İlk vahiy iniş tarihi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İlk vahiy iniş tarihi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: İLK VAHYİN GELİŞİ VE RİSALETİN BAŞLANGICI


  Habibullah (sav) otuzsekiz yaşına girmişti. Bir sene boyunca gaibden sesler duyup, bazı nurlar gördü. Daha sonra Allah'ın sevgili kulu, altı ay kadar süren sadık rüyalar görmeye başladı. Gördüğü rüyalar apaçık ortaya çıkıyor, gerçekleşiyordu. Hz. Muhammed (sav) yaşadığı bu haller üzerine, yalnızlık aramaya başladı. Toplumun zilletinden sıkılıyor; yalnız kalmayı arzuluyordu.
  Resulullah halvet yeri olarak Mekke'ye 5 km. kadar uzakta bulunan Hira mağarasını tercih etmişdi. Dedesi AbdulMuttalip'te Ramazan aylarında bu mağarada inzivaya çekilirdi. Allah Resulü sık sık bu mağaraya çekilip ceddi Hz.İbrahim'in dini üzere ibadet ve dua ediyor; insan ve kainatın yaradılış sebep ve hikmetleri üzerinde derin düşüncelere dalıyordu. 610 senesinin, Ramazan ayının 27. gecesi idi. 40 yaşına gelmiş olan Hz. Muhammed (sav), o senenin Ramazan ayını bu mağarada geçiriyordu. Seher vaktine doğru, vahiy meleği Cebrail (as), Allah'ın Habibine insan suretinde gözükerek hitap etti ve Kur'an'ın ilk ayetlerini kendisine okudu. Resullah olayı şöyle anlatıyor; "Bana kendisinin Cebrail adlı melek olduğunu ve Allah'ın beni Peygamber olarak seçtiğini bildirmek için geldiğini söyledi. Bana abdest almayı ve istincayı öğretti. Temiz olarak dönünce; "OKU" diye emretti. "Ben okumayı bilmiyorum" diye cevap verdim. Beni kollarının arasına alıp sıktı. Sonra yere bırakarak; "Oku" diye emretti. Ben yine okuma bilmediğimi söyledim. Beni tekrar ve daha kuvvetli bir şekilde sıktı.Tekrar "Oku" dedi. Ben okuma bilmediğimi tekrarladım. Be sefer beni üçüncü defa sıkarak bıraktıktan sonra dedi ki; "Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı bir kan pıhtısından (embriyo) yarattı. Oku! Rabbin nihayetsiz kerem sahibidir. Kalemle yazmayı öğreten O'dur. İnsana bilmediğini O öğretti." (Alak1-5)

  Allah Resulü de, Alak süresinin bu ilk ayetlerini tekrar etti, inen ayetler, Resulullah'ın hem diline hemde kalbine yerleşmişti. Hemen ardından Melek kayboluverdi. Heyacan ve şaşkınlık içerisinde Hz. Resul mağaradan çıkarak evine doğru yola koyuldu. Yolda hayreti bir kat daha arttı. Zira ağaçlar, dağlar, taşlar, çiçekler; "Esselamü aleyke ya Resulullah", diyerek kendisini selamlıyorlardı. Titreyerek eve dönen Allah Resulü, hanımına; "beni örtünüz! Beni örtünüz" diyerek yatağa girdi. Uyandığında biraz sakinleşmişdi. Olanları Hz. Hatice'ye anlatarak, tedirginliklerini arz etti. Bu hadise ile beraber, Resulullah'ın özel hayatı kapanıyor, hayatının ikinci safhası olan Peygamberliği başlıyordu.

  RABBİM BİZİ ÜMMETİ OLARAK KABULET VE MAĞFİRET EYLE AMİİİN..... 3. 3
  Ziyaretçi
  süper çok güzel şeyler var bu siteye çok teşşek kür ederim+ Yorum Gönder
kuranın iniş tarihi,  kuran iniş tarihi,  ilk vahyin iniş tarihi,  kuranin inis tarihi,  kuranın ilk iniş yeri ve tarihi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi