Lale çiçeği neden Türkiye'nin tanıtımında kullanılır?

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Lale çiçeği neden Türkiye'nin tanıtımında kullanılır? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Lale çiçeği neden Türkiye'nin tanıtımında kullanılır
  Türkiye fikrinden hareket ederek, tanıtım broşürlerini Osmanlı'ya has al renk zemin üzerine ve lale motifleriyle süslemiş olması, büyük bir ilgiyle karşılandı.
  Osmanlı'da halkın ve saray çevresinin lale çiçeğine karşı beslediği sevgi Lale Devri ile zirveye çıkmış ve Osmanlı'nın bütün dönemlerinde gözdeliğini korumuştu. Anadolu'ya Türklerle birlikte gelen lâlenin Selçuklu Dönemi'nden itibaren Türkler için bambaşka bir yer tuttuğu biliniyor.
  Çiçek kültürünün çok geliştiği Türk toplumunda lâlenin çok özel bir yeri olmasına rağmen zamanla Hollanda'ya ***ürülen lale soğanları ve bu ülkede lalenin büyük bir ticaret ve tanıtım aracıhaline gelmesiyle Türklerin laleyle başlayan çiçek sevgisinin güzelliklerini uzun yıllar unutturmuştu.

  Asırlarca bahçelerde lale, karanfil, gül ve zerrin gibi çiçeklerin gözde olduğu çiçek merakının minyatürlere, tezhib sanatına süslemeler olarak yansıdığı ve mimari eserlerde bu çiçeklerin olasıya kullanıldığı biliniyor. 14. yüzyılın ortalarında Avrupa'ya giden lâle, özellikle Hollanda ve Almanya'da ve sonra tüm Avrupa'da bir tutku haline gelmiş ve Hollanda için hudutsuz bir ticaret ve tanıtım kaynağı olmuştu.

  Son yıllarda lale'nin Türkiye tanıtımında simgesel kullanılması yanında ilk kez Lloyd's List Awards dizaynerleri tarafından Türk denizciliğinin tanıtımında simge olarak seçilmesi, çok takdirle ve hoş bir sürpriz olarak karşılanmış bulunuyor. 3. 3
  Ziyaretçi
  kısacası daha çok bilgi+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi