Elektrik Enerjisi ısıya Dönüşür

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Elektrik Enerjisi ısıya Dönüşür ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Elektrik Enerjisi ısıya Dönüşür

 2. 2
  Fashion
  Bayan Üye

  Cevap: Elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüşmesi
  Bir iletken tel üzerinden elektrik akımı geçirildiğinde direnç nedeniyle iletken tel ısınır yani elektrik enerjisi ısı enerjisine dönüşür ve iletken tel etrafına ısı enerjisi yayar.

  Bütün maddeler ısı enerjisi açığa çıkarmaktadır Elektrikli aletlerde açığa çıkan ısı enerjisinin iletken telin direnciyle, telden geçen akım miktarı ve akımın geçiş süresiyle bağlantısı vardır.
  ( Bir telin direnci şu durumlarda değişir: Uzun telin direnci kısa telin direncinden daha fazladır.- İnce telin direnci kalın telin direncinden daha fazladır. - telin cinsine bağlı olarak telin direnci değişmektedir)
  * Telin direnci arttıkça açığa çıkan ısı da artar.
  * Telden geçen akım arttıkça açığa çıkan ısı da artar.
  * Telden geçen akımın süresi arttıkça açığa çıkan ısı da artar.

  Elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren araçlar:
  Ütü, tost makinesi, fırın, ampuller, su ısıtıcıları elektrik akımının
  Isı etkisiyle çalışan aletlerdir. İçinden akım geçen bir tel ısınır ve bu ısınma akım şiddetinin etkisiyle gerçekleşir. Ancak kullanılan bu aletlerde veya kablolarda elektrik enerjisinin oluşturduğu ısı bazı sorunları da beraberinde getirir. Örneğin; çok fazla ısınan teller üzerindeki yalıtkan kabloları eriterek yangın meydana getirebilirler.

  Ampullerde kullanılan flaman elektrik akımına gösterdiği direnç nedeniyle ısınarak akkor haline gelir. Flamanın yapıldığı tungsten metali 3400 dereceye kadar erimeden dayanabilir. Flamanın sarmal yapısının nedeni direncin daha da fazla arttırılmasıdır.
  Son zamanlarda Portatif ısıtıcı çılgınlığı yaşanmakta adeta. UFO tarzı ısıtıcılar son zamanlarda çok rağbet görmeye başladı.
  Genel olarak sistemi hava püskürterek çalışıyor.En büyük diğer bir özelliği az elektrik yakmasıdır. Bu ürünün Satıcıları cihazın %80 tasarruf sağladığını söylemektedirler. Bir şekilde kaynakta birikmeden yayılıyor. Elektrik enerjisi herhangi bir metalde ısıya donüşmeden direk ışık enerjisine dönüşüyor.Sistemin temel işleyişi bu şekildedir.Isıtırken İnfrared ışınları ile ısıtıyor. Zaten son teknoloji ısıtma sistemlerinin çoğu infrared teknolojilidir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi