesine ve hem de başkaları tarafından kendisine haksızlık edilmesine izin vermez. Böylece Kur’anı Kerim, toplumu oluşturan bireylerin birbirlerine iyi davranmalarını, güzel konuşmalarını ister.

  Dinimiz, verilen sözde durmayı, hayırlı işlerde yardımlaşmayı, yakınları ziyaret etmeyi, komşulara iyi davranmayı, insanların ayıplarını örtmeyi, insanlar arasında barışı sağlamayı, doğru ve dürüst davranmayı, hastaları ziyaret etmeyi, zekat ve sadaka gibi yollarla fakirleri gözetmeyi, çevreyi korumayı ister. Peygamberimiz şöyle buyurur:

  “Kendiniz için istediğinizi başkaları içinde istemedikçe gerçek imana ulaşmış olamazsınız.”
  Sürekli sorun çıkaran insanlardan değil, sorunları çözen insanlardan olmalıyız. Arkadaşlarımızla ilişkilerimizde, ailemizde, okulda, mahallede ilkeli ve uyumlu olmalıyız. Kırıcı, yaralayıcı, moral bozucu sözler söylememeli, gönül yıkmamalıyız.

  Bir insanın başkalarından gördüğü kötü muamele, kendisinin de başkalarına kötü muamele etmesini gerektirmez. Kötülük gören kişi, bunun kendisini nasıl yaraladığını düşünmeli, aynı davranışı bir başkasına çektirmemelidir.

  Kırıcı ve kötü davranışlarda bulunan kimseleri engellemeyi, karşı çıkmayı ve itiraz etmeyi bilmeliyiz. Çünkü eziyet etmek de, eziyeti kabullenmek de İslam’da kötü görülmüştür.

  Anlatım: Dr. Ali Kuzudişli
 3. 3
  Ziyaretçi
  Arkadaşlar insanlara elinizden geldiği kadar her zaman iyi davranmaya çalışın ummadığınız bir zaman da Allah bu iyikilerinizin karşılığını karşınıza çıkaracaktır hiç şüphesiz+ Yorum Gönder
iyi ve kötü hakkında kompozisyon
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi