Domain ve Host Nedir? Ne İşe Yarar?

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Domain ve Host Nedir? Ne İşe Yarar? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Domain ve Host Nedir? Ne İşe Yarar?

 2. 2
  ENGİN
  Özel Üye

  Cevap: Domain nedir , nasıl çalışır ?
  İnternet üzerinde kullanılan domain ( alanadı ) 'ler IP ( İnternet Protokol ) numaralarına ulaşmak için kullanılan bir isimlendirme sistemidir. İnternet üzerinden makineler birbirlerini IP dediğimiz numaralar sayesinde bulabilmektedir. (örn. www.forumalev.net için ip adresi 11.11.11.11 dir. ) IP adreslerinin hatırlanması ve kullanılması zor olduğu için bunun yerine kullanılması daha kolay olan isimlendirme sistemi (domain sistemi ) getirilmiştir.

  turkiye.com.tr alanadı açılımı şu şekilde olmaktadır .tr ülke kodu (iki harfli ülke kodu listesine buradan ulaşabilirsiniz.) *
  .com ticari kullanım olduğunu bildirir üst düzey domain takısı (TLD)
  .turkiye domain adı
  www alt domain (subdomain)
  * Ülkelere verilmiş olan takılarının , örneğin türkiye için .tr takısının yönetimi o ülkedeki bir kuruma verilmektedir. Türkiyede bu ODTÜ bünyesindeki NİC.TR dir. Bu kurum .tr ile biten isimler üzerinde her türlü yetkiye sahiptir. Bu takı öncesinde kullanılacak TLD 'ler ülkelerin tercihlerine bırakılmıştır. Türkiyede kullanılmakta olan .name.tr takısı kullanıldığı gibi bu kurum isterse .isim.tr şeklinde de isimler türeterek bunlarıda kullanabilir. *USA'da ülke kodu kullanılmamaktadır.Bunun yerine yine hepimizin tercih ettiği uluslararası TLD'ler kullanılmaktadır. ( .com .net .org gibi )

  Domain kayıt işlemi nasıl olmaktadır ?
  İnternet'te bir adrese ulaşmak istediğimizde o bilgisayar kendisinde önceden tanımlanmış olan domain sorgulama adreslerinden bu domain'e ait bilgileri sorgular ve sonuç olarak bir IP adresi alır.Bu şekilde o adrese ulaşmış olur. İşte kayıt işlemi temel olarak bu sorgulama makinelerine IP karşılığının eklenmesidir. Domain name registry" işlemi tüm dünya üstünde registrar şeklinde adlandırılan firmalar aracılığı ile yapılır.Bu işlem söz konusu domain takılarına sahip olan ülke yada kurumlarca ücretlendirilmektedir. Bu ücretler bu işlemleri sağlayan sistemlerin devamını sağlamaktadır.

  Domain kayıt işlemi kaç günde tamalanmaktadır ?
  Dünyada bulunan ana domain sorgulama makineleri belirli aralıklar ile güncellenmektedir. Kayıt işlemi ardından tüm bu sunucuların dünya çapında güncellenmesi 24-72 saat içinde olmaktadır.

  Domain kaydı yaptırırsam bir web sitem yada eposta adresimde olacak mı ?
  Domain kaydı sadece bu sunucular üzerinde isim ile ilgili hakların belirtilen süre ile satın alınmasıdır.Bu durumda isim'i kullanabilmek için isim karşılığında yazılacak bir IP adresine yani bir sunucu üzerinde sizin istediğiniz hizmetler için hazırlanmış bir alana ( hosting ) ihtiyacınız olacaktır.

  Domain kaydı yaptırdım ancak şimdilik bir eposta adresine yada bir web sitesine ihtiyacım yok.İsmin başkaları tarafından alınmasını engellemek istiyorum , hosting almam gerekirmi ?
  Domain kaydı ile domain olarak aldığınız ismi bşakalarının almasını belirtilen süre içinde sağlamış oldunuz . Eğer eposta yada site ihtiyacınız yok ise hosting almanız gerekli değildir.

  Domain'ime ait süre dolunca ne olacak ?
  Eğer belirtilen süre sonunda domain'e ait yenileme yapmadı iseniz. Bu domain 10 gün içinde kullanılamaz hale gelir . Yaklaşık 45 gün kimse tarafından kayıt edilemez.Daha sonra tekrar isim serbest kalır.
  Domain adı kaç karakter uzunluğunda olmalı?
  Maksimum 63 karakter uzunluğunda olabilir. 3. 3
  ENGİN
  Özel Üye
  Host Hosting Web Host Nedir?

  Hosting veya barındırma, bir web sitesinde yayınlanmak istenen sayfaların, resimlerin veya dokümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda tutulmasıdır.

  İnternette site yayınlamak için özel olarak üretilmiş, internet omurgasına çok hızlı bağlantısı olan, yüzlerce kullanıcıya aynı anda hizmet verebilecek bir bilgisayarda (sunucuda) yayınlamak istediği dosyaların saklanması gerekir. Web siteye ait dosyaları saklayan ve internet kullanıcılarının erişimine sunan bu bilgisayarlara web sunucusu (web server), bu veri saklama ve yayınlama işlemine de web hosting denir.

  Web hosting işini yapan yüzlerce firma ve her firmanın uygun olabilecek farklı boyutlardaki hosting paketleri vardır.

  Fiyatı ve performansı etkileyen temel hosting özellikleri:

  * depolama alanı
  * giriş ve çıkış bant genişliği
  * sunucu tipi (Windows,Unix)
  * veri tabanı desteği (MySQL, MSSQL, Access, ...)

  Çeşitleride vardır. Shared Hosting, Co-Location,Reseller ve Dedicated Hosting. Shared hosting de bir sunucuda birden fazla domain barındırılabilir. Co-Location, Kendi sunucumuzu özel hazırlanmış Data Center larda yüksek hızda hizmet bağlantısı ile yayına açar. Dedicated, Sunucu ve bağlantı dahil tüm hizmetler firma tarafından karşılanır. Reseller Hosting de belli sayıda domain, disk ve bandwidth limitleri ile kullanıcıya sunulur.

  Bilinmesi Gerekenler:

  Öncelikle iki tip server var.Windows serverlar birde Unix(Linux) tip serverlar.Şimdi inceleyelim ikisini

  Windows Serverlar: Windows Serverlarda PHP ve ASP çalıştırılabilir.Ama genelde hatta %100 e yakınında ASP tercih edilir.Kontrol paneli Plesk dir.Ayrıca ASP de veriler acess dosyalarına kaydedilir.Uzantı .mdb dir yani.Ancak windows serverlar sistemde birçok bug olduğundan ve permission(izin)lerin ayarlanması zor olduğundan pek tercih edilmemektedir.

  Unix Serverlar: Unix serverlar PHP,Perl ve .C çalıştırılabilir.Ancak .c ve perl pek kullanılmıyor.Sadece sistemdeki buglardan yararlanarak root olabililmek için yazılmış kodlar(exploitler) genelde bu dillerde yazılıyor.Unix serverlar da herhangi bug yok sadece server sahibinin kullandığı yazılımlarda bug varsa problem çıkabilir.Bu yüzden unix serverlar datacenterların tercihi.PHP ve Perl dilindeki veriler mysql yazılımı sayesinde saklanır.Uzantılarıda .sql dir. 4. 4
  Ziyaretçi
  çoğk zorrr kafam patlicaakk

 5. 5
  Ziyaretçi
  Valla yararlı bir konu özellikle de bu tür işlere yeni başlıyanlar adına...

 6. 6
  Ziyaretçi
  paylaşım için teşekkür ederiz..

+ Yorum Gönder
domain nedir ne işe yarar,  domain ne işe yarar,  host nedir ne işe yarar,  host ne işe yarar,  domain ne ise yarar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi