Eğitimin meslek edindirme hedefi ile yetenek doğrultusunda mesleki tercih planı

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Eğitimin meslek edindirme hedefi ile yetenek doğrultusunda mesleki tercih planı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Eğitimin meslek edindirme hedefi ile yetenek doğrultusunda mesleki tercih planı

 2. 2
  Fashion
  Bayan Üye

  Cevap: MESLEKİ EĞİTİMDE İYİLEŞTİRME ve İSTİHDAM YARATMA

  Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları öğrencilerini ortaöğretim düzeyinde yükseköğretime hazırlamak ve alanlarında kamu ve özel sektörün ihtiyaç duyduğu ara elemanları yetiştirmek şeklinde ifade ederler.

  Meslek lisesi mezunu öğrencilerimizin iş ve aş sahibi olabilmelerini sağlayacak yasal düzenleme 4702 sayılı kanunun yürürlüğe girmesiyle yapılmış ancak kanuna işlerlik kazandıracak çalışmalar net bir şekilde belirtilmelidir.

  Bu kanun kapsamına alınan il ve mesleklerde; belediyeler ve işyeri açma izni vermeye yetkili diğer kurum ve kuruluşlar işyeri yaptıracaklardan ustalık belgesi istemek zorundadır. Bu işyerlerinde alanında mesleki eğitim almış olanlar istihdam edilir.

  Teknik lise mezunları veya mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarını dört yıllık eğitim programlarından mezun olanlara, ustalık belgesinin yetki ve sorumluluklarını taşıyan “mesleklerinde bağımsız işyeri açma belgesi verilir” ifadesi yer almaktadır. Yani, elektrikçiden boyacıya, tornacıdan berbere kadar işyeri açacak olanların ustalık belgesi olması ve yanlarında istihdam edecekleri personelin “mesleki eğitim almış olması” zorunluluğu getirilmiştir.

  Meslek sahibi olanların bilgi ve becerilerini belgeleyecekleri “Meslek Standartları Kurumu” oluşmalı, meslek tanımlarının tamamı yapılmalı ve yürürlüğe konulmalıdır. Ayrıca sertifikasyon sistemi kurulmalı ve iyi işletilmelidir. Avrupa Birliği uyum süreci devam ederken mezun öğrencilerimizin bilgi ve becerileriyle diploma denkliğinin ne şekilde yapılacağı tespit edilmemiştir. Bu nedenle ulusal yeterlilik sistemi netleştirilmelidir.

  Bütün bu gelişmeleri mesleki ve teknik öğretimin tüm mezunlarına yaymak istiyorsak, 4702 sayılı kanunun 18. maddesinde belirtilen hususların icraatında iyileştirmeler gerekiyor.

  Ülkemizde her şeyden önce Meslek Analizi ve İş Analizi yapılmalıdır. Hangi mesleklerde ne düzeyde kaç kişiye ihtiyaç duyulmaktadır. Öncelikle bunun tespit edilmesi ve eğitimin buna göre planlanması gerekir.

  Mesleki eğitimde öğrencilerin yükseköğretime devam etmesini gönülden istiyoruz. Ancak; öğrencilerin tamamı bu imkanı bulamayacağına göre istihdam kaynak ve olanaklarını tespit etmek durumundayız.

  Bunun yolu 4702 sayılı kanuna işlerlik kazandırmaktır.

  Türkiye’de her yıl işgücüne katılan 1.5 milyon öğrencimize iş yaratabilmek için 60 milyar dolarlık yatırım gerekli. Mesleki eğitimin modüler bir yapıda ihtiyaca uygun bir biçimde dönüştürülebilmesinin hem de yetişmiş elemanların iş bulabilmesinin sanayiden geçtiğine inanıyoruz.

  Türkiye’de hangi sektöre hangi eleman yetiştirileceği planlanmadığından sanayici ve işgücü buluşamıyor. Sanayici vasıflı ara eleman açığı yaşıyor. Ancak, bu açığı kapatabilecekleri meslek lisesi mezunlarını da işe almak istemiyorlar. Bu nasıl çelişkidir bilemiyoruz… 3. 3
  Ziyaretçi
  Bu konular her ülkenin geleceğine ekonomisine katkıda bulunuyor+ Yorum Gönder
eğitim meslek edinme hedefi,  eğitimin meslek edindirme hedefinin,  eğitimin meslek edindirme hedefini
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi