Vücuda alınan yağlar nerelerde depolanır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Vücuda alınan yağlar nerelerde depolanır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  ENGİN
  Özel Üye

  Cevap: Yağlar nerede depolanır?

  Vücudunuzdaki toplam yağ miktarı önemli olmakla birlikte, nerede depolandığını bilmek daha önemlidir. Karın bölgesinde depolanan yağ uyluklarda ya da vücudun diğer bölgelerinde biriken yağa göre daha fazla sağlık sorununa yol açar. Sağlık riskinin basit ancak yeterli bir göstergesi, leğen kemiğinin en üst kısmı ile son kaburga arasındaki en dar noktanın ölçüldüğü bel çevresidir.

  Bel çevresi ile ilişkili sağlık riskleri

  Artmış risk Yüksek risk
  Erkek > 94 cm > 102 cm
  Kadın > 80 cm > 88 cm

  Duygusal faktörlerin rolü büyüktür.
  Kilo verme süreci, vücudunuz ile davranış biçiminiz arasındaki karmaşık ilişkilere dayanmaktadır. Aşağıda tanımlanan durumlardan herhangi biri kilo almanıza yol açabilir ve başarı şansınızı düşürür:
  Depresyon

  Anksiyete

  Bulimiya gibi yeme bozuklukları

  Evde, işte ya da ilişkilerde sorunlar

  Öfke hissi

  Yaşam biçimini değiştirmeme isteği


  Bu fiziksel ve duygusal faktörler ortaya konduktan sonra bir sonraki adıma geçmek için hazırsınız demektir.


  2. Adım. Hedefler belirleyin.
  "Kilo verirsem tüm sorunlarım çözülecek."
  Gerçekçi olun. Herkesin, sağlık durumunu düzeltmek, belli bedende elbise giymek, enerjisini artırmak ya da sadece görünümünü düzeltmek gibi nedenlere dayanan kilo verme amaçları vardır. Nedeniniz ne olursa olsun, gerek vermek istediğiniz kilo, gerekse bunun için düşündüğünüz süre gibi hedeflerinizin gerçekçi olması önemlidir. Bu kararı doktorunuzla birlikte vermelisiniz.
  Damlaya damlaya göl olur. Klinik araştırmalar kısa bir süre içinde fazla kilo vermenin sağlıksız olduğunu ve verilen kiloların geri alındığını göstermektedir. Bu nedenle, amacınız 6-8 aylık bir zaman dilimi içinde kilonuzun %5 ila 10'unu vermek olmalıdır. Bu, haftada 250-500 g anlamına gelir. Fazla gibi görülmese de, klinik çalışmalar %5 oranında bile kilo vermenin diyabet, hipertansiyon ve kalp hastalığı riskini ve bu hastalıkların şiddetini belirgin bir şekilde azalttığını göstermektedir.
  Kilo kaybının, eklem ve kas ağrılarını azaltmak, daha rahat nefes almayı ve uyumayı sağlamak, daha fazla enerji vermek ve hastanın kendini daha iyi hissetmesini sağlamak gibi erken dönem etkileri vardır. En önemlisi, kilo yavaş yavaş verildiğinde kayıp depolanmış yağdan olur. Bu da, verdiğiniz kiloları geri alma olasılığınızı azaltır.
  Esnek olun. Hedeflerinizi değiştirmekten korkmayın. Hedefinize ulaşmak küçük başarılarla mümkündür. Her başarı, çıtanızı yükseltmenize ve en sonunda asıl amacınız olan sağlıklı kiloya ulaşmanıza zemin hazırlar.
  Kilo kaybından daha fazlası. Kilo kontrolü amaçları arasında şunlar vardır:
  Kilo almanın önlenmesi

  Kilo verdikten sonra yeniden kilo almanın önlenmesi

  Besinlerle alınan yağın azaltılması

  Daha dengeli beslenme

  Kan basıncını düşürme

  Diyabet tedavisinde kullanılan ilaç gereksinimini azaltma

  Fiziksel aktiviteyi artırma

  Kontrol hissine sahip olma


  Amaçlarınız nelerdir?
  Hedeflerinizi belirledikten sonra bunlara ne kadar süre içinde ulaşmayı düşündüğünüzü planlayın ve doktorunuza yapılabilirliğini danışın.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi