Aile İçi Kalıtsal Hastalıklar Nedir?

+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 23
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Aile İçi Kalıtsal Hastalıklar Nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 25
  Ziyaretçi
  teşekkürler harika olmuş

 2. 26
  Ziyaretçi
  Down sendromu, trizomi 21; genetik düzensizlik sonucu insanın 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom bulunması durumu ve bunun sonucu olarak ortaya çıkan hastalığa verilen isimdir.[1]
  Down sendromu vücutta yapısal ve fonksiyonel değişiklikler ile karakterize edilir. Vücuttaki küçük ve büyük farklılıkların kombinasyonu yapısal olarak sergilenir.
  Down sendromu sık sık zihinsel kavramadaki bozukluklar ve fiziksel gelişimin tipik yüz görünümü gibi farklı olmasıyla ilişkilendirilir. Çoğunlukla hafif veya orta seviyeli öğrenme güçlüğü gibi sorunlar taşır.
  Down sendromu gebelik sırasında ya da doğumda tanımlanabilen bir rahatsızlıktır. Down sendromuna her 800 ile 1000 doğumda 1 oranında rastlanır; istatistikler anne yaşının artışıyla bu oranın yükseldiğini göstermiştir, diğer etkenlerin payı küçüktür.
  Down sendromunun tipik yüz siması, normal kromozom sayısında sahip olan bazı insanlar da görülebilir. Ancak Down sendromunda buna ek olarak; el ayasında çift yerine tek derin olarak bulunan avuç içi çizgisi, epikantik katlanmanın neden olduğu badem biçimli göz, palebral yarık, düşük kas tonusu, ayak baş parmağıyla ikinci parmak arası daha büyük bir boşluk ve sarkık dil morfolojisi görülebilir. Bu semptomların hepsi görülecek diye bir kural yoktur, bazıları olup bazıları olmayabilir. Down sendromunun sağlığa getirdiği sorunların başında ise konjenital kalp yetmezliği riskleri, gastroözafagal reflü hastalığı, tekrarlayan kulak enfeksiyonları, obstürktüf uyku apnesi ve tiroid bozuklukları riskleri sayılabilir.


  Annesinin sırtında eğlenen Down sendromlu bir çocuk
  Çocukluğun erken dönemlerinde sağlanacak olan aile ve tıp desteği ile erken müdahale sayesinde Down sendromlu insanlar destekle toplumla bütünleşik bir hayat kurabilirler.

 3. 27
  Ziyaretçi
  CCok güzel olmuş eyvalah kardeşim

 4. 28
  Ziyaretçi
  çokişime yaradı tşkr edeim

 5. 29
  Ziyaretçi
  10 Numara 5 yıldız süper

 6. 30
  Ziyaretçi
  Harika ^_^ Teşekkürler çok yardımcı oldunuz :D

 7. 31
  Ziyaretçi
  Çok teşekkürler sayenizde iyi bi not alıcam :D :D :D :D

 8. 32
  Ziyaretçi
  bunun daha kısasını bulamadınızmı yA AMA SAOLUN TAMDA İŞİME YARAYACAK ŞEY :) :) :) :)

 9. 33
  Ziyaretçi
  evet sayenızde 100 aldım

 10. 34
  Ziyaretçi
  güzel çok beğendim alıyorum dersim için

 11. 35
  Ziyaretçi
  Eyvadminelinesağlık

+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 23
aile içi kalıtsal hastalıklar,  aile ici kalitsal hastaliklar,  aile içi kalıtsal hastalıklar nelerdir,  aile içi kalıtsal hastalıklar vikipedi,  aile içi hastalıklar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 40 kişi